Рішення від 30.11.2022 по справі 340/4750/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/4750/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового) справу за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури в інтересах держави до Петрівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Олександрійської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика в с. Козацьке Олександрійського району Кіровоградської області;

- зобов'язати Петрівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області вчинити певні дії, а саме, розробити та затвердити план технічної інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика в с. Козацьке Олександрійського району Кіровоградської області, який перебуває на балансі Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час вивчення стану дотримання органами місцевого самоврядування законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлені ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території. Вказує, що на території Петрівської селищної ради в с.Козацьке знаходиться ігровий дитячий майданчик, який перебуває на балансі Петрівської селищної ради, проте паспортизація та документи технічної інвентаризації на вищевказаний майданчик відсутні. Прокурор стверджує, що бездіяльність відповідача з питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, ведення необхідної документації щодо обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, про їх огляд, ремонт, демонтаж, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.29).

Вказана ухвала суду направлялася відповідачу на його офіційну електронну адресу та отримана останнім 17.10.2022, про що свідчить довідка від 18.10.2022 про доставку електронного листа (а.с.32).

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, вимог ухвали про відкриття провадження у справі не виконав, витребуваних доказів суду не надав.

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, та не заперечувалось сторонами у справі, що на балансі Петрівської селищної ради перебуває ігровий дитячий майданчик, який знаходиться за адресою: вул.Миру, 13, с.Козацьке, Олександрійського району Кіровоградської області, про що свідчить лист Петрівської селищної ради від 30.09.2022 №01-21/2328/1 (а.с.22).

За наслідками проведеного прокуратурою вивчення стану дотримання відповідачем законодавства України щодо облаштування благоустрою для дітей, виявлено, що по зазначеному об'єкту благоустрою відповідачем не затверджено плани інвентаризації та паспортизації відповідного дитячого майданчика.

Виявлені порушення, на думку прокурора, свідчать про протиправну бездіяльність відповідача щодо організації благоустрою населеного пункту, що своєю чергою позбавляє гарантованих Конституцією України прав на безпечні умови для життя і розвитку дітей.

Так, питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено статтею 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустрій населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон №2807-IV) це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ст.5 Закону №2807-IV управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до ст.12 Закону №2807-IV, суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Статтею 20 Закону №2807-IV встановлено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Згідно ч.1 ст.10 Закону №2807-IV, до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Приписами п.5 ч.2 ст.18 Закону №2807-IV встановлено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно ч.1 ст.13 Закону №2807-IV, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

З метою нормативно-методичного забезпечення діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року №550 затверджено Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція №550).

Згідно з п.1.2., 1.3, 1.4, 1.5 Інструкції №550 дана Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.

Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції №550, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Проте, відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, оскільки на даний об'єкт благоустрою відсутній паспорт та технічна інвентаризація, про що також свідчить лист Петрівської селищної ради від 30.08.2022 №01-21/2014/3 (а.с.21).

За таких обставин, встановлені судом обставини свідчать про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного утримання зазначеного дитячого майданчика. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячий майданчик, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку. Що свідчить про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно ч.1 та 2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Доказів понесення таких витрат у справі, суду не надано.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Олександрійської окружної прокуратури (28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, вул. Чижевського, 1а, ЄДРПОУ 02910025) в інтересах держави до Петрівської селищної ради (28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Петрове, вул. Святкова, 7, ЄРДПОУ 04364199) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (їх частин) - дитячого майданчика в с. Козацьке Олександрійського району Кіровоградської області.

Зобов'язати Петрівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика в с. Козацьке Олександрійського району Кіровоградської області, який перебуває на балансі Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина