Справа № 640/13891/21
01 грудня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Кобаля М.І.
За участю секретаря: Шевченко Е.П.
розглянувши у порядку письмового провадження Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року, суддя Келеберда В.І., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 ;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди;
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплачувати пенсію позивача без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 17.04.2018 року;
- зобов'язати відповідача здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати не донарахованої частини пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНПП НОМЕР_2 ) на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди, з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 26.05.2019 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким залишити без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року за п 2 - 3, а за п. 5 - 8, які зазначені у позові, задовольнити позовні вимоги а саме: п. 5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії максимальним її розміром з 17.04.2018. п. 6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплачувати пенсію мені (Позивачеві) без обмеження її максимальним розміром з 17.04.2018. п. 7. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою. п. 8. Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати не донарахованої частини пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року скасовано в частині задоволених позовних вимог та в частині відмови у задоволенні позову щодо виплати пенсії без обмеження та ухвалено в цій частині нове судове рішення наступного змісту.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 17.04.2018 року.
Рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання здійснити виплату недоплаченої пенсії однією сумою залишено без змін.
09 серпня 2022 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про становлення судового контролю за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі №640/13891/21, в якій заявник просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у 10-денний строк подати звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати протягом одного місяця з дати отримання копії вказаної ухвали до Шостого апеляційного адміністративного суду звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21.
04 листопада 2022 року до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов Звіт про виконання рішення суду.
18 листопада 2022 року від позивача надійшло заперечення на Звіт відповідача, у якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не виконує рішення суду від 14 червня 2022 року та виплачує пенсію у розмірі 21 850,90 грн замість 33 347,89 грн.
Таким чином, як на підставу для невизнання Звіту позивач послався на ту обставину, що до теперішнього часу фактичне виконання рішення суду не відбулося та просить суд встановити дієві засоби судового контролю за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі №640/13891/21 та зобов'язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 33 347,89 грн.
Перевіривши обставини справи та дослідивши подані докази, колегія суддів приходить до наступного.
Приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна із основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Окрім того, статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтею 382 КАС України.
У відповідності до частини першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як убачається із поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві Звіту, відповідачем на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022 у справі № 640/13891/21 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
З 17 квітня 2018 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) на підставі документів поданих до Головного управління Київським міським військовим комісаріатом.
Пенсія ОСОБА_1 була обчислена у розмірі 70% грошового забезпечення, яке становило 20991,12 грн.
Розмір пенсійної виплати з урахуванням максимального розміру пенсії складав 13730,00 грн.
З 21 квітня 2018 року відповідно до заяви від 21.05.2018 № 655 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності та обчислено пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення. Також встановлено підвищення до пенсії як особі з інвалідністю війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та збільшено основний розмір пенсії на 25% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381.
З 17 квітня 2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у розмірі визначеному судовим рішенням та складає 21850,90 грн (сума грошового забезпечення з урахуванням щомісячної грошової винагороди становить 28088,49 грн).
Як зазначає відповідач, оскільки рішенням суду зобов'язано Головне управління провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 17.04.2018 Головним управлінням зафіксовано розмір пенсії саме на цю дату.
При цьому пенсійний орган зазначає, що виплату заборгованості, яка виникла на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022 у справі № 640/13891/21 за період з 17.04.2018 по 31.07.2022 в сумі 263545,66 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
Витрати Пенсійного фонду України на виплати, які здійснюються за рахунок Державного бюджету України затверджуються Бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Тому, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», за кодом КЕКВ 2710 «Виплата пенсій і допомог».
Протягом 2020 року за напрямком «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» за рахунок коштів Державного бюджету України у 2020 році Пенсійному фонду України передбачено 200 млн. грн.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві у період з січня по грудень 2020 року за бюджетним призначенням «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» було виділено 42 125 930,73 грн, виплату яких проведено на виконання рішень суду, ухвалених у 2018-2019 роках.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126) окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду передбачено 360 млн. грн., які протягом І півріччя 2021 року були профінансовані в повному обсязі, що підтверджується листами Пенсійного фонду України від 05.07.2021 №2800-040201-9/31883, від 13.09.2021 №2800-040101-9/44740, з яких Головним управлінням здійснено виплату заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на суму 73 414 128,53 грн з датою надходження до боржника 11.11.2019 включно.
Бюджет Пенсійного фонду України (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік») окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду передбачено 44 473,3 тис. грн, які відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за №897/16913 (у редакції постанови 4 правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року №35-1) доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2022 рік.
А тому, як зазначає відповідач погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, за рахунок інших бюджетних призначень вважається порушенням бюджетного законодавства.
Колегія суддів вважає, що у звіті відсутні докази, які б свідчили, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було виконано постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року.
Так, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди.
Також визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 17.04.2018 року.
Отже, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 17.04.2018 року, з урахуванням щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, на підставі довідки № 189/10/1513 від 13.05.2020 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди та здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 17.04.2018 року.
Проте, незважаючи на прийняте судом рішення та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року про встановлення судового контролю за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до суду звіт про виконання судового рішення, відповідач рішення суду не виконав.
Так, головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Тому після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення.
Так, в основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав та свобод особи.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що невиконанням рішення суду, яке набуло законної сили, підривається як авторитет судової гілки влади, так і авторитет демократичної держави в цілому.
Рішення суду, яке набуло законної сили - має бути виконане. Виконання рішення суду забезпечує довіру суспільства до суду, оскільки довіра людини до суду формується не тільки через призму справедливого судового рішення, а й зокрема через виконання цього рішення.
Невиконання рішення суду формує недовіру людини до суду, що недопустимо в демократичній державі. Водночас, суб'єкт владних повноважень, який є стороною у справі, має бути зразком для громадськості щодо належного виконання рішення суду, не чекаючи при цьому примусового виконання такого рішення суду або встановлення судового контролю щодо виконання рішення суду.
У випадку ухилення боржника - суб'єкта владних повноважень від виконання судового рішення суд може постановити ухвалу про зобов'язання останнього подати звіт і після постановлення рішення у справі, якщо цього потребують обставини справи.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2021 року, яка набрала законної сили, зокрема визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 17.04.2018 року.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з дня набрання судовим рішенням законної сили, зобов'язано було виконати таке рішення суду.
Європейський суд з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у повному обсязі виконано не було, оскільки пенсійним органом виплату пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром (21850,90 грн), що підтверджується розрахунками долученими позивачем до заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
При цьому, у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду чітко зазначено, що починаючи з 01.04.2018 діючим законодавством не було встановлено обмежень щодо максимального розміру пенсій для категорії пенсіонерів, до яких належить позивач, а тому правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача упродовж спірного періоду були відсутніми.
Враховуючи те, що приписи ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратили чинність з часу прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, дії пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром є протиправним.
Отже, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 17.04.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вищезазначені доводи відповідача, не свідчать про фактичне виконання судового рішення у розумінні вимог чинного законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки дотепер відповідач не виконав постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року, колегія суддів приходить до висновку, що поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві Звіт не свідчить про виконання судового рішення, а тому відхиляється судом.
З цих підстав, колегія суддів вважає за необхідне постановити нову ухвалу, якою встановити новий строк для виконання судового рішення, а саме протягом 15 днів з дня набрання чинності даною ухвалою та отримання копії судового рішення.
На даний час, колегія суддів не вирішує питання щодо накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві штрафу за невиконання судового рішення, проте вважає за необхідне роз'яснити, що у разі невиконання судового рішення згідно ст. 382 КАС України на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві може бути накладено штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 292, 321, 325, 329, 382 КАС України, колегія суддів,-
Відхилити Звіт, поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 04 листопада 2022 року, як такий, що не містить даних про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк подання Звіту, а саме протягом 15 днів після набрання даним судовим рішенням законної сили та отримання копії даного судового рішення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у зазначений вище строк до Шостого апеляційного адміністративного суду Звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 640/13891/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Кобаль М.І.