справа№380/12905/22
30 листопада 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області (пл. Ринок, 1, м. Самбір, код ЄДРПОУ 04056078) про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області, у якому просить суд:
- зобов'язати Виконавчий комітет Самбірської міської ради Львівської області, як орган приватизації, вжити заходів щодо приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Виконавчим комітетом Самбірської міської ради Львівської області протиправно відмовлено позивачеві в передачі в приватну власність шляхом приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_3 , в якій він прописаний та мешкає на підставі ордеру №56, виданого на виконання розпорядження Самбірської міської ради народних депутатів від 18.06.1993 року №529. Позивач вважає, що відмова відповідача в приватизації ним квартири порушує його права на отримання житла у власність. З наведених підстав позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 19.09.2022 позовну заяву залишено без руху та надано п'ятнадцятиденний строк на усунення її недоліків.
На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивачем усунуто вказані недоліки.
Ухвалою від 03.10.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що на неодноразові звернення позивачу було роз'яснено про відсутність у Виконавчого комітету Самбірської міської ради законодавчих повноважень здійснювати будь-які дії щодо приватизації квартир у будинку АДРЕСА_4 , оскільки даний будинок не перебуває у комунальній власності громади та не передавався із державної власності у комунальну власність. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Вказана квартира, згідно ордеру №56, виданого на виконання розпорядження Самбірської міської ради народних депутатів від 18.06.1993 року №529, була надана для проживання наступним особам: батьку позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; матері позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; брату позивача - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно наявних в матеріалах справи копій свідоцтв про смерть, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 померли.
З метою реалізації свого законодавчо гарантованого права на приватизацію житла, позивач у листопаді 2021 року звернувся до Виконавчого комітету Самбірської міської ради із заявою про приватизацію займаної ним квартири.
Листом від 17.11.2021 №В-3006/2-17 Виконавчий комітет Самбірської міської ради повідомив позивача про те, що ним не представлено документів про укладення договору найму на квартиру АДРЕСА_2 померлого батька позивача з Виконавчим комітетом Самбірської міської ради чи комунальним підприємством з обслуговування міського комунального житлового фонду, та документів про належність до комунальної власності вказаного житлового будинку. Вказаним листом позивача повідомлено про те, що згаданий будинок був збудований (його частина) за кошти Державного підприємства «Самбірський хлібокомбінат» і залишався на балансі та обслуговуванні даного підприємства, яке в 1996 році шляхом корпоратизації було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Самбірський хлібокомбінат». Наголошено на відсутності у виконавчому комітеті документів, які б підтверджували факт передачі даного будинку до комунальної власності Самбірської територіальної громади, а також відсутності такого будинку на балансі комунальних підприємств з обслуговування житлового фонду Самбірської міської ради, внаслідок чого виконавчий комітет не вправі вчиняти правочини правовстановлювального характеру щодо майна, яке не належить до комунальної власності. Виконавчий комітет рекомендував позивачу звернутись щодо порушеного ним питання до власника будинку чи його правонаступників, а в разі якщо будинок по АДРЕСА_4 не увійшов до статутного капіталу ВАТ «Самбірський хлібокомбінат» - звернутись до Фонду держмайна, який являється правонаступником державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів державних підприємств під час їх корпоратизації.
23.12.2021 позивач звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна по Львівській області із заявою щодо надання роз'яснень про можливість отримання ним у власність квартири шляхом її приватизації.
Листом від 29.12.2021 №13-13-07009 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях повідомило позивача про те, що житловий будинок по АДРЕСА_4 не увійшов до статутного капіталу ВАТ «Самбірський хлібокомбінат» в процесі приватизації. В подальшому зазначений будинок був переданий на баланс та у спільну власність «Об'єднання власників приватизованого житла - 1» на підставі розпорядження Самбірської міської ради народних депутатів від 1996 року №117 відповідно до акта передачі від 02.04.1997 року, затвердженого заступником голови Самбірської міської ради без рішення та участі регіонального представництва. Позивачу рекомендовано в черговий раз звернутись до Самбірської міської ради, оскільки приватизація державного житлового фонду здійснюється органами місцевого самоврядування згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
25.01.2022 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_5 .
Листом від 14.02.2022 №В-827/2-17 Виконавчий комітет Самбірської міської ради повідомив позивача про те, що, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Даних про передачу житлового будинку АДРЕСА_4 в виконавчому комітеті Самбірської міської ради немає, внаслідок чого орган місцевого самоврядування не може здійснювати приватизацію даного жилого приміщення. Виконавчий комітет у листі зазначає, що згідно долученої позивачем копії Акту передачі майна загального користування і нежитлових приміщень у спільну власність «Об'єднання власників приватизованого житла - 1» від 02.04.1997 чітко прослідковується, що керівництво ВАТ «Самбірський хлібокомбінат» передало із свого балансу на баланс «Об'єднання власників приватизованого житла - 1» будинок по АДРЕСА_4 (і не вказано про передачу до комунальної власності). Юридична особа «Об'єднання власників приватизованого житла - 1» не є структурою Самбірської міської ради ні її виконавчого комітету. Згідно відкритих джерел в інтернеті, форма власності даної юридичної особи не є державною чи комунальною.
13.07.2022 адвокат Федорчук М.П., в інтересах позивача, звернулась із адвокатським запитом до Комунального підприємства Львівської обласної ради Самбірське міжміське бюро технічної інвентаризації, у якому просила надати інформацію про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а саме про реєстрацію права власності на квартири у будинку АДРЕСА_4 на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, отримане в процесі приватизації, в розрізі: номер квартири, дата реєстрації права на квартиру, документ-підстава для первинної реєстрації, дата видачі та підстава видачі такого документу.
Листом від 25.07.2022 №01/5-75 Самбірське міжміське бюро технічної інвентаризації Управління майном спільної власності Львівської обласної ради надало адвокату Федорчук М.П. запитувану інформацію про реєстрацію квартир нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 .
Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують його право на безкоштовну приватизацію житла, оскільки, зокрема, із відповіді Самбірського міжміського бюро технічної інвентаризації вбачається, що приватизація квартир у будинку АДРЕСА_4 , окрім квартир №№17, 19, 20, 22, АДРЕСА_6 , проведена після 02.04.1997 року, тобто після передачі будинку на баланс Самбірському ОВПЖ-1 і така передача не стала перешкодою в проведенні приватизації квартир у вищезазначеному будинку.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Правовий режим власності визначається виключно законами (пункт 7 частини 1 статті 92 Конституції України).
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду», який прийнято 19.06.1992 року за №2482-XXII (надалі - Закон №2482).
Закон №2482 передбачає порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом на законних підставах, з обмеженням на приватизацію, визначеним пунктом 2 статті 2 цього Закону.
В абзаці 2 преамбули Закону №2482 зазначено, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин.
Відповідно до статті 1 Закону №2482 приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв, тощо) державного житлового фонду на користь громадян України.
Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Приватизація є договором між державою та громадянином про безоплатну або частково оплатну передачу йому у власність квартири у якій він постійно проживає.
Як встановлено статтею 2 Закону №2482 до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
За змістом статті 8 Закону №2482, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Згідно з частиною 10 статті 8 Закону №2482, органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п.2 статті 2 цього Закону, а саме не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків- пам'ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.
Для отримання права власності на житло особа повинна звернутися до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою, яка підлягає розгляду вказаним органом у строк, передбачений чинним законодавством.
Рішенням виконавчого комітету Самбірської міської ради від 27 травня 2021 року № 139, на виконання вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року №396, було затверджено Положення про орган приватизації житлового фонду, який перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Самбора, яке визначає правові основи, повноваження, порядок діяльності органу приватизації та порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян у м. Самборі (далі - Положення №139).
Пунктом 1.1. Положення №139 визначено, що орган приватизації житлового фонду (надалі - орган приватизації), що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Самбора, є уповноваженим органом, створеним при виконавчому комітеті Самбірської міської ради з метою розгляду питань щодо передачі у власність громадянам квартир у багатоквартирних будинках та одноквартирних будинків, які використовуються громадянами на підставі договору найму у спосіб та на умовах, визначених Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до пунктів 1.3., 1.4. Положення №139 передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішення органу приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків) здійснює секретар органу приватизації.
Відповідно до пунктів 2.1.-2.4. Положення №139 громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (одноквартирний будинок), звертається в орган приватизації, де отримує бланк заяви та необхідну консультацію. Заяву підписують всі повнолітні члени сім'ї. Згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку) підтверджується письмово і додається до заяви. Підписи членів сім'ї, які беруть участь у приватизації квартири завіряються керівником житлово-експлуатаційної організації або в нотаріальному порядку.
При оформленні заяви на приватизацію квартири (будинку) громадянин додає:
- довідку про склад сім'ї та займані приміщення з житлово - експлуатаційної організації (форма 2), у довідці вказуються члени сім'ї наймача, які зареєстровані та проживають разом з ним, а також тимчасово відсутні особи, за якими зберігається право на житло, відомості про займані наймачем приміщення та їх площу;
- оригінал та копію технічного паспорта на квартиру (будинок), виготовленого Самбірським МБТІ або іншою ліцензованою організацією;
- копію документа, на підставі якого громадянин набув право найму квартири (будинку) (ордера, рішення та інш.);
- копії паспортів повнолітніх членів сім'ї, копії свідоцтв про народження дітей;
- для громадян, які зареєстровані (прописані) у житловому приміщенні після 1993 року, документи, де вони проживали до цього часу і документи про те, чи за попереднім місцем проживання не брали участі у безплатній приватизації житла.
Орган приватизації, в разі потреби, уточнює необхідні для розрахунків дані в залежності від складу сім'ї і розміру загальної площі квартири (будинку), проводить розрахунки та видає рішення. На підставі рішення органу приватизації готується свідоцтво про право власності на квартиру (будинок), яке підписує керівник органу приватизації (а за його відсутності заступник керівника органу приватизації) та завіряється печаткою виконавчого комітету Самбірської міської ради. Свідоцтво на право власності на квартиру (будинок) підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Судом встановлено, що відповідно до наявної у матеріалах справи копії ордера №56, вказаний ордер видано Самбірською міською радою народних депутатів на ім'я батька позивача ОСОБА_2 , сім'я якого складається з чотирьох осіб.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 03.08.2021 Бориславським відділом ДРАЦС у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
В пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що в разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 11.12.2011 у справі №6-121цс13 згідно з якою, право на приватизацію квартири, яка належить до державного житлового фонду, мають особи, які постійно проживають у цій квартирі. Для отримання права власності на житло особа повинна звернутись до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою, яка підлягає розгляду вказаним органом у строк, передбачений чинним законодавством. У тому разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьою статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
Суд зауважує, що позивачем до матеріалів справи не долучено будь-яких документів, які підтверджують факт звернення батька позивача ОСОБА_2 до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_2 . Також, позивачем не подано до суду будь-яких документів, що підтверджують факт його звернення до органу приватизації житлового фонду Самбірської міської ради із заявою встановленого зразка та необхідним пакетом документів, у відповідності до вимог Положення №139, з метою приватизації займаної ним квартири.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, будинок АДРЕСА_4 із державної власності у комунальну власність Самбірської територіальної громади не передавався, внаслідок чого у Виконавчого комітету Самбірської міської ради відсутні визначені чинним законодавством повноваження щодо здійснення приватизації займаної позивачем квартири АДРЕСА_5 у вказаному будинку.
Щодо твердження позивача (його представника), що відповідно до інформації, наданої Самбірським міжміським бюро технічної інвентаризації, що приватизація квартир у будинку АДРЕСА_4 , окрім квартир №№17, 19, 20, 22, АДРЕСА_6 , проведена після 02.04.1997 року, тобто після передачі будинку на баланс Самбірському ОВПЖ-1 і така передача не стала перешкодою в проведенні приватизації квартир у вищезазначеному будинку, суд такі не бере до уваги, оскільки у наданій Самбірським міжміським бюро технічної інвентаризації відповіді відсутня інформація про орган приватизації.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 30.11.2022.
Суддя Костецький Н.В.