про залучення третіх осіб
29 листопада 2022 року справа № 320/8600/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Кудінової В.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, Служби судової охорони, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна судова адміністрація України, про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
17.09.2022 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний Суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", починаючи з 24.02.2022;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", починаючи з 24.02.2022 до закінчення воєнного стану.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 позовну заяву залишено без руху та встановлено десятиденний строк усунення недоліків позову, протягом якого позивачу необхідно було надати до суду докази направлення на адресу відповідача листом з описом вкладення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
29.09.2022 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний Суд" від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позову, до якої додано докази направлення на адресу відповідача листом з описом вкладення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 відкрито провадження в адміністративній справі №320/8600/22, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче судове засідання на 03.11.2022. Витребувано докази у справі від сторін.
Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державну судову адміністрацію України.
03.11.2022 підготовче судове засідання знято з розгляду з технічних причини, а саме у зв'язку з відсутності у приміщенні суду електроенергії та мережі Інтернет. Призначено наступне підготовче судове засідання на 29.11.2022.
У підготовче судове засідання, призначене на 29.11.2022, сторони у справі не з'явились.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доцільність залучення до участі у даній справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Службу судової охорони, Міністерства фінансів України та Державну казначейську службу України, виходячи з такого.
Згідно із частиною сьомою статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок та умови фінансування державних установ визначений Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють цю сферу суспільних відносин.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України Служба судової охорони та територіальні управління є бюджетними установами як органи державної влади, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету.
Згідно з Порядком складання, розгляду, затвердження та основними вимогами до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів (далі - розпорядники) (пункт 6 Порядку складання кошторисів).
За обсягом наданих повноважень розпорядники поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (пункт 7 Порядку складання кошторисів).
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.
Служба є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня щодо Держаної судової адміністрації України, а територіальні управління Служби є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, що належать до сфери управління Служби.
Крім того, відповідно до пункту 1 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.01.2019 № 141/0/15-19, Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Пунктом 6 Положення визначено, що ДСА України відповідно до визначених завдань, зокрема, здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів (крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони, ДСА України та її територіальних управлінь.
Предмет позову у цьому випадку стосується ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168.
Також суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" Міністерству фінансів України було доручено опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, основними завданнями Казначейства є:
1) реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів;
2) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що Державна казначейська служби України здійснює реалізацію державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, в тому числі щодо сум, що є спірними за заявленим позовом.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Таким чином, суд вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Служби судової охорони, Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України.
З огляду на положення вказаних норм та враховуючи те, що рішення, прийняте у даній справі, може вплинути на права та обов'язки Служби судової охорони, Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України, суд з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи вважає за необхідне залучити вказаних юридичних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, проти чого присутні учасники процесу не заперечували.
Крім того, суд зазначає, що ухвалою суду від 04.10.2022 були витребувані докази від сторін, проте станом на день постановлення цієї ухвали суду витребувані судом докази не надходили.
Згідно із ч.3 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне повторно витребувати докази у справі від сторін, які зазначені в ухвалі суду від 04.10.2022.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Беручи до уваги викладене, з урахуванням неявки сторін, залучення третіх осіб та необхідності витребування доказів у справі, суд вважає за необхідне відкласти підготовче судове засідання на іншу дату.
Керуючись статтями 49, 80, 181, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Службу судової охорони (ідентифікаційний код 42902258; юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5; фактична адреса: вул. Вознесенський узвіз, 10-Б, м. Київ, 04053, адреса електронної пошти: inbox.cou@sso.gov.ua );
- Міністерство фінансів України (ідентифікаційний код 00013480; 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11; email: infomf@minfin.gov.ua);
- Державну казначейську службу України (ідентифікаційний код 37567646, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вулиця Бастіонна, будинок 6).
2. Зобов'язати позивача невідкладно направити на адресу третіх осіб (Службі судової охорони - за фактичною адресою) копію позовної заяви із усіма доданими до неї документами, докази чого надати суду (чеки про відправку рекомендованого поштового відправлення тощо) протягом 5 днів з дня отримання копії даної ухвали.
3. Запропонувати третім особам у 10-денний термін з дня отримання копії позовної заяви надати письмові пояснення по суті позову.
4. ПОВТОРНО витребувати докази у справі від позивача:
- детальні письмові пояснення про місця несення служби із зазначенням найменування об'єктів та їх місцезнаходження за період з 24.02.2022;
від відповідачів:
- довідку про суму нарахованого та виплаченого грошового забезпечення за період з 24.02.2022 по день розгляду справи судом із зазначенням всіх складових нарахованого та виплаченого грошового забезпечення та підстав їх нарахування та виплати;
- копії графіків несення служби структурного підрозділу за період з 24.02.2022 по день розгляду справи в частині, що стосується позивача;
- письмові пояснення про підстави невидання наказів командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди за постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.08.2022;
- копію Порядку виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Служби судової охорони від 30.03.2022 №124 (у разі втрати чинності вказаним наказом надати відповідні докази);
- письмові пояснення про вчинені позивачем дії по виконанню постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.08.2022, у тому числі, але не виключно: щодо складання та направлення до підрозділів по роботі з персоналом відповідних клопотань, як це передбачено Порядком виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану, затвердженим наказом Служби судової охорони від 30.03.2022 №124;
- копію послужного списку позивача;
- документально підтверджені письмові пояснення щодо місця (місць) несення служби позивачем із зазначенням назви (назв) об'єкту та місця його (їх) знаходження за період з 24.02.2022 по день розгляду справи судом.
- копії кошторисних призначень структурного підрозділу, в якому проходив службу позивач за період з 24.02.2022 по день розгляду справи;
- копії наказів Збройних Сил України про підтвердження території ведення воєнних (бойових) дій в межах Київської області;
- довідку про займані позивачем посади за період з 24.02.2022 по день розгляду справи судом.
- письмові пояснення та докази щодо місця (місць) несення служби позивачем із зазначенням назви (назв) об'єкту та місця його (їх) знаходження за період з 24.02.2022 по день розгляду справи судом.
5. Витребувати докази у справі від третьої особи - Служби судової охорони (ідентифікаційний код 42902258; 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5);
- копію Порядку виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Служби судової охорони від 30.03.2022 №124; докази чинності вказаного наказу станом на день розгляду справи;
від третьої особи - Державної судової адміністрації України (ідентифікаційний код 00013480; 01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5; email: inbox@court.gov.ua):
- копії наказів, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 в частині визначення керівникам ДСА України порядку і умов виплати додаткової винагороди (п. 2.1 постанови №168 від 28.02.2022).
6. Відкласти підготовче судове засідання у справі на 20 грудня 2022 року о 12:00 год.
7. Викликати для участі у підготовчому судовому засіданні учасників справи (їх представників).
8. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам) зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Кушнова А.О.