Постанова від 01.12.2022 по справі 340/2161/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2022 року м. Дніпросправа № 340/2161/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року (суддя Момонт Г.М.) по справі №340/2161/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у призначені ОСОБА_1 з 01.05.2020р. пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року автоматичного, без мого звернення за призначенням нового виду пенсії (2017-2019 рр.);

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.05.2020р. призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 цього Закону, а саме з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року автоматичного, без звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017, 2018, 2019 роки - 7763,17 грн., доплатою за понаднормовий стаж 17 років, з виплатою усіх підвищень, надбавок і доплат, передбачених пенсійним законодавством України на момент призначення та виплати пенсії, проведенням індексації та осучасненням пенсії з 01.03.2021р. та всіх майбутніх, відповідно до пенсійної реформи України, з урахуванням раніше виплачених сум, одним платежем на визначений у пенсійній справі банківський рахунок.

В обґрунтування заявлених вимог посилалась на те, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, з 29.12.2010 р. їй призначена пенсія у сумі 2 939,60 грн за нормами Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% від суми заробітної плати за посадою заступника начальника інспекції по додержанню заробітної плати за посадою заступника начальника інспекції по додержанню законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості. Із травня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській

області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 р. №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», переведено позивачку на пенсію за віком на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсія за віком за цим Законом є більшою, ніж розмір пенсії, яку отримувала позивачка як державний службовець. При цьому, при розрахунку пенсії за віком відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014 - 2016 роки. За позицією позивачки, оскільки пенсія за віком призначена вперше, то відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки перед призначенням пенсії, тобто за 2017-2019. Невірне застосування відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні вплинуло на розмір пенсії за віком, що і стало підставою звернення з позовом до суду.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року, з урахуванням ухвали від 29.08.2022 про виправлення описки, позов задоволено, а саме:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують призначенню пенсії, а саме за 2017, 2018 та 2020 роки, починаючи з 01 березня 2021 року;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують призначенню пенсії, а саме за 2017, 2018 та 2020 роки, починаючи з 01 березня 2021 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачці вперше призначено пенсію відповідно до Закону №3723, який передбачав інший порядок призначення та розрахунку пенсії за віком, то переводячи ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, відповідач був зобов'язаний вчинити дії щодо нарахування та розрахунку такої пенсії вперше з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року призначення пенсії, тобто у даному випадку за 2017, 2018 та 2019 роки.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Не погоджуючись з висновками суду першої інстанції, відповідач вказує на те, що у спірному випадку мало місце не призначення пенсії, а переведення позивачки на пенсію за іншим законом, у зв'язку з чим відсутні підстави для розрахунку пенсії як вперше призначеної. Крім цього, відповідач вказує на те, що у спірному випадку відсутні підстави стверджувати про те, що позивачку переведено на інший вид пенсії, оскільки пенсія за віком, призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», є різновидом пенсії за віком за нормами Закону Україени «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відзиві на апеляційну скаргу позивачка просить рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які не заперечуються сторонами, свідчать про те, що ОСОБА_1 29.12.2010 р. призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (а.с.119).

Із 01.05.2020 р. ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV та визначено її у розмірі 4 007,24 грн (а.с.168). При цьому Головним управлінням ПФУ у Кіровоградській області враховано: страховий стаж - 37 років 1 місяць 5 днів; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,37 ((444/100 х 12)х 1); розмір пенсії за віком - 3 728,78 грн (10077,79 х 0,37); доплата за понаднормовий стаж за 17 років.

Із 01.03.2021 р. ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком відповідно до «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV та визначено її у розмірі 4 148,23 грн (а.с.172).

При розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону №1058 відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014 - 2016 роки.

08.04.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду із заявою щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки (а.с.17).

Листом №2156-2233/Б-02/8-1100/21 від 20.04.2021 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, при переведенні на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні (а.с.18).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 4-7 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 43 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Пунктом 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

У спірному випадку відповідач, при розрахунку пенсії позивачки, застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, який передбачений пунктом 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058.

В той же час, відповідач не звернув уваги, що відповідно до положень зазначеної норми права вказаний показник застосовується при перерахунку пенсій призначених відповідно до цього Закону, тобто Закону №1058.

Позивачці ж пенсія була призначена відповідно до Закону України №3723 «Про державну службу».

Таким чином, посилання відповідача на вказані норми права є безпідставними.

У свою чергу, частиною 1 статті 44 Закону №1058 встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно із ч.2 ст.40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно із ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

У постанові від 31.10.2018 р. у справі №876/5312/17 (провадження №11-731апп18) Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що із аналізу зазначених норм встановлено, що ч.3 ст.45 Закону №1058 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Отже, оскільки позивачці вперше було призначено пенсію відповідно до Закону №3723, який передбачав інший порядок призначення та розрахунку пенсії за віком, то переводячи ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, відповідач був зобов'язаний вчинити дії щодо нарахування та розрахунку такої пенсії вперше з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року призначення пенсії, тобто у даному випадку за 2017, 2018 та 2019 роки.

З цих підстав суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.

На підставі викладеного, керуючись статтями п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року по справі №340/2161/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, які визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 01.12.2022

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк