Рішення від 30.11.2022 по справі 340/4513/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/4513/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив:

- визнати дії відповідачів 2 і 3 по відмові призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з моменту первинного звернення за призначенням пенсії, 15 квітня 2022 року.

Ухвалою судді від 04.10.2022 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення її недоліків.

На виконання вимог ухвали судді позивачем подано позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить:

- визнати дії відповідача по відмові призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з моменту звернення за призначенням пенсії, 06 травня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначений факт встановив лише в судовому порядку, у зв'язку з тим, що на підприємстві де він працював не збереглися первинні документи з обліку відпрацьованого часу на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Так, рішенням Ленінського районного суду міста Кіровограда від 20 квітня 2021 року по цивільній справі №405/7853/16-ц провадження № 2-о/405/100/16, його позовні вимоги були задоволено частково. Встановлено факт його участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 і 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 і 28 червня 1986 року. Після набрання зазначеним рішенням суду законної сили, Кіровоградською обласною державною адміністрацією йому було встановлено статус “Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році”, а 12 квітня 2022 року надано відповідне посвідчення. Вказує, що дане посвідчення є чинним, безстроковим, діє на всій території України і надає йому право користуватись всіма пільгами і компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у тому числі й статтею 55, яка передбачає зниження пенсійного віку на 10 років. Зазначає, що 15.04.2022 року звернувся через Центр надання адміністративних послуг міста Кропивницького "ПРОЗОРИЙ ОФІС" до Кропивницького відділу обслуговування громадян № 1 (СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР) управління обслуговування громадян головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку, згідно статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Листом від 29.04.2022 року відповідач його повідомив про відмову у призначені пенсії за віком та надано копію рішення про відмову у призначенні пенсії від 18 квітня 2022 року № 110130009502 та копію протоколу про відмову у призначенні пенсії від 18 квітня 2022 року № 110130009502. Крім того, вказує, що у травні 2022 року він отримав додатково листа безпосередньо від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому продубльовано рішення про відмову у призначені йому пенсії за віком. В додатковому коментарі до рішення зазначено, що для визначення права на пенсію згідно статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” необхідно надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження, відповідно до частини 7 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України” Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 25.05.2005 року № 22-1. Вказує, що враховуючи вимоги додаткового коментаря, 06.05.2022 року, він повторно звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою №5093 та з комплектом документів, додатково надаючи копію рішення суду, в якому і зазначені, необхідні дати та населені пункти, в яких він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Листом управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 18 травня 2022 року йому повторно повідомлено про відмову у призначені пенсії за віком та надано копію рішення про відмову у призначенні пенсії від 11 травня 2022 року № 110130009502 та копію протоколу про відмову у призначенні пенсії від 11 травня 2022 року № 110130009502. У рішенні зазначено, що відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки відсутні документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та судом не зобов'язано управління Пенсійного фонду України призначити пенсію відповідно до ст.55 Закону. Проте, на думку позивача, оскаржуване рішення, є протиправним, порушує його права та інтереси, тому підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 12.10.2022 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. (а.с.56)

Дана ухвала направлялася на офіційну електронну адресу відповідача-1 та отримана останнім 12.10.2022, про що свідчить довідка від 13.10.2022 про доставку електронного листа (а.с.57). Проте, відповідач-1 правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, вимоги ухвали суду не виконав, витребуваних судом документів не подав.

Ухвалою суду від 02.11.2022 залучено до участі у справі як другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.78-79).

Відповідачем-2 надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.82-84), в якому останній просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”, зареєстрованої в Мін'юсті 16.03.2021 за № 339/35961. Вказує, що позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком від 15.04.2022 № 4218. Заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 18.04.2022 № 110130009502. ОСОБА_1 повторно звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії та рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 11.05.2022 № 110130009502 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки відсутні будь-які відомості, які б підтверджували факт роботи по виконанню обов'язків ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Додатково представник відповідача -2 зазначив, що вік позивача 57 років 10 місяців 23 дні, страховий стаж позивача на момент звернення становить 17 років 8 місяців 13 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання в ПТУ № 6 з 01.09.1979 по 21.07.1980 згідно атестата № 8168 від 21.07.1980, так як прізвище заявника у листку успішності не відповідає паспортним даним громадянина України; за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди трудової діяльності на території Російської Федерації з 01.09.2007 по 05.11.2007 та з 21.02.2008 по 12.04.2008 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.09.2007, оскільки відсутній документ, що підтверджує сплату страхових внесків до відповідних фондів Російської Федерації. Щодо незарахованого періоду роботи на території російської федерації, то відповідач зазначає, що зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, здійснюється за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності незалежних Держав, на території яких проводилась трудова діяльність. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, Акціонерним товариством "Укрпошта" з 24.02.2022 тимчасово припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до Російської Федерації та Республіки Білорусь. Враховуючи вищезазначене, вказує, що на теперішній час не вбачається за можливе надсилання будь-якого запиту про витребування необхідних документів до Пенсійного фонду російської федерації за вказані вище періоди роботи. Тому, вважає, що головне управління Пенсійного фонду діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що управління вчинено будь-яку протиправну дію стосовно позивача.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20 квітня 2021 року у справі № 405/7853/16-ц (провадження №2-о/405/100/16) за заявою Пєрвого Дмітрія Міхайловіча, заінтересована особа Кіровоградська обласна державна адміністрація, про встановлення факту, що має юридичне значення, вирішено:

- заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Кіровоградська обласна державна адміністрація, про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити частково;

- встановити юридичний факт - факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року;

- в іншій частині заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення (а.с.40-47).

Зазначене судове рішення набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року є доведеним та додатковому доведенню або дослідженню не підлягає.

На підставі вказаного рішення суду, 12.04.2022 Кіровоградською обласною державною адміністрацією видано позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 (категорія 2). Пред'явник посвідчення має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.48).

Позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком від 15.04.2022 № 4218 (а.с.85).

Заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та прийнято рішення від 18.04.2022 № 110130009502 про відмову у призначенні пенсії (а.с.110).

Позивач повторно звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії від 06.05.2022, із документами згідно переліку, в тому числі рішення суду (а.с.87, 87зв.).

Заява позивача від 06.05.2022 про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області та прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 11.05.2022 № 110130009502. (а.с.53)

Рішення обґрунтовано тим, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку, оскільки відсутні документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та судом не зобов'язано управління Пенсійного фонду України призначити пенсію відповідно до ст. 55.

Так згідно оскаржуваного рішення, відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, за документи, що підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, подається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження. Рішенням суду у справі від 20.04.2021 № 405/7853/16-ц заявнику встановлено лише факт участі, в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Страховий стаж особи становить 17 років 8 місяців 13 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви:

- за доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання в ПТУ № 6 з 01.09.1979 по 21.07.1980 згідно атестата № 8168 від 21.07.1980, так як прізвище заявника у листку успішності не відповідає паспортним даним громадянина України;

- за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди трудової діяльності на території Російської Федерації з 01.09.2007 по 05.11.2007 та з 21.02.2008 по 12.04.2008, згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.09.2007, оскільки відсутній документ, що підтверджує сплату страхових внесків до відповідних фондів Російської Федерації.

Для зарахування до страхового стажу періоду навчання рекомендовано заявнику надати уточнюючу довідку, визначену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637.

Зарахування до страхового стажу з 1 січня 2004 року періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, у тому числі періодів роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та врахування заробітної плати за періоди роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, Здійснюється за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність (а.с.53).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача-1, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно із статтею 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Тобто, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до положень ст. 26 Закону №1058-IV, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають чоловіки за наявності на дату досягнення відповідного віку страхового стажу, зокрема, у період з 01 січня 2018 по 31 грудня 2018 - не менше 25 років.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону №1058-IV, у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу від 18 років.

У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу - від 15 років.

Відповідно до абзацу 2 частини 4 ст. 26 Закону №1058-IV наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Згідно зі ст.15 Закону №1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст.9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Статтею 10 Закону №796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів,

Відповідно до положень статті 55 Закону № 796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Під час розгляду справи судом встановлено і не заперечується відповідачами, що позивач у встановленому порядку віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (при цьому до 1 липня 1986 року не потрібно визначати кількість відпрацьованих днів). У позивача наявний страховий стаж не менше 15 років, тому позивач правомірно очікував призначення пенсії з урахуванням положень ст.55 Закону № 796-XII.

Судом раніше зазначалось, що згідно рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20 квітня 2021 року у справі № 405/7853/16-ц (провадження №2-о/405/100/16) встановлений юридичний факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року, що за правилами статті 55 Закону №796-XII дає право на призначення пенсії зі зменшенням встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку на 10 років.

Верховний Суд України в постановах від 21.11.2006 у справі № 21-1048во06, від 04.09.2015 у справі № 690/23/15-а, Верховний Суд у постановах від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 24.10.2019 у справі №152/651/17, від 25.11.2019 у справі №464/4150/17, від 27.04.2020 у справі №212/5780/16-а, від 18.06.2020 у справі №404/5266/16-а (2-а/404/29/17) дійшов наступних висновків:

“…єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи...”.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 червня 2022 року справа №362/1209/17 (адміністративне провадження № К/9901/35238/18).

Аналізуючи оскаржуване рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами, як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень мають ґрунтуватися на оцінці всіх фактичних обставин, що мають значення для об'єктивного вирішення питання в межах дискреційних повноважень такого суб'єкта. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати, як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а за конкретними обставинами.

Дослідивши оскаржуване рішення, суд дійшов висновку, що відповідачем-1 жодним чином не відображено інформації щодо неврахування факту участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року згідно рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20 квітня 2021 року у справі № 405/7853/16-ц (провадження №2-о/405/100/16), обмежившись загальними нормами. При цьому суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України та не може ставитись під сумнів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність, станом на момент звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою, права у ОСОБА_1 на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до ст.55 Закону №796-XII.

Щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду його навчання з 01.09.1979 по 21.07.1980 та періоду трудової діяльності на території Російської Федерації з 01.09.2007 по 05.11.2007, з 21.02.2008 по 12.04.2008, то судом не надається оцінка вказаним обставинам, оскільки позивачем не оскаржуються такі дії відповідача.

Таким чином, з'ясувавши характер спірних правовідносин, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що право позивача порушено саме рішенням відповідача-1 від 11.05.2022 № 110130009502 в частині відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону №796-XII.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 11.05.2022 № 110130009502 винесено протиправно, необґрунтовано та не пропорційно, а тому підлягає скасуванню в частині.

Щодо позовної вимоги в якій позивач просить саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з моменту звернення за призначенням пенсії, 06 травня 2022 року, то суд зазначає, що позивач проживає в м. Кропивницький, тому задоволення позовної заяви в такий спосіб порушить принцип екстериторіальності опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій та прийняття відповідних рішень структурними підрозділами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер, як і порушить принцип дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень щодо розгляду зави позивача про призначення пенсії, тому у задоволенні цієї позовної вимоги необхідно відмовити.

Враховуючи те, що відповідачем - 1, розглянуто заяву позивача без належного дослідження обставин поданої заяви позивача про призначення пенсії, зокрема невраховано факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року, згідно рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20 квітня 2021 року у справі № 405/7853/16-ц (провадження №2-о/405/100/16), тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.05.2022 щодо призначення пенсії та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Щодо посилання відповідача - 2, що наявність посвідчення дійсно надає право на користування пільгами, встановленими Законом №796, які стосуються лікування, харчування, поліпшення житлових умов тощо (соціально-побутових лов), проте лише посвідчення недостатньо для визначення права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку. На підтвердження викладеного наявна судова практика, а саме: ухвала Вищого адміністративного суду України по справі № 357/15321/14-а (К/800/11429/15) від 15.10.2015; ухвала Вищого адміністративного суду України по справі № 2-а/714/3/15 (17800/18540/15) від 10.12.2015; ухвала Вищого адміністративного суду України від 11.11.2014 по справі № 713/5141/12 (К/800/29411/13), то судом врахована зазначена судова практика, однак зазначене не стосується предмету доказування, оскільки у позивача окрім відповідного посвідчення, наявне рішення суду, яке набрало законної сили та яким встановлено юридичний факт - факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах Кам'янка та Іванівка 13, 14, 15, 16, 29 та 30 червня 1986 року, та в населених пунктах Купувате та Опачичі 17, 18, 19, 27 та 28 червня 1986 року.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 992,40 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 263, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33004, м.Рівне, вул. Короленка, 7, ЄДРПОУ 21084076), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 11.05.2022 №110130009502 в частині відмови Пєрвому Дмітрію Міхайловічу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.05.2022 щодо призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснені ним судові витрати на оплату судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРПОУ 21084076).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина