ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 листопада 2022 року м. Київ № 640/25436/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - 8190,00 грн, з урахуванням раніше виплачених коштів.
2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню ті здійсненню соціальних виплат стосовно відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 року, як учаснику бойових дії, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком - 8845,00 грн, з урахуванням раніше виплачених коштів.
3. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 5 травня 2020 року у розмірі - 8190,00 грн, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів, на картковий рахунок, який відкритий у відділенні "Ощадбанку за наступними реквізитами: № рахунку: НОМЕР_1 , отримувач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
4. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі - 8845,00 грн, виходячи розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на картковий рахунок, який відкритий у відділенні "Ощадбанку" за наступним реквізитами: № рахунку: НОМЕР_1 , отримувач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
В обґрунтування позову вказує, що відповідач у 2020-2021 роках виплатив разову грошову допомогу до 5 травня у зменшеному розмірі, встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 та від 08.04.2021 №325, та на підставі п. 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України. У той же час, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 поновлено право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/25436/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній зазначив, що обсяги видатків на виплату разової грошової допомоги учасникам бойових дій на 2021 рік відповідають розмірам, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325, а тому правові підстави для виплати разової грошової допомоги до 5 травня позивачу в іншому розмірі відсутні.
Також, представник відповідача зазначив, що позивачу було перераховано разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" та постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги" у сумі 1 390,00 грн, шляхом перерахування коштів у квітні 2020 року на рахунок позивача, відкритий в установі банку.
Позивач звернувся із позовною заявою до суду у вересні 2021 року, а тому, на переконання представника відповідача, позивачем було пропущено строк звернення до адміністративного суду, а позовні вимоги щодо перерахунку щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік підлягають залишенню без розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва встановив.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій (посвідчення НОМЕР_3 від 15.08.2016) і має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.
У квітні 2020 року позивачем було отримано разову грошову допомогу до 5-го травня, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в сумі 1 390,00 грн, а у квітні 2021 року - 1 491,00 грн.
Звернення позивача щодо нарахування і виплати недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 та 2021 роках, у розмірі, встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", залишені відповідачем без задоволення.
Не погоджуючись із сумою виплати, позивач звернувся із позовом до суду.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №440/2722/20, провадження №Пз/9901/14/20 від 29.09.2020, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Правовий статус ветеранів війни - учасників бойових дій, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
01 січня 1999 року набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким статтю 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ".
Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України Рішенням від 27.02.2020 №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин, Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Отже, на час виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і постанови від 19.02.2020 №112, а у 2021 році - Закон №3551-XII і постанова від 08.04.2021 №325.
Виходячи із визначених у частині третьої статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги інвалідам війни у 2020 та 2021 роках слід застосовувати не постанови №112 та №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи викладене, разова грошова допомога до 5 травня у 2020-2021 роках повинна виплачуватися у розмірі, встановленому статтею 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV.
При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком, визначений у частині першій статті 28 Закону України №1058-IV, який є єдиним законодавчим актом, що визначає розмір мінімальної пенсії за віком.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені при розгляді зразкової справи у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
Враховуючи викладене, невиплата позивачу грошової допомоги до 5 травня у 2020-2021 роках у розмірі, встановленому Законом, а виплата її відповідно до постанов №112 та №325 у зменшеному розмірі, є неправомірними.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 та за 2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Стосовно доводів представника відповідача у клопотанні про залишення позовної заяви без розгляду щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з наступного.
Позивач обґрунтовує пропуск строку звернення тим, що він дізнався про порушене право з листа-відповіді на своє звернення від 06.07.2021.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач дізнався лише у липні 2021 року та звернувся до суду з даним позовом у шестимісячний строк.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача відповідно до рішення Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 та за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальний пенсій за віком та зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік у розмірі п'ятимінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги щорічно, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
У той же час суд зауважує, що визначення конкретного рахунку, на який здійснюються виплати відповідних грошових сум, які є предметом розгляду у даній справі, належить до дискреційних повноважень Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визначення такого рахунку рішенням суду і, відповідно, перерахування на конкретний рахунок позивача.
Відповідно до частини першої cтатті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1. Адміністративний ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр-т Любомира Гузара, 7, ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
3. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 5 травня 2020 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
4. Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
5. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
6. У решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.В. Аблов