23.10.07 р. Справа № 26/225а
23 жовтня 2007 року, 11 год. 05 хвилин, м. Донецьк, вул.Артема157, нарадча кімната
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гаврищук Т.Г. при секретарі судового засідання Пашко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом - Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» м.Донецьк
до відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
про визнання недійсним акту опису майна
за участю представників сторін:
від позивача - Батрак М.Г.- заст..голови правління (за довір.)
від відповідача - Бондар Л.М. - заст..нач. відділу погашення прострочених под. зобов»язань (за довір.), Заікін О.Г. - ст.держ.податковий інспектор (за довір.), Полєжай Є.В. - гол. держ. податковий інспектор (за довір.), Радченко А.В. - гол.держ.податковий інспектор (за довір.)
Позивач, Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз», звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису майна №8 від 19.05.2005р.на суму 16587181,86 грн., яке належить продажу в рахунок погашення податкового зобов'язання.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Конституційного суду України N 2-рп/2005 від 24.03.2005р., яким було визнано неконституційним положення п.п. 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу. Позивач зазначив, що актами опису майна №1 від 31.01.2005р.,№4 від 30.04.2004р. та №8 від 19.05.2005р. відповідачем було описано майно на суму, вартість якого перевищує податковий борг.
Відповідач проти позову заперечує з посиланням на ті обставини, що акт опису майна №8 від 19.05.2005р. складено відповідно до вимог постанови Кабінету міністрів України від 15.04.2002р. №538 “Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів, які перебувають у податковій заставі» і не суперечить рішенню Конституційного суду України N 2-рп/2005 від 24.03.2005р.
Заявою від 02.08.05р. у справу вступив прокурор.
Рішенням господарського суду Донецької області від 22.08.2005р. по справі №26/225а позов Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису активів від 19.05.05р. №8 був частково задоволений.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2005р. рішення господарського суду Донецької області від 22.08.2005р. по справі №26/225а було частково скасовано.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2007р. по справі № 26/225а рішення господарського суду Донецької області від 22.08.2005р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.11.2005р. було скасовано і справу направлено господарському суду Донецької області на новий розгляд.
Ухвалою суду від 17.05.2007р. провадження у цій справі було зупинено до набрання законної сили судових рішень по справам №41/112пн та №41/416а. Ухвалою від 20.09.2007р. провадження у справі було поновлено.
У судовому засіданні досліджені надані сторонами письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд встановив:
Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером №03361081 та як платник податків перебуває на обліку у Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку.
Відповідно до п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. відповідачем було надіслано позивачеві першу податкову вимогу від 31.10.2001р. №1/26 на суму податкового боргу 76478 грн. та другу податкову вимогу від 03.12.2001р. №2/68 на суму податкового боргу 419423,27 грн.
Згідно до п.8.1 ст.8 наведеного Закону активи платника податків, що мають податковий борг, передаються в податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
З витягу про реєстрацію застав рухомого майна, виданого 22.05.2002р. , вбачається, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис, параметрами якого є: тип обтяження - податкова застава, дата виникнення податкової застави - 15.05.2002р.,об»єкт обтяження - все рухоме майно та майнові права, враховуючи отримані векселі.
Відповідачем 24.01.2002р. було прийнято рішення № 22 про застосування заходів погашення податкового боргу позивача за рахунок стягнення його активів.
На підставі наведеного рішення податковим керуючим були складені акти опису активів, у тому числі : №4 від 30.03.2004р. на загальну суму 1953908,25 грн., №1 від 31.01.2005р. на загальну суму 16448 грн.78коп., №8 від 19.05.2005р. на загальну суму 16587181,86 грн.
За актом опису активів №8 від 19.05.2005р. податковим керуючим Рижковою Л.В., призначеною наказом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку від 14.02.2005р. №32, проведено опис труб н/ж 10Х18Н1ОТ-ВД(ЕП-502ВД) ТУ У 27.2-8-74-2003, d25Х2 (згідно до специфікації №1 від 04.01.05р.), н/ж 10Х18Н1ОТ-ВД(ЭП-502ВД) ТУ 27.2-8-74-2003, d14Х2 (згідно специфікації №1 від 04.01.05р.) на загальну суму 16587181,86 грн. Наведений акт опису був затверджений начальником Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку. Від підписання акту опису активів №8 від 19.05.2005р. позивач відмовився про, що складено відповідний акт.
Рішенням господарського суду Донецької області від 05.09.2005. по справі №31/151а, залишеним без змін ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 17.11.2005р. , задоволені позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису активів №4 від 30.03.2004р.
Рішенням господарського суду Донецької області від 31.03.2005р.по справі №25\43а, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12.05.2005р. та постановою Вищого господарського суду України від 17.08.05р., було відмовлено у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису активів №1 від 31.01.2005р.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2007р.(залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.08.07р.) провадження у справі №41\416а за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису активів №1 від 31.01.2005р. було закрито згідно до п.4 ч.5 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою господарського суду Донецької області від 03.04.2007р. по справі №41\112пн, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.05.2007р., було відмовлено у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Державної податкової адміністрації у Донецькій області про зобов»язання прийняти рішення про скасування рішення №22 від 24.01.02р., винесеного заступником начальника ДПА у м.Донецьку.
Відповідно до п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків має право у добровільному порядку сплатити узгоджену суму податкового зобов'язання протягом строків встановлених цим законом. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків ( п.п.5.4.1 п.5.4 ст.4 цього Закону).
Згідно довідки відповідача від 01.08.2005р. №22823\10\1-36 та актів звіряння розрахунків, складених за участю позивача, сума податкового боргу останнього станом на 19.05.2005р. становила 9343160,46 грн. Позивач у судовому засіданні визнав наявність наведеної суми податкового боргу.
За приписами п.п.7.2.1. п.7.2 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Як вбачається з п. 1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків це - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Перелік активів, що не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу, наведений у п.7.3 ст.7 зазначеного Закону, до яких труби, що описані податковим керуючим у акті опису активів №8 від 19.05.2005р., не належать.
Згідно до п.8.1 ст.8 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків, що мають податковий борг, передаються в податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п.п. 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 цього Закону право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Положення наведеної норми в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу втратило чинність, як таке, що визнане неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду N 2-рп/2005 від 24.03.2005р.
Пунктом 4 резолютивної частини наведеного Рішення визначено, що положення абзацу другого підпункту 8.2.1, підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 24.03.2005 р..
Обмеження щодо застосування податкової застави встановлені у п.8.9 ст.8 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Рішенням Конституційного Суду N 2-рп/2005 від 24.03.2005р. було припинено конституційне провадження у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 8.9 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно до п.п. 8.9.1 п.8.9 ст.8 наведеного Закону за запитом платника податків, що має податковий борг, податковий орган може видати письмове повідомлення про звільнення окремих видів активів такого платника податків з-під податкової застави, якщо такий податковий орган визначає, що звичайна вартість інших активів, які залишаються у податковій заставі, більше суми податкового боргу, забезпеченого такою податковою заставою, у два чи більше разів, з урахуванням сум будь-яких інших прав дійсних вимог до активів такого платника податків, які мають пріоритет над таким правом податкової застави.
Відповідно до п.п.10.1.1. п.10.1. ст.10 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
За приписами п.п.10.1.3 п.10.1. ст.10 цього Закону платник податків (для державних і комунальних підприємств - за узгодженням з органом, уповноваженим управляти його майном) самостійно визначає склад і черговість продажу своїх активів виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної виробничої діяльності, та повного погашення суми податкового боргу.
Якщо податковий керуючий вирішує, що платник податків визначає для продажу активи, чия звичайна ціна є завідомо нижчою, ніж сума податкового боргу, такий податковий керуючий зобов'язаний самостійно визначити склад активів, що підлягають продажу, виходячи із принципів збереження цілісності майнового комплексу та з урахуванням того, що звичайна (оціночна) вартість таких активів не перевищує двократного розміру податкового боргу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2002р. N538 затверджено порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, за приписами п. 11 якого платник податків (для державних і комунальних підприємств - за узгодженням з органом, уповноваженим управляти його майном) не пізніше ніж на 30 календарний день з моменту отримання ним другої податкової вимоги самостійно визначає склад і черговість продажу своїх активів виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної виробничої діяльності, та повного погашення суми податкового боргу. Позивач не надав доказів самостійного визначення, протягом встановленого строку, складу і черговість продажу своїх активів.
Пунктом 12 наведеного Порядку встановлено, що якщо платник податків в установлені терміни самостійно не визначив активи для продажу або податковий керуючий вирішує, що платник податків визначає для продажу активи, звичайна ціна яких є завідомо нижчою, ніж сума податкового боргу, такий податковий керуючий зобов'язаний самостійно визначити у присутності платника податків (його посадових осіб) склад активів, що підлягають продажу, виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу та з урахуванням того, що звичайна (оціночна) вартість таких активів не перевищує двократного розміру податкового боргу.
Як було встановлено, сума податкового боргу позивача станом на 19.05.2005р. складала 9343160,46 грн. За актами №1 від 31.01.2005р. та №8 від 19.05.2005р. ( акт №4 від 30.03.2004р. визнаний судом недійсним) податковим керуючим було здійснено опис активів позивача на загальну суму 16603630,64 грн., тобто, на суму яка не перевищує двократного розміру податкового боргу.
Враховуючи, що предметом спору по цій справі є правомірність складання податковим керуючим акту опису активів №8 від 19.05.2005р., суд вважає, що в даному випадку, податковий керуючий, який здійснив опис активів позивача на суму, що не перевищує двократного розміру податкового боргу, не припустився порушень вимог діючого законодавства.
З урахуванням вищевикладеного вимоги позивача задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.6,7,8,10 Закону України від 21.12.2000 р. N2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та ст.ст.17-20,69-72,86,94,158-163, 167,185,186,254, п.6,7 розділу V11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,
Відмовити у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсним акту опису майна №8 від 19.05.2005р.на суму 16587181,86 грн., яке належить продажу в рахунок погашення податкового зобов'язання.
Судові витрати по справі покласти на позивача.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подано, але апеляційна скарга не була подана у зазначений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку .Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через господарський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суддя Гаврищук Т.Г.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29.10.2007р.