01 грудня 2022 року Справа № 280/4832/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вулиця Степана Бандери, 43, Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач ), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним Рішення № 083250006243 від 05.07.2022 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити з 29 червня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві. Зокрема зазначено, що 29.06.2022 позивачем було подано заяву про призначення пенсії за вислугу років згідно із ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням від 05.07.2022 № 083250006243 у призначенні пенсії за вислугу років було відмовлено, оскільки до стажу за вислугою років не зараховано всі періоди, у зв'язку з відсутністю пільгової довідки, відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637. Вважає прийняте рішення протиправним, оскільки всі записи про трудовий стаж зазначені у трудовій книжці та відомості про пільговий стаж є в наявності у Пенсійного фонду України. Зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у призначенні пенсії за вислугу років згідно із п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.08.2022 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заперечив проти позовних вимог та подав до суду 12.09.2022 відзив на позовну заяву. Зазначив, що оскаржуване рішення приймалося ГУ ПФУ у Сумській області, а тому являється неналежним відповідачем у справі. Крім того, вказує, що згідно документів страховий стаж позивача для визначення прав на пенсію за віком станом на дату розгляду документів склав 31 рік 1 місяць 28 днів. До стажу за вислугу років не зараховано всі періоди роботи, оскільки цей стаж не підтверджено довідкою уточнюючою пільговий характер робіт. Таким чином, вважає прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу правомірним та просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 24.10.2022 до участі у справі залучено у якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про розгляд справи був належним чином повідомлений, відзив на позовну заяву до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 29.06.2022 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою щодо призначення пенсії за вислугу років.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії, яке обґрунтоване таким.
Вік заявника на дату звернення 55 років. Страховий стаж особи - 31 рік 1 місяць 28 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу не зараховані періоди роботи з 18.07.1985 по 05.04.1986 - не зазначена посада особи, що засвідчила записи та період роботи з 15.07.1988 по 31.08.1989 - дати наказів про зарахування та звільнення відскановано частково. Додатковий коментар: до стажу за вислугою років не зараховано всі періоди, у зв'язку з відсутністю пільгової довідки, відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Згідно зі ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення, право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені.
Відповідно до п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стаж і роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
Таким чином, право на призначення пенсії за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з яких не менше 12 років 6 місяців за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту - Порядок).
Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно з п.3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 року «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років (далі - за текстом Список) професії і посади робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників.
Згідно роз'яснення «Про деякі питання призначення пенсій на пільгових умовах та пенсій за вислугу років» №804 від 25.03.2003 Управління пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України, відповідно до п."а" ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» деякі категорії працівників, які безпосередньо займаються організацією перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті, мають право на пенсію за вислугу років, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з яких не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
Списком професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо займаються організацією перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583, передбачено - машиністи і помічники машиністів електровозів, складачі поїздів.
Відповідно до записів у трудовій книжці та у Довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 03.08.2022 № 25, виданої Структурним підрозділом «Локомотивне депо Нижньодніпровськ-Вузол» Регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Укрзалізниця», позивач з 18.07.1985 по 05.04.1986 працював помічником машиніста електровоза (накази начальника депо № 964/ОК від 17.07.1985 та № 403/ОК від 07.04.1986).
Також відповідно до записів у трудовій книжці та у Довідці від 15.07.2022 № 179, виданої Акціонерним товариством «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет», ОСОБА_1 працював у Дніпропетровському об'єднанні «Вторчермет» учнем помічника укладача поїздів залізничного цеху з 15.07.1988 (наказ про прийом № 211 від 15.07.1988) по 23.08.1988 (протокол кв. ком № 54 від 23.08.1988) та помічником укладача поїздів залізничного цеху з 24.08.1988 (протокол кв. ком № 54 від 23.08.1988) по 31.08.1989 (наказ про звільнення № 297 від 31.08.1989).
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про необхідність уточнюючої пільгової довідки з огляду на те, що трудова книжка містить дані про найменування займаної позивачем посади, що відповідає списку професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо займаються організацією перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, що користуються правом на пенсію за вислугу років. Іншого відповідачем не доведено.
З врахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.07.2022, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п."а" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" прийнято не на підставі Конституції та законів України, тому воно підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити з 29 червня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку 22-1 визначає, що саме «орган, що призначає пенсію» (за спірних правовідносин - ГУПФУ в Запорізькій області) повинен всебічно, повно і об'єктивно розглянути всі подані документи, після чого установити наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Проте, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд вбачає за можливе з метою належного та ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача від 29.06.2022 про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 та відповідно до положень пункту «а» частини першої статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до стажу по вислузі років період роботи з 18.07.1985 по 05.04.1986 та з 15.07.1988 по 31.08.1989.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Ураховуючи те, що позивачу було відстрочено сплату судового збору при поданні позовної заяви, а позов задоволено частково, судовий збір у розмірі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вулиця Степана Бандери, 43, Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.07.2022, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п."а" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2022 про призначення пенсії за вислугу років на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 та відповідно до положень пункту «а» частини першої статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до стажу по вислузі років періоди роботи з 18.07.1985 по 05.04.1986 та з 15.07.1988 по 31.08.1989.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 01 грудня 2022 року.
Суддя А.В. Сіпака