79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
06.07.10 Справа№ 7/97
за позовом прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі
позивача Верхньосиньовидненської селищної ради
до відповідача Сколівської міської ради
про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва
ціна позову 4961грн.
суддя Фартушок Т.Б.
секретар Дубенюк Н.А.
Представники:
прокурор - Яворський Я.Т., прокурор відділу;
від позивача -Борщ В.В. -представник, довіреність в матеріалах справи;
від відповідача -Малетич Б.О. -представник, довіреність в матеріалах справи
Суть спору:
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі Верхньосиньовидненської селищної ради до Сколівської міської ради про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва; ціна позову 4961грн.
Право звернення та позовні вимоги мотивовані, зокрема, листом Відповідача Прокурору №1914 від 21.12.2009р., вимогою Прокурора №3387 від 14.12.2009р., листом Відповідача Прокурору №1786 від 02.12.2009р., претензією Державної екологічної інспекції в Львівській області, платіжним дорученням №518 від 18.12.2008р. про сплату Позивачем 119,22грн., приписом Прокурора Відповідачу №3184 від 26.11.2009р., розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації №1537/0/5-08 від 22.12.2008р., рішенням Верхньосиньовидненської селищної ради №262 від квітня 2008р., рішенням Сколівської районної ради №270 від 19.06.2008р., розпорядженням голови Сколівської районної державної адміністрації №419 від 17.06.2008р., розрахунком встрат сільськогосподарського виробництва, висновком державної експертизи землевпорядної документації №2403 від 03.09.2008р., довідкою про включення розпорядника до єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, свідоцтвом про державну реєстрацію Позивача серії А00 №844548, доказами вручення копії позовної заяви та копії доданих документів Сторонам (відповідним записом на копії позовної заяви та поштовою квитанцією з відбитком поштового штемпеля), ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.2, 29, 55-57 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.207, 209 Земельного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Львівської області №7/97 від 02.06.2009р. порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 14год. 40хв. 14.06.2010р. Розгляд справи відкладався з причин та підстав, зазначених в ухвалі господарського суду Львівської області №7/97 від 14.06.2010р.
Учасникам оголошено права та обов'язки, визначені ст.ст.20, 22, 28, 29 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, в ухвалах господарського суду Львівської області №№7/97 від 02.06.2010р. та від 14.06.2010р., які скеровані Учасникам (підтвердженням чого є повідомлення про вручення поштових відправлень та наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень), зазначалось, що права та обов'язки учасників визначені ст.ст.20, 22, 28, 29 Господарського процесуального кодексу України.
Заяв про відвід судді не надходило.
Прокурор в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав повністю.
Протягом розгляду справи Прокурором представлялись до огляду оригінали документів, долучених до позовної заяви.
Представник Позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав повністю.
Протягом розгляду справи представником Позивача подано наступні документи: довіреність на право здійснення представництва; копію розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва; копію довідки №605 про включення Позивача в ЄДРПОУ.
Представник Відповідача в судове засідання з'явився, позов визнав повністю.
Протягом розгляду справи представником Відповідача подано довіреність на право здійснення представництва.
Крім того, 14.06.2010р. в судовому засіданні представником Відповідача подано відзив на позовну заяву; крім того, 06.07.2010р. до господарського суду Львівської області надійшов відзив Відповідача на позовну заяву. У зазначених відзивах Відповідач просив відмовити в задоволення позову. До відзивів додано копії наступних документів: свідоцтва про державну реєстрацію Відповідача серії А00 №66143; довідки №604 органу статистики про включення Відповідача в ЄДРПОУ; довідки Сколівського дочірнього лісогосподарського підприємства №122 від 11.06.2010р.; витягу з робочого проекту полігону для твердих побутових відходів; висновку Сколівського відділу земельних ресурсів №158 від 14.02.2008р.; зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва; комплексного висновку державної експертизи №5.818К/2 від 12.09.2006р.; погодженням ДГП «Західукргеологія»№23-Г-78 від 14.08.1997р.
Проте, в судовому засідання 06.07.2010р. представником Відповідача подано заяву про визнання позову повністю.
В судовому засіданні суд оглянув оригінали копій документів, долучених до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді, у випадках передбачених законом. Право на звернення до місцевого суду в інтересах держави, підприємств, та інших юридичних осіб визначено п.6 ст. 20 Закону України “Про прокуратуру”. Безпосередньо до господарського суду право звернення прокурора передбачено п.3 ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, обгрунтовує необхідність її захисту.
Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999р. передбачено, що інтереси держави є оціночним поняттям, і прокурор визначає в чому саме відбулось або могло відбутись порушення матеріальних або інших інтересів держави.
Відповідно до положень ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру”, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Крім того, відповідно до ст.37 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури; при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Частина перша ст.13 Конституції України встановлює, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до п.п. «а», «є» ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальної громади та здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації №1537/0/5-08 від 22.12.2008р. вирішено надати в постійне користування земельні ділянки (вилучені на території Верхньосиньовидненської селищної ради) Сколівській міській раді загальною площею 3,45га, з них 3,03га для будівництва полігону твердих побутових відходів та 0,42 для будівництва під'їзної дороги до полігону.
Рішенням Верхньовидненської селищної ради №262 від 08.04.2008р. погоджено Сколівській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва полігону твердих побутових відходів на території Верхньосиньовидненської селищної ради та надано згоду на передачу земельних ділянок у постійне користування Сколівській міській раді.
Рішенням Сколівської районної ради №270 від 19.06.2008р. вирішено погодити матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які розташовані на території Верхньосиньовидненської селищної ради для будівництва твердих побутових відходів та під'їзної дороги.
Розпорядженням голови Сколівської районної державної адміністрації №419 від 17.06.2008р. погоджено Сколівській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва полігону твердих побутових відходів та під'їзної дороги та не заперечено проти передачі у постійне користування даних земельних ділянок Сколівській міській раді.
Відповідно до розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва, затвердженого в.о. начальника головного управління земельних ресурсів у Львівській області 30.07.2008р., розмір втрат становить 4961грн.
Згідно висновку державної землевпорядної документації №2403 від 03.09.2008р., виданого головним управлінням земельних ресурсів у Львівській області, в якому враховано також розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва, поданий на державну землевпорядну експертизу проект землеустрою щодо відведення земель Сколівської міської ради для будівництва полігону твердих побутових відходів та для будівництва дороги до полігону ТВП на території Верхньосиньовидненської селищної ради відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам, та оцінюється позитивно.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст.207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель; відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.4 «Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 17.11.1997р. «Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
Приписом прокурора Сколівського району Львівської області №3184 від 26.11.2009р. зобов'язувалось Відповідача відшкодувати заподіяні ним втрати сільськогосподарського виробництва в розмірі 4961грн., про необхідність виконання припису зазначалось також у вимозі Прокурора №3387 від 14.12.2009р. Згідно відповіді Відповідача №1914 від 21.12.2009р., ним вживались заходи до здійснення оплати втрат, проте, оскільки дані виплати не передбачені в кошторисі, Відповідач не зміг зробити відповідним проплат, проте, Відповідач зазначає, що ним у 2010р. будуть вживатись заходи до проведення оплати.
Враховуючи вищенаведене, в тому числі визнання Позову Відповідачем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Прокурора про стягнення з Сколівської міської ради 4961грн. втрат сільськогосподарського виробництва підлягають до задоволення.
При цьому суд зазначає, що зарахування коштів необхідно здійснити відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010р.».
Відповідно до вимог ст. 4.-7 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.
Принцип об'єктивної істини, тобто відповідності висновків, викладених у судовому акті, дійсним обставинам справи реалізується також положеннями ст.43 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
06.07.2010 року у відповідності до вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення, про що зазначено в протоколі судового засідання. Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12.07.2010 року.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покласти на Відповідача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 13, 121 Конституції України, п.3 ч.1 ст.2, ч.3 ст. 2, 4-7, 34, 43, 85 Господарського процесуального кодексу України, ч.ч.1, 2 ст.11 Закону України «Про судоустрій України», п.6 ст.20, ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”, рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року, ст.37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, п.п. “а”, “є” ст. 12, ч.ч.1, 2, 5 ст.207 Земельного кодексу України, Законом україни “Про державний бюджет України”, п.4 «Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 17.11.1997р. «Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», суд -
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Сколівської міської ради (82600, Львівська обл., м.Сколе, вул.Майдан Незалежності,1, ідентифікаційний код 04056262), на користь Верхньосиньовидненської селищної ради (82613, Львівська обл., Сколівський р-н, смт. Верхнє Синьовидне, вул. січових Стрільців, 45), ідентифікаційний код 04370308), 4961грн. втрат сільськогосподарського виробництва, які зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України та спеціального фонду місцевого бюджету.
3. Стягнути з Сколівської міської ради (82600, Львівська обл., м. Сколе, вул. Майдан Незалежності,1, ідентифікаційний код 04056262) в дохід державного бюджету (р/р 31119095700006, банк -ГУДКУ у Львівській області, МФО -825014, отримувач -УДК Личаківського району міста Львова, ЄДРПОУ -22389406, код платежу - 22090200) 102грн. державного мита за подання позовної заяви до господарського суду, та в дохід державного бюджету (р/р 31212259700006, банк -ГУДКУ у Львівській області, МФО -825014, отримувач -УДК Личаківського району міста Львова, ЄДРПОУ -22389406, код платежу - 22050000) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в господарських справах.
Накази видати після набрання рішенням законної сили відповідно до вимог ст.116 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному та касаційному порядку.
Суддя