Справа № 445/1764/22
провадження № 3/445/933/22
24.11.2022року суддя Золочівського районного суду Львівської області Бакаїм М. В. ,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою : АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.2 ст.184 КУпАП,
до Золочівського районного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 134167 від 03.11.2022 щодо ОСОБА_1 .
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , в період вересня-жовтня 2022 р., ухилилася від виконання батьківських обов'язків щодо неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: дитина не відвідувала школу без поважних причин.
На виклик до суду правопорушниця не з'явилася.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходитьдо наступного висновку.
За змістом ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); дата, час та місце вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У вищевказаному протоколі щодо ОСОБА_1 не зазначені дата, час та місце вчиненого правопорушення, не зазначені свідки або поняті, оскільки правопорушниця відмовилася від дачі пояснень та підпису, немає доказів, що вона є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_2 , немає доказів, що правопорушення ОСОБА_1 вчинила правопорушення повторно, протягом року.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Суддя звертає увагу, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що суди мають повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст.256 КУпАП, для доопрацювання. При цьому постанова про направлення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення (усунення недоліків) не підлягає апеляційному оскарженню.
Враховуючи імперативність норми щодо оформлення протоколу про адміністративні правопорушення, суддя вважає, що даний протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, необхідно повернути для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду.
Наведені обставини свідчать про неповноту оформлення адміністративних матеріалів та не дають можливості розглянути справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 тобто, встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 184 КУпАП, вину даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності разом з долученими до нього матеріалами слід повернути до Відділення №2 Львівського районного управління поліції № 2 ГУНП у Львівській області.
Керуючись ст. ст. 245, 268,277, 278,283 КУпАП,
протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 184 КУпАП, разом з долученими до нього матеріалами повернути до Відділення №2 Львівського районного управління поліції № 2 ГУНП у Львівській області. для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:М. В. Бакаїм