Постанова від 24.11.2022 по справі 444/2909/22

Справа № 444/2909/22

Провадження № 3/444/1482/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2022 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; згідно з протоколом про адміністративне правопорушення працює - авто-механіком, паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків судом не встановлено, посвідчення водія НОМЕР_1 -

за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ :

24.10.2022 року інспектором взводу 2 роти 4 батальйону 3 УПП у Львівській області ДПП старшим лейтенантом поліції Городник Катериною Романівною складено відносно гр. ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 237307 за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Особа відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення- ОСОБА_2 є громадянином Польщі та проживає з адресою: АДРЕСА_1 , проте, у протоколі не зазначено жодних відомостей про те, чи ця особа володіє мовою, якою ведеться провадження, а у разі, якщо така особа не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача.

Жодних відомостей про участь перекладача в провадженні не зазначено, що свідчить про порушення вимог п. «а» ч. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При цьому порушено визначені ст. 268 КУпАП права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відповідно до яких така особа має право користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження.

Відомості про те, що особа, яка притягається до відповідальності, розуміє українську мову, та послуги перекладача не потребує, надані суду матеріали не містять.

Відомостей, що копія протоколу та процесуальні права надані особі в перекладі на польську мову, матеріали справи також не містять.

Згідно з ст. 274 КУпАП, перекладач призначається органом (посадовою особою), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог п. 12 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції № 1376 від 06.11.2015 року, у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача..

Таким чином, складання протоколу серії ААД № 237307 від 24.10.2022 року відносно іноземця, якому не забезпечено перекладача, є неприпустимим.

Судом встановлено порушення вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині:

a) бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього;

b) мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту;

c) захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.

Крім цього, відповідно до абз. 2 п.7 Розділу Х зазначеної вище інструкції, під час оформлення матеріалів про вчинене іноземцем або особою без громадянства правопорушення йому рекомендується вирішити всі питання щодо провадження в адміністративній справі за місцем учинення цього порушення. Поліцейські використовують всі передбачені законодавством можливості щодо розгляду та виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення в найкоротші строки.

В той же час, як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, працівниками патрульної поліції, у таких не вказано місце проживання (перебування) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в Україні або засобів телефонного звязку, що позбавляє суддю можливості здійснити виклик особи у строки, передбачені КпАП для розгляду справи, а саме 15-денний термін. Вказане свідчить, що поліцейськими не вжито заходів щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно іноземця в найкоротші строки.

Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 року № 672/5, а саме - як передбачено розділом 2 п.2, протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою.

Однак, у графі (ПІБ) особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, його прізвище зазначено не на українській мові.

Так, згідно з ст.16 КУпАП, іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.

Таким чином, вказаний протокол не відповідає вимогам, встановленим до нього чинним законодавством, що перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненнями від 19.12.2008 року).

Вищезазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають правильно розглянути та вирішити справу.

У зв'язку із наведеним, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути на доопрацювання до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції.

Керуючись статтями 256, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції- для належного оформлення з підстав наведених у мотивувальній частині, виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Мікула В. Є.