Рішення від 17.11.2022 по справі 911/318/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2022 р. м. Київ Справа № 911/318/22

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Керівника Бучанської окружної прокуратури (08292, Київська обл., м. Буча, вул. Пушкінська, 61/1) в інтересах держави в особі

Немішаївської селищної ради Бучанського району Київської області (07853, Київська обл., Бучанський р-н., смт. Немішаєве, вул. Садова, 3)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (07853, Київська обл., Бучанський р-н., смт. Немішаєве, вул. Залізнична, 10)

про стягнення збитків у сумі 1013350,00 грн.

секретар судового засідання: Ковальчук С.О.

Представники сторін:

від прокуратури: Галась О.М. - прокурор (посвідчення № 055447 від 21.02.2020 р.);

від позивача: Лавриненко Т.К. (довіреність № 01-14-1148 від 15.11.2022 р.);

від відповідача: Герасименко В.М. (ордер серії АІ №1223835 від 16.02.2022 р.).

ВСТАНОВИВ:

Керівник Бучанської окружної прокуратури (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Немішаївської селищної ради Бучанського району Київської області (далі - позивач) звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (далі - ТОВ "Євробуд", відповідач) про стягнення збитків у сумі 1013350,00 грн.

Обґрунтовуючи позов, прокурор зазначає, що внаслідок неукладення відповідачем із позивачем договору про пайову участь та несплатою ТОВ "Євробуд" грошових коштів у розвиток інфраструктури смт. Немішаєве, позивачу були завдані збитки, у зв'язку з чим прокурор звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути з відповідача на користь позивача 1013350,00 грн. збитків.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями позовну заяву у справі № 911/318/22 було передано на розгляд судді Грабець С.Ю.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.02.2022 р. було відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 23 лютого 2022 року.

22.02.2022 р. до Господарського суду Київської області від ТОВ "Євробуд" надійшов відзив б/н від 21.02.2022 р. (вх. № 3883/22 від 22.02.2022 р.), за змістом якого відповідач зазначав, що TOB «Євробуд» у 2019 році здійснило будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вул. Чкалова. 25.10.2019 р. ТОВ «Євробуд» звернулось з листом № 383 до Немішаєвської селищної ради щодо укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури селища Немішаєве по другому пусковому комплексу будівництва. Стосовно першого пускового комплексу житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», ТОВ «Євробуд» 24.10.2019 р. уклало з Немішаєвською селищною радою договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, згідно з пунктом 3.5 якого Немішаєвська селищна рада зобов'язалася прийняти у комунальну власність інженерні мережі та/або об'єкти інженерної інфраструктури, збудовані замовником відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, відведеної замовнику під забудову, та відшкодувати замовнику вартість їх будівництва за рахунок зменшення величини пайової участі.

Разом із тим, частиною 5 статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність. Отже, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

На виконання Технічних умов № 92 від 22.05.2017 р., з наступними доповненнями від 30.07.2018 р., для замовника (ТОВ «Євробуд») на об'єкт будівництва житлового комплексу багатоповерхової забудови по вул. Чкалова селища Немішаєве (перший та другий пускові комплекси), ТОВ «Євробуд» було виконано роботи поза межами забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова в селищі Немішаєве Бородянського району Київської області, а саме: 1) будівництво напірної каналізації (протяжність 1592 м) загальною вартістю 351163,20 грн. (копії довідки КБ-3 та приймання виконаних робіт КБ-3 додаються); 2) виконані роботи по благоустрою, озелененню та освітленню прилеглої території по вулиці Чкалова в селищі Немішаєве, а саме: зроблена пішохідна доріжка, побудована зупинка місцевого громадського транспорту, здійснено озеленення, освітлення вул. Чкалова, загальна вартість - 404441,28 грн.; 3) придбані та замінені насоси (3 шт.) для каналізаційних насосних станцій (КНС) № 2, 3 та 4, загальна вартість - 230610,00 грн.

Як наголошує відповідач, ТОВ «Євробуд» неодноразово зверталось до Немішаївської селищної ради щодо прийняття вказаних об'єктів до комунальної власності та зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму вартості виконаних будівельних робіт та витрат по улаштування напірної каналізації поза межами забудови земельної ділянки багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси), проте, в порушення умов договору та норми частини 5 статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Немішаївська селищна рада надала ТОВ «Євробуд» письмову відповідь, що не має намірів переглядати умови договору пайової участі (перший пусковий комплекс) та наполягала на укладенні договору пайової участі по другому пусковому комплексу, який містив у собі суму зобов'язань зі сплати розміру пайової участі для ТОВ «Євробуд» без урахування зменшення величини пайової участі ТОВ «Євробуд» у будівництві інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки. Тобто, в проекті договору про пайову участь на другий пусковий комплекс житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве Немішаївською селищною радою не було враховано витрат ТОВ «Євробуд» щодо будівництва об'єктів інженерної інфраструктури поза межами будівельного об'єкту.

Окрім того, ТОВ «Євробуд» для обслуговування побудованих житлових будинків по вул. Чкалова в селищі Немішаєве на території забудови здійснило улаштування водозабірної свердловини вартістю 520560,00 грн., яка була закільцьована із свердловиною № 2 (ЖКП «Немішаєве») та з селищною водопровідною мережею (ЖКП «Немішаєве»). ТОВ «Євробуд» неодноразово зверталось до Немішаївської селищної ради щодо прийняття у комунальну власність низки інженерних мереж, у тому числі - і вищевказаної водозабірної свердловини, а також просило зменшити вартість пайової участі на їх вартість. Однак, Немішаївська селищна рада при розрахунку величини розміру пайової участі не врахувала витрати ТОВ «Євробуд» на влаштування артезіанської свердловини, яка є внутрішньою інженерною мережею та не зменшила розмір пайової участі у розвитку інфраструктури на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури, що влаштовані ТОВ «Євробуд» поза межами земельної ділянки, виділеної для будівництва.

Виходячи з викладеного, відповідач стверджує, що Немішаївською селищною радою та ТОВ «Євробуд» не було досягнуто згоди щодо істотної умови договору, а саме - ціни договору і, відповідно, розміру пайового внеску. З вищенаведених причин договір на пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве по другому пусковому комплексу не було укладено саме з вини Немішаєвської селищної ради. Поряд з цим, з 01.01.2020 р. набрали чинності зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якими було виключено ст. 40 «Про регулювання містобудівної діяльності», якою передбачалось укладення договорів про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. У тому, що договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, у зв'язку із будівництвом другого пускового комплексу житлового будинку по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, не було укладено, відсутня вина ТОВ «Євробуд» та будь-яка протиправна поведінка з боку ТОВ «Євробуд». Таким чином, відсутній причинний зв'язок між заявленими позивачем збитками та діями ТОВ «Євробуд», а тому склад цивільно-правового порушення зі сторони відповідача відсутній. Також позивачем не доведено розміру збитків, які заявлені в позовній заяві. Враховуючи зазначене, на переконання відповідача, вимоги позивача до ТОВ «Євробуд» не підлягають задоволенню.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.02.2022 р. у справі № 911/318/22 було задоволено заяву судді Грабець С.Ю. від 23.02.2022 р. про самовідвід та ухвалено відвести суддю Грабець С.Ю. від розгляду справи № 911/318/22, у зв'язку з чим розпорядженням Керівника апарату Господарського суду Київської області № 47-АР від 22.06.2022 р. було призначено повторний автоматизований розподіл справи № 911/318/22.

За результатами повторного автоматизованого розподілу справ між суддями справу № 911/318/22 було передано для розгляду судді Лилаку Т.Д.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.06.2022 р. (суддя Лилак Т.Д.) у даній справі було призначено підготовче засідання на 28.07.2022 р.

У зв'язку з припиненням трудових відносин з суддею Лилаком Т.Д. на підставі наказу Господарського суду Київської області № 10-К від 04.07.2022 р., згідно з розпорядженням Керівника апарату Господарського суду Київської області № 72-АР від 13.07.2022 р. було призначено повторний автоматизований розподіл справи № 911/318/22.

За результатами автоматизованого розподілу справи між суддями справу № 911/318/22 було передано для розгляду судді Бабкіній В.М.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.07.2022 р. справу № 911/318/22 було прийнято до провадження суддею Бабкіною В.М.

18.07.2022 р. до Господарського суду Київської області від Керівника Бучанської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив № 53/1-3024 вих.22 від 13.07.2022 р. (вх. № 8811/22 від 18.07.2022 р.), в якій останній зазначає, що доводи, викладені у відзиві ТОВ «Євробуд», є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на таке.

Укладаючи договір про пайову участь від 24.10.2019 р. щодо першого пускового комплексу житлового будинку, під час здійснення розрахунку розміру пайової участі ТОВ «Євробуд», який є невід'ємною частиною договору, селищною радою було враховано зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання (578 м), загальною вартістю 385286,00 грн., збудовані відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, та зменшено на цю суму розмір пайового внеску відповідача. У подальшому, рішенням Немішаївської селищної ради від 07.11.2019 р. № 42-VII-5 прийнято в комунальну власність територіальної громади та на баланс Немішаївської селищної ради зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання протяжністю 578 метрів загальною вартістю 385286,00 грн. по вул. Чкалова (ЖК «Саме той»). Водночас, доводи ТОВ «Євробуд» щодо необхідності зменшення розміру пайової участі внаслідок будівництва ним решти інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури вже є предметом розгляду господарської справи № 911/1392/20, за позовом Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд» про стягнення пайового внеску, пені, три процента річних та інфляційних втрат за договором пайової участі від 24.10.2019 р., укладеним по першому пусковому комплексу житлового будинку по вулиці Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», яка перебуває на розгляді у Господарському суді Київської області.

Прокурор зазначає, що ТОВ «Євробуд» 25.10.2019 р. звернулось до Немішаївської селищної ради з проханням укласти договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури по житловому будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве (другий пусковий комплекс), у зв'язку з чим Немішаївською селищною радою 12.11.2019 р. було прийнято рішення № 249 «Про укладення договору про пайову участь з ТОВ «Євробуд»», згідно з яким вирішено визначити розмір пайової участі ТОВ «Євробуд» у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, у зв'язку з будівництвом багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) по вулиці Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», в сумі 1013350,00 грн., та доручено селищному голові підписати з ТОВ «Євробуд» договір пайової участі у розвитку інфраструктури селища у зв'язку з вказаним будівництвом. Проект договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве у разі будівництва (реконструкції) об'єкту, а саме - житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той» (другий пусковий комплекс) разом з додатком до вказаного договору - розрахунком розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» у сумі 1013350,00 грн. було скеровано замовнику, що підтверджується листами Немішаївської селищної ради. Однак, ТОВ «Євробуд», як замовник об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) по вул. Чкалова в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області», з Немішаївською селищною радою договір про пайову участь щодо другого пускового комплексу не уклав.

Натомість, ТОВ «Євробуд» неодноразові пропозиції сплатити пайову участь, викладені у листах Немішаївської селищної ради, проігнорувало та скерований на його адресу проект договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве у разі будівництва (реконструкції) об'єкту, а саме - житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той» (другий пусковий комплекс), не підписало. Відтак, неукладення договору пайової участі у строк, визначений ч.ч. 3, 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції Закону, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), з урахуванням факту подання 25.10.2019 р. ТОВ «Євробуд» заяви про укладення такого договору, тобто до набрання чинності п. 13 Розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», свідчить, на думку прокурора, про свідоме бажання замовника ухилитись від сплати коштів пайової участі.

З урахуванням даних щодо кошторисної вартості об'єкта будівництва та розміру пайової участі, визначеного ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 2.5 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, затвердженого рішенням Немішаївської селищної ради від 11.04.2013 р. № 22-VI, Немішаївською селищною радою було проведено розрахунок розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» щодо об'єкта «Будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вулиці Чкалова, 58» та визначено його як 4% від кошторисної вартості об'єкта будівництва, що склало 1013350,00 грн., (за формулою 25333736,00 грн. * 4% = 1013350,00 грн.). Вказаний розрахунок разом з договором про пайову участь неодноразово було передано ТОВ «Євробуд» з реквізитами рахунків Немішаївської селищної ради та претензією про сплату пайової участі. На вказаних листах містяться відмітки про їх отримання ТОВ «Євробуд». Однак, товариство вимогу позивача про укладення договору та сплату пайової участі проігнорувало, кошти в розмірі 1013350,00 грн. до місцевого бюджету не сплатило.

28.07.2022 р. до Господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання б/н від 28.07.2022 р. (вх. № 9386/22 від 28.07.2022 р.) про зупинення провадження у справі № 911/318/22, в якому останній просив суд зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 911/1392/20, яка розглядається Господарським судом Київської області. Заявник вказує на те, що справи № 911/318/22 та № 911/1392/20, на думку відповідача, знаходяться в безпосередньому тісному зв'язку, а обставини, які будуть встановлені судом при розгляді справи № 911/1392/20, матимуть безпосередній вплив стосовно наявності/відсутності факту дотримання/недотримання сторонами умов договору та законодавства у спірних правовідносинах.

28.07.2022 р. до Господарського суду Київської області від ТОВ "Євробуд" надійшли заперечення б/н від 25.07.2022 р. (вх. № 9400/22 від 28.07.2022 р.) на відповідь на відзив у справі № 911/318/22, за змістом яких відповідач зазначає, що TOB «Євробуд» у 2019 році здійснило будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) по вул. Чкалова в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області. На виконання Технічних умов № 92 від 22.05.2017 р., з наступними доповненнями від 30.07.2018 р., для замовника ТОВ «Євробуд» на об'єкт будівництва житлового комплексу багатоповерхової забудови по вул. Чкалова, селища Немішаєве (перший та другий пускові комплекси), ТОВ «Євробуд» було виконано роботи поза межами забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова в селищі Немішаєве Бородянського району Київської області. ТОВ «Євробуд» неодноразово зверталось до Немішаєвської селищної ради щодо прийняття до комунальної власності та зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму вартості виконаних будівельних робіт та витрат по улаштування напірної каналізації поза межами забудови земельної ділянки багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси), однак Немішаївською селищною радою було прийнято до комунальної власності лише зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання загальною вартістю 385286,00 грн. Інші об'єкти інфраструктури Немішаївською селищною радою прийняті до комунальної власності не були, і, відповідно, розмір пайової участі не був зменшений на суму вартості цих об'єктів. Відтак, у проекті договору про пайову участь на другий пусковий комплекс житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, Немішаївською селищною радою свідомо не було враховано витрат ТОВ «Євробуд» щодо будівництва об'єктів інженерної інфраструктури поза межами будівельного об'єкту. Окрім того, Немішаївською селищною радою не було надано розрахунку пайової участі, з урахуванням зменшення витрат ТОВ «Євробуд» щодо будівництва об'єктів інженерної інфраструктури поза межами будівельного об'єкту.

09.08.2022 р. до Господарського суду Київської області електронною поштою від Немішаївської селищної ради Бучанського району Київської області надійшло клопотання № 01-14-737 від 09.08.2022 р. (вх. № 10109/22 від 09.08.2022 р.), відповідно до якого позивач зазначав про підтримання позовних вимог прокурора та заперечував проти раніше поданого клопотання відповідача щодо зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 911/1392/20.

09.08.2022 р. до Господарського суду Київської області електронною поштою від Бучанської окружної прокуратури надійшли пояснення № 53-3980вих22 від 19.08.2022 р. (вх. № 10830/22 від 19.08.2022 р.) щодо клопотання відповідача від 28.07.2022 р. про зупинення провадження у справі, згідно з якими, на думку прокурора, вказане клопотання відповідача є безпідставним і не підлягає задоволенню.

Суд, розглянувши клопотання відповідача б/н від 28.07.2022 р. (вх. № 9386/22 від 28.07.2022 р.) про зупинення провадження у даній справі, залишив його без задоволення, про що без виходу до нарадчої кімнати постановив протокольну ухвалу, викладену в ухвалі суду від 22.08.2022 р.

29.09.2022 р. до Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшло клопотання б/н від 28.09.2022 р. (вх. № 13401/22 від 29.09.2022 р.) про призначення судової земельно-технічної експертизи у справі № 911/318/22, за змістом якого останній просив суд призначити судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз. На вирішення експертів відповідач просив поставити запитання: Чи розташовані поза межами земельної ділянки, відведеної Товариству з обмеженою відповідальністю «Євробуд» під забудову для будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури за місцезнаходженням: Київська обл., Бородянський р-н, смт. Немішаєве, вул. Чкалова, 58 (кадастрові номери: 3221055900:02:001:0062 та 3221055900:02:001:0063), такі об'єкти: 1) напірна каналізація (протяжність 1592 м) в селищі Немішаєве, Київської області; 2) пішохідна доріжка, зупинка місцевого громадського транспорту, озеленення та освітлення на прилеглій території земельної ділянки за адресою: Київська обл., селище Немішаєве, вул. Чкалова, 58; 3) каналізаційні насосні станції (КНС) №№ 2, 3, 4 в селищі Немішаєве, Київської області; 4) водозабірна свердловина, яка закільцьована із свердловиною № 2 (ЖКП «Немішаєве») та з селищною водопровідною мережею (ЖКП «Немішаєве»).

18.10.2022 р. до Господарського суду Київської області електронною поштою від Немішаївської селищної ради Бучанського району надійшли пояснення № 01-14-1015 від 18.10.2022 р. (вх. № 14578/22 від 18.10.2022 р.) щодо клопотання відповідача про призначення земельно-технічної експертизи, за змістом яких позивач зазначав, що предметом розгляду даної справи є стягнення збитків у зв'язку з ухиленням замовника будівництва від укладення договору про пайову участь (у період до 01.01.2020 р.) та з невиконанням обов'язку щодо перерахування коштів пайової участі до прийняття об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, що є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено ст. 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Разом з тим, згідно листа ТОВ “Євробуд” № 65 від 12.05.2020 р., надісланого на адресу Немішаївської селищної ради, відповідач зазначав, що побудував артезіанську свердловину, загальною вартістю 520560,00 грн., в межах забудови земельної ділянки. Так, ТОВ “Євробуд” було побудовано свердловину та було здійснено закільцювання її із свердловиною № 2 (ЖКП “Немішаєве”) та з селищною водопровідною мережею (ЖКП “Немішаєве”). Оскільки ТОВ “Євробуд” не було виділено земельну ділянку для будівництва та експлуатації свердловини, то вона була побудована в межах земельної ділянки, відведеної під будівництво багатоквартирного будинку по вул. Чкалова в смт. Немішаєве, що також підтверджується договором № 05/08-19 на буріння водозабірної свердловини від 05.08.2019 р. та актом № 1 за вересень 2019 року на улаштування водозабірної свердловини по вул. Чкалова, який долучено відповідачем до відзиву у даній справі. Враховуючи вимоги ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може бути зменшено на суму кошторисної вартості свердловини у розмірі 520560,00 грн. Відтак, Немішаївська селищна рада згідно закону та умов договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве у разі будівництва (реконструкції) об'єкту від 24.10.2019 р. (по першому пусковому комплексу) не має обов'язку приймати її у комунальну власність та відшкодовувати вартість її будівництва відповідачу за рахунок зменшення величини пайової участі по другому пусковому комплексу, з огляду на що призначати земельно-технічну експертизу з питання місця розташування побудованої ТОВ “Євробуд” артезіанської свердловини є недоцільним. Крім того, роботи по благоустрою, озелененню та освітленню прилеглої території по вулиці Чкалова в селищі Немішаєве загальною вартістю 404441,28 грн. не включені до Технічних умов від 22.05.2017 р. № 92 на приєднання будинку по вул. Чкалова смт. Немішаєве до централізованих систем водопостачання та водовідведення. Вказані роботи здійснені на виконання Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 16.11.2012 р. (як стверджує відповідач у відзиві на позов Немішаївської селищної ради у справі № 911/1392/20 від 03.07.2020 р.), відтак в силу вимог ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може бути зменшено на суму кошторисної вартості робіт по благоустрою, озелененню та освітленню прилеглої території по вулиці Чкалова в смт. Немішаєве. Поряд з цим, позивач наголошує, що, укладаючи договір про пайову участь від 24.10.2019 р. по першому пусковому комплексу, під час здійснення розрахунку розміру пайової участі ТОВ “Євробуд”, який є невід'ємною частиною договору, було враховано зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання (578 м) загальною вартістю 385286,00 грн., збудовані останнім відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, та зменшено на цю суму розмір пайового внеску відповідача.

Враховуючи викладене, позивач просив суд відмовити у задоволенні клопотання відповідача про призначення експертизи у даній справі № 911/318/22, у зв'язку з його необґрунтованістю, оскільки вказані в клопотанні обставини не вплинуть на розгляд даної справи по суті, а призначення експертизи призведе до затягування розгляду вказаної справи.

19.10.2022 р. до Господарського суду Київської області електронною поштою від Бучанської окружної прокуратури надійшли заперечення № 53/1-5456вих22 від 19.10.2022 р. (вх. № 14692/22 від 19.10.2022 р.) на клопотання відповідача про призначення земельно-технічної експертизи у даній справі, відповідно до яких прокурор зазначав, що ТОВ “Євробуд” на вирішення експерта просить поставити питання - чи розташовані поза межами земельної ділянки, відведеної ТОВ “Євробуд” під забудову для будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури за місцезнаходженням: Київська область, селище Немішаєве, вул. Чкалова, 58 (кадастрові номери: 3221055900:02:001:0062 та 3221055900:02:001:0063), такі об'єкти: напірна каналізація (протяжність 1592 м) в селищі Немішаєве Бучанського району Київської області; пішохідна доріжка, зупинка місцевого громадського транспорту, озеленення та освітлення на прилеглій території земельної ділянки за адресою: Київська область, селище Немішаєве, вул. Чкалова, 58; каналізаційні насосні станції (КНС) №№ 2, 3, 4 в селищі Немішаєве Бучанського району Київської області; водозабірна свердловина, яка закільцьована із свердловиною № 2 (ЖКП “Немішаєве”) та з селищною водозабірного мережею (ЖКП “Немішаєве”). Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності каналізаційна насосна станція № 2 знаходиться за адресою: Київська область, Бучанський (колишній - Бородянський) район, смт. Немішаєве, вул. Залізнична, 1-Г; каналізаційна насосна станція № 3 знаходиться за адресою: Київська область, Бучанський (колишній - Бородянський) район, смт. Немішаєве, вул. Заводська, 15-А; каналізаційна насосна станція № 4 знаходиться за адресою: Київська область, Бучанський (колишній - Бородянський) район, смт. Немішаєве, вул. Технікумівська, 24-А. Вказане свідчить про те, що каналізаційні насосні станції (КНС) №№ 2, 3, 4 знаходяться поза межами земельної ділянки, відведеної ТОВ “Євробуд” під забудову для будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова в селищі Немішаєве, тому необхідність у вирішенні питання про їх розташування шляхом призначення земельно-технічної експертизи відсутня.

Окрім того, згідно листа відповідача № 65 від 12.05.2020 р., адресованого Немішаївській селищній раді, артезіанська свердловина загальною вартістю 520560,00 грн. знаходиться в межах забудови земельної ділянки. Враховуючи вимоги ч. 5 ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), розмір пайової участі відповідача у розвитку інфраструктури селища Немішаєве не може бути зменшено на суму кошторисної вартості водозабірної свердловини, у розмірі 520560,00 грн., у зв'язку з її знаходженням в межах земельної ділянки, відведеної ТОВ “Євробуд” для будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова в селищі Немішаєве Бучанського району Київської області. Відтак, відсутня необхідність у вирішенні питання про її розташування шляхом призначення земельно-технічної експертизи.

Крім того, відповідно до листа ТОВ “Євробуд” від 20.03.2020 р. № 41, який міститься у додатках до відзиву у даній справі, роботи по благоустрою, озелененню та освітленню прилеглої території по вулиці Чкалова в смт. Немішаєве передбачені проектною документацією, а саме - Містобудівними умовами і обмеженнями забудови земельної ділянки від 16.11.2012 р., а не технічними умовами. Ці містобудівні умови і обмеження надані відповідно до розробленого інститутом ДП “НДПІ Містобудування” Генерального плану смт. Немішаєве, ескізного проекту забудови житлового кварталу по вул. Чкалова смт. Немішаєве, розробленого ДП “НДПІ Містобудування”, 2010 року, рішення 4 сесії 5 скликання Немішаївської селищної ради від 21.09.2006 р. У зв'язку з цим, встановлення місцезнаходження пішохідної доріжки, зупинки місцевого громадського транспорту, озеленення та освітлення на прилеглій території земельної ділянки за адресою: Київська область, селище Немішаєве, вул. Чкалова, 58, не має правового значення для можливості зменшення розміру пайової участі на кошторисну вартість таких об'єктів у розумінні ч. 5 ст. 30 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, оскільки вказані об'єкти не охоплюються поняттям “інженерна мережа та/або об'єкти інженерної інфраструктури”.

Таким чином, на переконання прокурора, обставини, які просить з'ясувати відповідач шляхом призначення відповідної експертизи, не впливають на розгляд даної справи по суті, з урахуванням підстав та предмету позову, а призначення експертизи призведе до затягування розгляду вказаної справи.

19.10.2022 р. до Господарського суду Київської області від ТОВ "Євробуд" надійшло клопотання б/н від 19.10.2022 р. (вх. № 14676/22 від 19.10.2022 р.) (уточнене) про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі № 911/318/22, за змістом якого відповідач просив суд призначити судову земельно-технічну експертизу у справі № 911/318/22; проведення експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз; на вирішення експерта поставити наступні питання: 1) Чи розташовані поза межами земельної ділянки, відведеної Товариству з обмеженою відповідальністю “Євробуд” під забудову для будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури за місцезнаходженням: Київська обл., Бородянський район, смт. Немішаєве, вул. Чкалова, 58 (кадастрові номери: 3221055900:02:001:0062 та 3221055900:02:001:0063), такі об'єкти: напірна каналізація (протяжність 1592 м.) в селищі Немішаєве, Київської області; пішохідна доріжка, зупинка місцевого громадського транспорту, озеленення та освітлення на прилеглій території земельної ділянки за адресою: Київська область, селище Немішаєве, вул. Чкалова, 58; каналізаційні насосні станції (КНС) №№ 2, 3, 4 в селищі Немішаєве, Київської області? 2) Чи розташована в межах земельної ділянки, відведеної Товариству з обмеженою відповідальністю “Євробуд” під забудову для будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури за місцезнаходженням: Київська обл., Бородянський р-н, смт. Немішаєве, вул. Чкалова, 58 (кадастрові номери: 3221055900:02:001:0062 та 3221055900:02:001:0063), водозабірна свердловина, яка закільцьована із свердловиною № 2 (ЖКП “Немішаєве”) та з селищною водопровідною мережею (ЖКП “Немішаєве”).

Розглянувши клопотання відповідача б/н від 19.10.2022 р. (вх. № 14676/22 від 19.10.2022 р.) (уточнене) про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі № 911/318/22, суд залишив його без задоволення, про що без виходу до нарадчої кімнати постановив протокольну ухвалу, зокрема, з огляду на те, що з матеріалів справи та наданих прокурором і позивачем пояснень та заперечень щодо призначення у даній справі судової експертизи слідує, що місцезнаходження спірних об'єктів (в межах чи поза межами земельної ділянки, відведеної під забудову ТОВ “Євробуд”) прокуратурою та Немішаївською селищною радою не заперечується. Відтак, вирішення питань, які зазначені у клопотанні ТОВ “Євробуд” про призначення судової експертизи, не потребує спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, і суд має змогу ухвалити рішення у справі, самостійно дослідивши обставини справи та подані сторонами докази, не вдаючись до таких методів дослідження обставин, як проведення експертизи, про що суд зазначив в ухвалі від 20.10.2022 р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.10.2022 р. було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 листопада 2022 р.

У судовому засіданні 17.11.2022 р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримували та зазначали, що відповідач, в порушення вимог законодавства, не уклав договору про пайову участь щодо будівництва другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку та, відповідно, не сплатив пайового внеску; представник відповідача проти позову заперечував та зазначав, що договір про пайову участь не було укладено з огляду на те, що при формуванні суми пайового внеску його розмір було невірно обраховано, оскільки при розрахунку його необхідно було зменшити на вартість побудованих ТОВ «Євробуд» інженерних мереж та об'єктів інфраструктури (озеленення, пішохідна доріжка, облаштування зупинки), а також на побудовану систему водовідведення - каналізацію (будівництво напірної каналізації 1592 м), які розташовані поза межами земельної ділянки та які не було прийнято в комунальну власність, у зв'язку з чим наголошував, що вини відповідача у даному випадку немає та відсутній причинно-наслідковий зв'язок щодо заявлених до стягнення збитків, з огляду на що вимоги прокурора є безпідставними.

У судовому засіданні 17.11.2022 р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників процесу, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

З серпня 2013 року по липень 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Євробуд» на підставі декларації про початок будівельних робіт КС № 083131960223, зареєстрованої 15.07.2013 р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, здійснювало будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції Закону на момент отримання ТОВ «Євробуд» сертифікату КС № 162192670019 від 24.09.2019 р., виданого органами ДАБІ України) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката (ч. 5 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Форма акта готовності об'єкта до експлуатації, форма сертифіката, порядок його видачі, розмір та порядок внесення плати за видачу сертифіката визначаються Кабінетом Міністрів України.

Акт готовності об'єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).

Згідно з п.п. 23, 24 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461 (в редакції постанови на момент отримання ТОВ «Євробуд» сертифікату КС № 162192670019 від 24.09.2019 р., виданого органами ДАБІ України), сертифікат видається органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 7 до цього Порядку.

Для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку.

При цьому, згідно додатку 9 до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461, у пункті 10 акта готовності об'єкта до експлуатації замовник зазначає кошторисну вартість будівництва за затвердженою проектною документацією будівництва.

Відповідно до п. 10 поданого ТОВ «Євробуд» акта готовності об'єкта до експлуатації від 19.09.2019 р. щодо об'єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) смт. Немішаєве, Бородянського району, Київської області, вулиця Чкалова» кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією на будівництво становить 60339521,00 грн., у тому числі - витрати на будівельні роботи 47738684,00 грн., витрати на машини, обладнання та інвентар 10701698,00 грн., з яких вартість будівництва другого пускового комплексу складає 25333736,00 грн., у тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 20331232,00 грн., устаткування 254181,00 грн., інші витрати 4748323,00 грн.

У розділі 12 зазначеного акта відомості про залучення замовника до сплати пайової участі у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту відсутні.

Згідно експертної оцінки щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за робочим проектом «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вулиці Чкалова» (корегування) від 01.07.2019 р. № 190520-1/В та зведеного кошторису розрахунку вартості вказаного об'єкта будівництва вартість будівництва другого пускового комплексу складає 25333,736 тис. грн., у тому числі: будівельно-монтажні роботи - 20331,232 тис. грн.; устаткування - 254,181 тис. грн.; інші витрати - 4748,323 грн.

Таким чином, кошторисна вартість будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вулиці Чкалова, 58, становить 25333,736 тис.грн.

ТОВ «Євробуд» зверталося до Немішаївської селищної ради з листом № 383 від 25.10.2019 р. з проханням заключити договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури по житловому будинку з об'єктами інфраструктури по вул. калова, 58 смт. Немішаєве (другий пусковий комплекс).

Виконавчим комітетом Немішаївської селищної ради VІІ скликання було прийнято рішення № 249 від 12.11.2019 р. «Про укладання договору пайової участі з ТОВ «Євробуд»», яким вирішено: 1) Визначити розмір пайової участі ТОВ «Євробуд» у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве у зв'язку з будівництвом багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) по вул. Чкалова, № 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», в сумі 1013350,00 грн.; 2) доручити селищному голові Замідрі С.В. підписати з ТОВ «Євробуд» договір пайової участі у розвитку інфраструктури селища у зв'язку з будівництвом другої черги багатоквартирного житлового будинку по вулиці Чкалова, ЖК «Саме той».

З урахуванням зазначеного та даних щодо кошторисної вартості об'єкта будівництва та розміру пайової участі, визначеного ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 2.5 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, затвердженого рішенням Немішаївської селищної ради від 11.04.2013 р. № 22-VI, Немішаївською селищною радою було проведено розрахунок розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» щодо об'єкта «Будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вулиці Чкалова, 58» та визначено його як 4% від кошторисної вартості об'єкта будівництва, що склало 1013350,00 грн. (за формулою 25333736,00 грн. * 4% = 1013350,00 грн.). Вказаний розрахунок разом з договором про пайову участь листами від 15.11.2019 р., 11.12.2019 р. було передано ТОВ «Євробуд» з реквізитами рахунків Немішаївської селищної ради та претензією про сплату пайової участі. На вказаних листах містяться відмітки про їх отримання ТОВ «Євробуд».

ТОВ «Євробуд» було надіслано голові Немішаївської селищної ради лист № 36 від 03.03.2020 р. з проханням прийняти у комунальну власність інженерні мережі та/або об'єкти інженерної інфраструктури, збудовані замовником відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, на виконання умов чинного законодавства та договору про пайову участь від 24.10.2019 р., загальна кошторисна вартість яких становить 1250569,28 грн.; відшкодувати ТОВ «Євробуд» кошторисну вартість робіт, які проводилися поза межами забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вул. Чкалова, за рахунок зменшення величини пайової участі; прийняти та зарахувати оплату пайової участі ТОВ «Євробуд» по багатоквартирному житловому будинку по вул. Чкалова, 58 смт. Немішаєве (перший та другий пускові комплекси) за рахунок зменшення величини пайової участі в розмірі 315353,44 грн.

Крім того, ТОВ «Євробуд» було надіслано голові Немішаївської селищної ради лист № 41 від 20.03.2020 р. з проханням прийняти до комунальної власності та відшкодувати ТОВ «Євробуд» кошторисну вартість робіт, які проводилися поза межами забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вул. Чкалова, за рахунок зменшення величини пайової участі, та прийняти і зарахувати оплату в розмірі 315353,44 грн. як кошти пайової участі ТОВ «Євробуд» у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Також ТОВ «Євробуд» було надіслано голові Немішаївської селищної ради лист № 65 від 12.05.2020 р. за змістом якого, відповідач, враховуючи ст. 143 Конституції України, п. 5 ст. 30, ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції станом на 24.10.2019 р.), п. 2 ст. 42, п. 5 ст. 116 Земельного кодексу України, роз'яснення Антимонопольного комітету України з питань застосування законодавства у сфері державної допомоги, п. 3.22 ДБН В.2.5-75:2013, п. 3.5 договору про пайову участь від 24.10.2019 р., у зв'язку з будівництвом ТОВ «Євробуд» інженерних мереж, об'єктів інженерної інфраструктури та дорожнього господарства, просило прийняти дані об'єкти та інженерні мережі в комунальну власність та відшкодувати вартість їх будівництва за рахунок зменшення величини пайової участі, в сумі 410311,44 грн. згідно доданого розрахунку.

05.06.2020 р. Немішаївською селищною радою було направлено лист № 01-10-504 директору ТОВ «Євробуд», в якому, серед іншого, зазначалося, що, незважаючи на прийняте рішення виконкому № 249 від 12.11.2019 р. «Про укладання договору пайової участі з ТОВ «Євробуд»», договір пайової участі по другому пусковому комплексу до цих пір не укладений, хоча давно був переданий товариству для підписання.

ТОВ «Євробуд» було надіслано голові Немішаївської селищної ради лист № 185 від 01.09.2020 р., в якому замовник будівництва повторно звертався з проханням зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму вартості виконаних будівельних робіт та витрат по улаштуванню напірної каналізації поза межами забудови земельної ділянки багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури за адресою: Київська обл., Бородянський р-н, смт. Немішаєве, вул. Чкалова, 58.

Як слідує з матеріалів справи, прийняття в експлуатацію другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку ТОВ «Євробуд» відбулось 24.09.2019 р. Однак, товариство вимогу про укладення договору та, відповідно, сплату пайової участі проігнорувало, кошти в розмірі 1013350,00 грн. до місцевого бюджету не сплатило.

Згідно акту ревізії окремих питань бюджету та окремих питань фінансово-господарської діяльності Немішаївської селищної ради № 71-30/347 від 06.07.2021 р. за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2020 року в ході проведення ревізії, співставленням даних електронного реєстру Порталу єдиної державної електронної системи у сфері будівництва декларацій та сертифікатів про готовність об'єктів до експлуатації з договорами пайової участі, укладених із замовниками будівництва, Північним офісом Держаудитслужби було встановлено, що забудовником Товариством з обмеженою відповідальністю «Євробуд» здійснена реєстрація сертифікату від 24.09.2019 р. КС № 162192670019 про прийняття об'єкта в експлуатацію в ревізійний період без укладення договору про пайову участь з Немішаївською селищною радою та без сплати пайового внеску, а саме - «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (перший та другий пускові комплекси). Коригування», а саме: Другий пусковий комплекс. Також було встановлено, що внаслідок неукладення договору пайової участі замовником ТОВ «Євробуд» з Немішаївською селищною радою та несплатою ним коштів пайової участі у розвиток інфраструктури селища, селищним бюджетом недоотримано коштів пайового внеску в загальній сумі 1013350,00 грн., чим порушено ч.ч. 2, 3, 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI (у редакції Закону України, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та п.п. 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, затвердженого рішенням Немішаївської селищної ради від 11.04.2013 р. № 22-VI, що призвело до недоотримання селищним бюджетом пайового внеску на відповідну суму та, відповідно, є матеріальною шкодою (збитками), нанесеними бюджету Немішаївської селищної ради.

30.08.2021 р. Немішаївською селищною радою директору ТОВ «Євробуд» було направлено лист № 01-14-1409, за змістом якого виконком Немішаївської селищної ради повідомляв, що в ході ревізії окремих питань бюджету та окремих питань фінансово-господарської діяльності Немішаївської селищної ради за період 01.01.2017-31.12.2020 року від 06.07.2021 р. № 71-30/347 Півничним офісом Держаудитслужби встановлено недоотримання пайового внеску на суму 1013350,00 грн. від ТОВ «Євробуд» за будівництво II черги багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, та надано припис щодо усунення виявлених порушень від 05.08.2021 р. З урахуванням зазначеного, селищна рада просила товариство виконати рішення виконкому № 249 від 12.11.2019 р., підписати договір пайової участі та сплатити кошти до місцевого бюджету, відповідь щодо згоди на підписання договору в письмовому вигляді направити на адресу виконкому в термін до 03.09.2021 р. Також селищна рада зазначала, що у разі відсутності будь-якої відповіді або відмови від підписання договору ТОВ «Євробуд» виконкомом буде ініційоване звернення до суду з позовом про визнання договору укладеним та примусове стягнення коштів.

Окрім того, 11.11.2021 р. та 06.01.2022 р. Немішаївською селищною радою було скеровано листи до ТОВ «Євробуд» № 01-14-1858 та № 01-14-26 з вимогою сплатити кошти пайової участі в розмірі 10133500,00 грн., у зв'язку з встановленням в ході ревізії за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2020 р. Північним офісом Держаудитслужби недотримання пайового внеску за будівництво другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве.

Однак, ТОВ «Євробуд» вказані кошти на користь Немішаївської селищної ради не сплатило.

Слід зазначити, що згідно зі ст. 142 Конституції України та ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, зокрема, є доходи місцевих бюджетів, інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі статтею 145 Конституції України права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить, зокрема, право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до п.п. 4.1 п. 4 ст. 71 Бюджетного кодексу України кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримані відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», є доходом бюджету розвитку місцевого бюджету.

Бюджетом розвитку згідно з п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визнаються доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку та зміцнення матеріально-фінансової бази.

Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (чинною на час введення об'єкту в експлуатацію) передбачено, що кошти, отримані як пайова участь замовників об'єктів містобудування, можуть використовуватися виключно для створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Таким чином, уповноваженим державою органом у спірних правовідносинах є Немішаївська селищна рада, яка згідно зі ст.ст. 2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органом, що представляє Немішаївську об'єднану територіальну громаду та діє в її інтересах у галузі бюджету, фінансів, цін та у галузі будівництва, а також яка у відповідності до ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має повноваження звертатись до суду з метою реалізації повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Поряд з цим, згідно з приписами ст. 131-1 Конституції України прокуратура в Україні здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак, підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються. У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно. "Нездійснення захисту" має прояв в пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він обізнаний про порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. "Здійснення захисту неналежним чином" має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною. "Неналежність" захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

У відповідності з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Як зазначалося вище, відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на доходи місцевого бюджету. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів (ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»)

Так, державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування, матеріальною основою якого є, у тому числі, доходи місцевого бюджету, при цьому правомочності власника таких доходів від імені територіальної громади виконує у даному випадку Немішаївська селищна рада.

Водночас, невжиття компетентним органом заходів щодо захисту порушених прав чи інтересів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.

Наведена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 р. у справі № 912/2385/18.

У даному випадку звернення прокурора з позовною заявою зумовлене потребою захистити інтереси держави, оскільки протиправні дії ТОВ «Євробуд» зумовлюють ненадходження коштів пайової участі до бюджету селищної ради на створення та розвиток інфраструктури населеного пункту, чим порушуються економічні інтереси держави та конкретної територіальної громади.

У даній справі рокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави через порушення інтересів держави, що виражається в порушенні норм законодавства під час залучення замовника будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту смт. Немішаєве та недоотримання коштів пайової участі, а також через нездійснення Немішаївською селищною радою повноважень щодо звернення до суду з позовом на захист інтересів територіальної громади.

Так, згідно інформації Немішаївської селищної ради, яка була надана Бучанській окружній прокуратурі листом № 01-14-1410 від 30.08.2021 р., селищна рада повідомляла, що відповідно до акту ревізії Північного офісу Держаудитслужби № 71-30/347 від 06.07.2021 р. було встановлено недотримання сплати пайового внеску на суму 1013350,00 грн. від TOB «Євробуд» за будівництво другого пускового комлексу багатоквартирного житлового будинку по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве та надано припис щодо усунення виявлених порушень від 05.08.2021 р. З метою виконання даного припису, Немішаївська селищна рада у вказаному листі зверталась з проханням до прокуратури пред'явити позов про стягнення відповідних коштів в інтересах держави в особі Немішаївської селищної ради.

Згідно листа № 01-14-1572 від 24.09.2021 р. Немішаївською селищною радою було проінформовано Бучанську окружну прокуратуру, що в судовому порядку питання укладення з ТОВ «Євробуд» договору по другому пусковому комплексу та стягнення коштів селищною радою не вирішувалось, у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень на дану статтю витрат, а саме - на оплату судового збору.

01.12.2021 р. Бучанською окружною прокуратурою було направлено запит до Немішаївської селищної ради № 53/1-3891вих-21 щодо надання інформації про вжиті селищною радою заходи з метою стягнення з ТОВ «Євробуд» збитків у вигляді упущеної вигоди.

Згідно відповіді Немішаївської селищної ради № 01-14-1984 від 01.12.2021 р. в судовому порядку питання стягнення з ТОВ «Євробуд» збитків у вигляді упущеної вигоди не вирішувалось, у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень на дану статтю витрат.

З огляду на зазначене, Бучанська окружна прокуратура Київської області з передбачених законом підстав звернулася з даним позовом до суду про стягнення з ТОВ «Євробуд» збитків у вигляді упущеної вигоди в розмірі 1013350 грн. для захисту інтересів Немішаївської об'єднаної територіальної громади в особі Немішаївської селищної ради.

Дослідивши наявні матеріали справи, позиції сторін, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що заявлені у даній справі позовні вимоги є обґрунтованими з наступних підстав.

У редакції Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», чинній до 01.01.2020 р., порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту було врегульовано статтею 40.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності (ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).

При цьому, у відповідності з ч. 6 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Для нежитлових будівель та споруд не більше 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, а для житлових будинків - не більше 4 відсотків.

Частиною 8 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Відповідно до вимог ч. 10 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Отже, зазначеною вище нормою закону було визначено, що перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком, а не правом замовника.

При цьому, строк, визначений зазначеним вище Законом для укладення договору пайової участі, - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, встановлено саме для добровільного виконання стороною такого обов'язку.

Рішенням Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області від 11.04.2013 р. № 22-VI було затверджено Порядок залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, який в розумінні ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п.п. 1.4, 2.2, 3.1 вказаного Порядку, із наступними змінами та доповненнями, встановлено порядок та умови участі замовників у розвитку інфраструктури населеного пункту, визначення розміру пайової участі замовників, укладення договору пайової участі, які узгоджуються з нормами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами.

Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Верховною Радою України 20.09.2019 р. було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» № 132-ІХ, який набрав чинності 17.10.2019 р.

Згідно пункту 13 розділу Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключено статтю 40.

При цьому, згідно пп. 2 п. 1 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 132-ІХ пункт 13 Закону № 132-ІХ розділу І цього Закону набрав чинності з 01.01.2020 р.

Предметом розгляду даної справи є стягнення збитків у зв'язку з ухиленням замовника будівництва від укладення договору про пайову участь (у період до 01.01.2020 р.) та з невиконанням обов'язку щодо перерахування коштів пайової участі до прийняття об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, що є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Слід зазначити, що згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Як слідує з матеріалів справи, в порушення наведених приписів законодавства, договір про пайову участь щодо будівництва ТОВ «Євробуд» другого пускового комплексу житлового будинку укладений не був, кошти пайової участі в розмірі 1013350,00 грн. сплачені не були. Зазначені обставини учасниками процесу не заперечувалися.

Поряд з цим, приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 76-79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Відповідач, заперечуючи проти позову, посилався на невиконання позивачем вимог ч. 5 ст. 30 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою Немішаївська селищна рада зобов'язана прийняти у комунальну власність інженерні мережі та/або об'єкти інженерної інфраструктури, збудовані замовником відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, відведеної замовнику під забудову, та відшкодувати замовнику вартість їх будівництва за рахунок зменшення величини пайової участі. Як слідує із тверджень ТОВ «Євробуд», поза межами забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури в селищі Немішаєве Бородянського району Київської області, останнім було: побудувано артезіанську свердловину, загальною вартістю 520560,00 грн.; придбано та замінено насоси (3 шт.) для каналізаційних насосних станцій (КНС) № 2,3,4 загальною вартістю 230610,00 грн.; побудувано напірну каналізацію (протяжність 1592 м) загальною вартістю 351163,20 грн.; виконано роботи по благоустрою, озелененню та освітленню прилеглої території по вулиці Чкалова в селищі Немішаєве загальною вартістю 404441,28 грн. Однак, Немішаївська селищна рада відмовилась відповідно зменшувати величину пайової участі, розрахованої у зв'язку з будівництвом другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку.

Як слідує з матеріалів справи, замовник вказаного будівництва ТОВ «Євробуд» 25.10.2019 р. звернувся до Немішаївської селищної ради з проханням укласти договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури по житловому будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве (другий пусковий комплекс), з огляду на що, з урахуванням даних щодо кошторисної вартості об'єкта будівництва та розміру пайової участі, визначеного ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 2.5 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, затвердженого рішенням Немішаївської селищної ради від 11.04.2013 р. № 22-VI, Немішаївською селищною радою було проведено розрахунок розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» щодо об'єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області по вулиці Чкалова, 58» та визначено його як 4% від кошторисної вартості об'єкта будівництва, що склало 1013350,00 грн. за формулою 25333736,00 грн. * 4% = 1013350,00 грн.

Як зазначалося вище, у подальшому, Немішаївською селищною радою 12.11.2019 р. було прийнято рішення № 249 «Про укладення договору про пайову участь з ТОВ «Євробуд», згідно з яким, вирішено визначити розмір пайової участі ТОВ «Євробуд» у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве, у зв'язку з будівництвом багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) по вулиці Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», в сумі 1013350,00 грн. та доручено селищному голові підписати з ТОВ «Євробуд» договір пайової участі у розвитку інфраструктури селища, у зв'язку з вказаним будівництвом.

Проект договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве у разі будівництва (реконструкції) об'єкту, а саме - житлового будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той» (другий пусковий комплекс) разом з додатком до вказаного договору - розрахунком розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» у розмірі 1013350,00 грн., було скеровано останньому, що підтверджується листами Немішаївської селищної ради № 01-10-1157 від 15.11.2019 р. та № 01-10-1231 від 11.12.2019 р.

Однак, як встановлено судом, ТОВ «Євробуд», як замовник об'єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами інфраструктури (другий пусковий комплекс) по вул. Чкалова в смт. Немішаєве Бородянського району Київської області» з органом місцевого самоврядування - Немішаївською селищною радою договір про пайову участь не уклав, кошти не сплатив.

Суд констатує, ТОВ «Євробуд» було порушено приписи ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою встановлено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, оскільки прийняття в експлуатацію другого пускового комплексу багатоквартирного житлового будинку ТОВ «Євробуд» відбулось 24.09.2019 р. шляхом здійснення реєстрації сертифікату від 24.09.2019 р. КС № 162192670019 про прийняття об'єкта в експлуатацію, а з пропозицією укладення договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури по житловому будинку з об'єктами інфраструктури по вул. Чкалова, 58 в смт. Немішаєве (другий пусковий комплекс) ТОВ «Євробуд» звернулось до Немішаївської селищної ради лише 25.10.2019 р.

Водночас, суд зауважує, що соціальна інфраструктура, яка, за твердженням відповідача, включає в себе в тому числі - територію загального користування, до якої належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, не відноситься до інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, а тому розмір пайової участі відповідача у розвитку інфраструктури населеного пункту не може зменшуватися на суму кошторисної вартості споруджених під час будівництва житлового комплексу пішохідної доріжки, зупинки місцевого громадського транспорту, озеленення, освітлення вулиці Чкалова.

Поряд з цим, відповідач наголошував на тому, що Немішаївською селищною радою при визначенні розміру пайового внеску не було враховано прокладання 1592 м трубопроводу із поліетиленових труб (напірна каналізація) діаметром 110 мм поза межами об'єкту будівництва.

Як слідує з матеріалів справи, Технічними умовами № 92 від 22.05.2017 р. на приєднання житлових будинків по вул. Чкалова до централізованих систем водопостачання та водовідведення смт. Немішаєве було передбачено, окрім прокладання каналізаційного трубопроводу, зокрема, прокладання каналізаційного колектора під трасою Київ - Ковель діаметром 300 мм.

Водночас, як слідує з акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року від 30.09.2019 р., долученого до матеріалів справи ТОВ «Євробуд», останнім було прокладено лише 1592 м трубопроводу із поліетиленових труб діаметром 110 мм поза межами об'єкту будівництва, в той час як про прокладення каналізаційного колектора діаметром 300 мм під трасою Київ - Ковель у вказаному акті не зазначено. Інших доказів здійснення такого будівництва матеріали справи також не містять.

З огляду на викладене, за поясненнями представника позивача, Немішаївською селищною радою не було прийнято до комунальної власності напірну каналізацію (протяжність 1592 м) загальною вартістю 351163,20 грн., оскільки вона залишається недобудованою, і, відповідно, Технічні умови забудовником не виконані, що унеможливлює зменшення суми пайового внеску.

Натомість, як слідує з матеріалів справи, укладаючи договір про пайову участь від 24.10.2019 р. (щодо першого пускового комплексу), під час здійснення розрахунку розміру пайової участі ТОВ «Євробуд», який є невід'ємною частиною договору, Немішаївською селищною радою було враховано зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання (578 м), загальною вартістю 385286,00 грн., збудовані ним відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, та зменшено на цю суму розмір пайового внеску відповідача, що підтверджується копією договору про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве від 24.10.2019 р. та додатком до цього договору - розрахунком розміру пайової участі ТОВ «Євробуд» у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Немішаєве.

У подальшому, рішенням Немішаївської селищної ради від 07.11.2019 р. № 42-VII-5 було прийнято в комунальну власність територіальної громади та на баланс Немішаївської селищної ради зовнішні позамайданчикові мережі водопостачання протяжністю 578 метрів загальною вартістю 385286,00 грн. по вул. Чкалова (ЖК «Саме той»).

Щодо твердження ТОВ «Євробуд» про зменшення розміру пайового внеску на вартість будівництва артезіанської свердловини, то з матеріалів справи слідує, що останнім було побудовано водозабірну свердловину та здійснено закільцювання її із свердловиною № 2 (ЖКП «Немішаєве») та з селищною водопровідною мережею (ЖКП «Немішаєве»). Однак, вказана свердловина була побудована в межах земельної ділянки, відведеної під будівництво багатоквартирного будинку по вул. Чкалова в смт. Немішаєве, у зв'язку з чим та враховуючи вимоги ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може бути зменшено на суму кошторисної вартості свердловини у розмірі 520560,00 грн.

Окрім того, суд відзначає, що відповідачем належними і допустимими доказами не доведено як тієї обставини, що гідродинамічне очищення каналізаційної мережі на суму 91958,00 грн. здійснювалося відносно інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури, збудованих поза межами земельної ділянки, відведеної під забудову, та у зв'язку із таким будівництвом, так і тієї обставини, що придбані відповідачем насоси для КНС були використані саме на будівництві житлового комплексу по вул. Чкалова в смт. Немішаєве.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо недоведення у даному випадку наявності підстав для зменшення позивачем величини пайового внеску відповідача за будівництво другого пускового комплексу житлової забудови, розмір якої (величини) розраховано селищною радою відповідно до приписів законодавства, і він є обґрунтованим та арифметично вірним.

Разом з цим, слід зазначити, що вказані вище доводи відповідача ТОВ «Євробуд» щодо необхідності зменшення розміру пайової участі внаслідок будівництва ним інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури є предметом розгляду господарської справи № 911/1392/20 за позовом Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд» про стягнення пайового внеску, пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат за договором пайової участі від 24.10.2019 р., укладеним по першому пусковому комплексу житлового будинку по вулиці Чкалова, 58 в смт. Немішаєве, ЖК «Саме той», яка перебуває на розгляді у Господарському суді Київської області.

Згідно з ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, згідно ч. 4 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються в межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

У відповідності з п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 611 ЦК України передбачено такий правовий наслідок порушення зобов'язання як відшкодування збитків.

Згідно зі статтею 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільних прав, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

За приписами ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. При цьому, розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.

Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

За змістом статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За правилами ст.ст. 224, 225 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.

Підсумовуючи викладене вище, суд відзначає, що неправомірна бездіяльність ТОВ «Євробуд» щодо передбаченого законом обов'язку взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту смт. Немішаєве у зв'язку з будівництвом другого пускового комплексу вказаного вище об'єкту є протиправною формою поведінки, внаслідок якої Немішаївська селищна рада була позбавлена права отримати на розвиток інфраструктури населеного пункту відповідну суму коштів, що є упущеною вигодою, яка перебуває у безпосередньому причинному зв'язку із наведеною неправомірною бездіяльністю ТОВ «Євробуд», а сукупність наведених елементів є підставою для застосування до відповідача такої міри відповідальності, як стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди на підставі ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 224, 225 Господарського кодексу України.

Виходячи з наведеного, суд вважає обґрунтованою, доведеною та не спростованою відповідачем вимогу прокурора про стягнення з відповідача 1013350,00 грн. збитків, у зв'язку з чим суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог Керівника Бучанської окружної прокуратури у повному обсязі.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 р. у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України”, “Серявін та інші проти України” обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд вважає за необхідне відзначити, що решта долучених до матеріалів справи документів та наданих учасниками справи пояснень була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків суду щодо наявності підстав для задоволення позову не спростовує.

Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (07853, Київська обл., Бучанський р-н., смт. Немішаєве, вул. Залізнична, 10, код 32430630) на користь Немішаївської селищної ради Бучанського району Київської області (07853, Київська обл., Бучанський р-н., смт. Немішаєве, вул. Садова, 3, код 04359867) 1013350 (один мільйон тринадцять тисяч триста п'ятдесят) грн. 00 коп. збитків.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (07853, Київська обл., Бучанський р-н., смт. Немішаєве, вул. Залізнична, 10, код 32430630) на користь Київської обласної прокуратури (01014, м. Київ, б-р Лесі Українки, 27/2, код 02909996) 15200 (п'ятнадцять тисяч двісті) грн. 25 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до вимог статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01.12.2022 р.

Суддя В.М. Бабкіна