П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення
29 листопада 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/10150/22
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача - Єщенка О.В., суддів - Крусяна А.В., Яковлєва О.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Львівської митниці на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року по справі №420/10150/22 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайська імпортна компанія" до Львівської митниці про визнання протиправними та скасування рішень, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайська імпортна компанія".
На зазначене рішення суду Львівська митниця 24.11.2022 року через підсистему «Електронний суд» подала апеляційну скаргу.
Разом із апеляційною скаргою подано клопотання, в якому ставиться питання про поновлення строку апеляційного оскарження судового рішення.
В обґрунтування вказаних вимог зазначено, що у визначений процесуальним законодавством строк апелянт вже звертався із апеляційною скаргою на рішення суду, проте скаргу апелянта було повернуто через не усунення її недоліків.
Вказує, що введення на всій території України воєнного стану вплинуло на фінансову можливість державного органу в частині забезпечення оплати судового збору та подання скарги з дотриманням вимог КАС України.
При цьому, апелянт просить враховувати ту обставину, що ним вжито усіх можливих заходів щодо проведення оплати судового збору та повторного звернення із апеляційною скаргою без невиправданих зволікань.
Дослідивши доводи апелянта, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Водночас, згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, зокрема, рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Так, рішення суду першої інстанції прийнято у порядку письмового провадження 26.09.2022 року.
Із скаргою на судове рішення апелянт звернувся 24.11.2022 року, тобто із пропуском строку, визначеного ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
24.10.2022 року апелянт скористався своїм правом та подав апеляційну скаргу на рішення суду у цій справі.
Ухвалою судді П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року було залишено без руху апеляційну скаргу та апелянту наданий десятиденний термін для усунення недоліків скарги шляхом подання оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 5954,4 грн.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року апеляційну скаргу Львівської митниці на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року, у зв'язку із не усуненням недоліків скарги, повернуто особі, яка її подала.
Зазначену ухвалу одержано апелянтом 09.11.2022 року, про що свідчать відомості про доставку копії ухвали до електронного кабінету учасника.
Як свідчать обставини справи, первинне звернення із скаргою відбулось у визначений ч. 1 ст. 295 КАС України строк.
Слід також зазначити, що Указом Президента України від 24.02.2022 року за №64/2022, затвердженим Законом від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У п. 3 Указу Президента України від 24.02.2022 року за №64/2022 передбачено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Указом Президента України від 14.03.2022 року за №133/2022, затвердженим Законом від 15.03.2022 року №7168, продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26 березня строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022, затвердженим Законом від №2212-IX від 21.04.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022, затвердженим Законом від №2263-IX від 22.05.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 15.08.2022 року №573/2022, затвердженим Законом від №2500-IX від 15.08.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України 07.11.2022 року №757/2022, затвердженим Законом від №2738-IX від 16.11.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Зокрема, статтею 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року №389-VIII передбачено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року №389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Разом з цим, відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Учасники справи мають право, зокрема: подавати заяви та клопотання; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
Згідно із ч. 5 вказаної статті КАС України учасники справи зобов'язані, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Аналізуючи вище приведені норми адміністративного процесуального законодавства та запроваджені правила на період дії воєнного стану на території України, апеляційний суд доходить висновку про відсутність обмежень в повноваженнях апелянта, його прав, обов'язків на вчинення ним певних процесуальних дій.
Без належного обґрунтування у клопотанні залишаються обставини, пов'язані із відсутністю фінансування на оплату судового збору, як поважна підстава у несвоєчасному вчиненні певних процесуальних дій та їх залежність від звернення, у тому числі невідкладного, із скаргою на рішення суду.
Одночасно, виважено досліджуючи фактичні обставини, апеляційний суд враховує, що процесуальним законодавством не визначений строк для повторного подання апеляційної скарги.
На переконання апеляційного суду, цей процесуальний строк повинен бути розумним з урахуванням сукупності усіх обставин.
Врахуванню підлягає те, що намір апелянта реалізувати своє право на апеляційне оскарження підтверджується своєчасним зверненням із первинною скаргою та подальшим проведенням оплати судового збору.
При цьому, оцінюючи поведінку учасника, апеляційний суд враховує, що повторне звернення із апеляційною відбулось протягом незначного проміжку часу з моменту повернення первинної скарги.
Обставини, які б свідчили про зловживання апелянтом своїми процесуальними правами не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Враховуючи викладене, оскільки апелянтом обґрунтовано підстави для прийняття скарги до розгляду, апеляційний суд доходить висновку про поважність причин пропуску строку на подання апеляційної скарги та про необхідність поновлення цього строку на підставі ч. 1 ст. 121 КАС України.
Керуючись ст.ст. 121, 295 КАС України, суд,-
Поновити Львівській митниці строк на апеляційне оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.В. Єщенко
Суддя А.В. Крусян
Суддя О.В. Яковлєв