Постанова від 29.11.2022 по справі 580/10226/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/10226/21 Суддя першої інстанції: Гарань С.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2022 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Горяйнова А.М.,

суддів - Файдюка В.В. та Чаку Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області», виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок і виплату пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області», виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року вказаний адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального і процесуального права. Скаржник вказує на те, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу вже здійснювався перерахунок пенсії, а новий нормативно-правовий акт про підвищення грошового забезпечення поліцейським не приймався. Скаржник наполягає на тому, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, не створює передумов для перерахунку пенсії позивача. Також відповідач зазначає, що позивач пропустив строк звернення до суду без поважних причин, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду в частині.

Відзив на апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не надходив, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Ухвалою суду від 17 червня 2022 року було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 , а в ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» відомості про вид служби, який проходив ОСОБА_1 до виходу на пенсію: військова служба чи служба в органах міліції.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити частково, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з такого.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Предметом апеляційного перегляду є рішення суду від 26 листопада 2021 року, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язано провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Приймаючи зазначене рішення, суд першої інстанції, серед іншого, виходив з того, що ОСОБА_1 має право на обчислення пенсії з розміру грошового забезпечення, встановленого для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» як особа, що працювала в органах міліції.

Також суд першої інстанції зазначив, що ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року.

Разом з тим, дослідивши копію зазначеної довідки, колегія суддів встановила такі обставини:

- ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді викладача кафедри пожежної автоматики та зв'язку ЧІПБ ім. Г.Чорнобиля МВС України, а не в органах міліції;

- довідка від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення складена станом на березень 2019 року, а не станом на листопад 2019 року;

- довідка від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 містить відомості про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а не згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Таким чином, зазначені у довідці ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 відомості про посаду, на якій позивач працював до виходу на пенсію, відрізняються від тих, що були наведені в позовній заяві та якими керувався суд першої інстанції про виборі норм права, які регулюють спірні правовідносини.

На виконання вимог ухвали суду від 17 червня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надало належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». До виходу на пенсію позивач належав до осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 присвоєно звання майора внутрішньої служби. До виходу на пенсію позивач працював викладачем кафедри пожежної автоматики та зв'язку Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МВС України.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Після здійснення відповідного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 був розрахований із грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентну надбавку за вислугу років.

ОСОБА_1 28 жовтня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої приєднав довідку ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби та премію.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 11 листопада 2021 року № 7988-8324/Ц-02/8-2300/21 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Відповідач зазначив, що нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», після набрання 05 березня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18законної сили, Кабінет Міністрів України не приймав.

Не погоджуючись із такими діями Головного управління Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.

Разом з тим, обґрунтовуючи своїми вимоги про перерахунок пенсії, позивач посилався на норми права, які визначають особливості грошового забезпечення осіб, які проходили службу в органах внутрішніх справ України в підрозділах міліції. Суд першої інстанції під час розгляду і вирішення справи також застосував норми права, які не регулюють правовідносини, пов'язані з нарахуванням пенсії позивачу як особі, яка проходила саме військову службу.

За таких обставин рішення суду від 11 січня 2022 року є необґрунтованим і підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного в довідці ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637. З метою ефективного захисту зазначеного права колегія суддів вважає необхідним вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

До 24 лютого 2018 року положення п. 5 Порядку № 45 передбачали, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З 24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою п. 5 Порядку № 45 викладено в новій редакції, яка передбачала, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Одночасно було викладено у новій редакції додаток 2 до Порядку № 45, який містить форму довідки про розмір грошового забезпечення. З форми довідки були виключені такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Положеннями п. 1 Постанови № 103 було вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як вже зазначалося, на виконання вказаних нормативно-правових актів уповноваженим органом було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої включено лише відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а відповідачем на підставі такої довідки здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, були визнані протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним визначені у ст. 265 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Під час розгляду і вирішення цього спору колегія суддів також враховує, що особливості застосування п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсії, вже були предметом дослідження Великою Палатою Верховного Суду.

У постанові від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду сформулювала правовий висновок про те, що у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України суди повинні застосовувати Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом) з огляду на положення ч. 3 ст. 7 КАС України.

Вказаний висновок обґрунтований тим, що положення п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, що встановлено постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

Також Верховний Суд врахував, що відповідно до ч.ч. 3, 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Натомість положеннями п. 1 Постанови № 103 було обмежено перелік складових грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, виключно окладом за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсотковою надбавкою за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що прямо суперечить ч.ч. 3, 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Під час апеляційного розгляду справи належить вирішити питання щодо впливу Постанови № 103 та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 на обсяг прав позивача та обов'язків відповідача, а також органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Врахувавши правову позицію Великої Палати Верховного Суду, що викладена у постанові від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, колегія суддів прийшла до висновку, що після виникнення підстав, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у позивача виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що передбачені ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не лише тих, що були визначені в п. 1 Постанови № 103.

Разом з тим матеріали справи вказують на те, що положення Постанови № 103 все ж були застосовані під час оформлення довідки про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії позивача.

Визначаючи момент настання підстав для перерахунку пенсії, колегія суддів враховує, що положення ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пов'язують перерахунок пенсії з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Водночас ця норма також передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Вказана норма права встановлює дві окремі та самостійні підстави для перерахунку пенсії:

- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення;

- введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області правильно зазначає, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, уповноваженими органами не було прийнято рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розмір грошового забезпечення для відповідної категорії осіб востаннє було підвищено з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року, що відповідачем не заперечується.

Зазначений нормативно-правовий акти хоч і був прийнятий до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, проте надає позивачу право на обчислення пенсії виходячи з більшого розміру грошового забезпечення у порівнянні з тим, із якого позивачу нараховано пенсію на час звернення до суду з цим позовом внаслідок застосування положень Постанови 103.

Вказана обставина є визначальною для вирішення питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637.

Колегія суддів повторно наголошує на тому, що рішенням, яке створило передумови для здійснення перерахунку пенсії позивача в цьому випадку є Постанова 704, якою підвищено грошове забезпечення відповідної категорії осіб.

Разом з тим право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям Постанови 704 не було реалізоване в повному обсязі та належним чином внаслідок застосування органом, що видає довідки про грошове забезпечення та органом, що перераховує пенсію положень Постанови № 103, яка не відповідає акту вищої юридичної сили.

Визначаючи дату, з якої позивачу належить здійснити перерахунок та виплату пенсії, колегія суддів враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені у ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За правилами ч. 2 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як раніше зазначалося, порушення права позивача на отримання пенсії в належному розмірі відбулося на стадії оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії внаслідок застосування Постанови № 103 та перерахунку пенсії на основі довідки, до якої включені не всі складові грошового забезпечення.

Колегія суддів враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 затверджено Положення про Пенсійний фонд України, відповідно до п.п. 1, 2 якого Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з п. 7 зазначеного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Отже, відповідач як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Також колегія суддів враховує, що органи пенсійного фонду не наділені правом діяти на власний розсуд всупереч вимогам підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень постанов Кабінету Міністрів України, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.

Водночас після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та визнання нечинними і протиправними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45, органами, що видають довідки про розмір грошового забезпечення та приймають рішення про перерахунок пенсії, не вжито заходів з метою відновлення права позивача на отримання пенсії в належному розмірі.

Нову довідку від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 про розмір грошового забезпечення, до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби та премію (а не лише складові грошового забезпечення, передбачені п. 1 Постанови № 103) було виготовлено ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» лише у відповідь на звернення ОСОБА_1 .

Дії позивача щодо звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі такої довідки відповідають вимогам ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Так, згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до п. 23 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Зазначені норми прямо передбачають, що пенсіонер може реалізувати своє право на перерахунок пенсії шляхом самостійного збирання та надання до органів, що призначають пенсію, додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії. В такому випадку невиконання уповноваженими особами вимог п.п. 1-3 Порядку № 45 не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постанові від 08 жовтня 2020 року у справі № 520/4705/19. За висновком суду касаційної інстанції, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Разом з тим відповідач, отримавши заяву позивача від 28 жовтня 2021 року разом з довідкою про розмір грошового забезпечення від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637, листом від 11 листопада 2021 року № 7988-8324/Ц-02/8-2300/21 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Зазначені обставини вказують на те, що після 05 березня 2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 не було приведено у відповідність до ч.ч. 3, 18 ст. 43, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови № 704 саме з вини органів, що видають довідки про розмір грошового забезпечення та приймають рішення про перерахунок пенсії.

За таких обставин колегія суддів вважає, що при визначенні дати, з якої належить провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , належить керуватися ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії починаючи з 01 квітня 2019 року.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи, надав неналежну оцінку дослідженим доказам та ухвалив судове рішення без додержання норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити частково, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 242, 238, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» про розмір грошового забезпечення від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код за ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» про розмір грошового забезпечення від 23 червня 2021 року № 33/44/1-Ц-673/08-1637 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням раніше виплачених сум з 01 квітня 2019 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач А.М. Горяйнов

Судді В.В. Файдюк

Є.В. Чаку