Рішення від 01.12.2022 по справі 280/6080/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 грудня 2022 року о/об 10 год. 15 хв.Справа № 280/6080/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Міністерство оборони України (проспект Повітрофлоцький, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (провулок Тихий, буд.7, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69063; код ЄДРПОУ 07835529)

про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Міністерство оборони України (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати пункт 31 рішення оформленого протоколом №171 Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині розподілення грошової допомоги на шістьох членів сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 ; 2) зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_4 із розрахунку на одного члена сім'ї загиблого.

У позовній заяві зазначено наступне. ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання загинув чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_4 старший солдат стрілець-помічник гранатометника 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти Військової частини № НОМЕР_3 , який був призваний 01.03.2022 Центральним об'єднаним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки міста Запоріжжя. Відповідно лікарського свідоцтва про смерть №2101 від 11.04.2022 смерть військовослужбовця ОСОБА_4 настала в результаті множинних проникаючих сліпих та наскрізних уламкових поранень голови тулуба та кінцівок з ушкодженням внутрішніх органів в зоні проведення бойових дій, тобто його смерть пов'язана із виконанням обов'язків військової служби, Свідоцтво про смерть НОМЕР_4 від 11.04.2022. ОСОБА_1 01.04.2022 звернулась до Запорізького обласного територіальної центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення та виплату їй як дружині загиблого військовослужбовця одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п.2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на загальну суму 15000000,00 грн. Одночасно позивачем до Запорізького ОТЦК та СП за виплатою грошової допомоги звернулась донька загиблого - ОСОБА_3 та його мати ОСОБА_2 (до зміни прізвища ОСОБА_5 ). Таким чином, до ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулись 3 (три) члена сім'ї загиблого ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ). Незважаючи на це, уповноважена особа Запорізького ОТЦК та СП внесла до списку членів сім'ї також ОСОБА_6 , який є батьком загиблого та щодо якого є відомості, що він помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Надалі, у серпні 2022 року комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум було прийнято рішення у формі протоколу №171 про виплату Позивачу 1/6 частини 15000000,00 грн., в сумі 2500000,00 грн., тобто із розрахунку на 6-х членів сім'ї загиблого. Позивач вважає, що прийняте рішення щодо розподілу одноразової грошової допомоги на 6-х членів сім'ї її загиблого чоловіка порушує її права та права інших членів сім'ї. З урахуванням вимог Закону та наявної інформації Запорізького обласного територіальної центру комплектування та соціальної підтримки щодо членів сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 одноразова грошова допомога мала бути нарахована та розподілена на 3-х членів сім'ї загиблого військовослужбовця, а не на 6-х. У відповідь на звернення позивача до Запорізького обласного територіальної центру комплектування та соціальної підтримки щодо надання інформації стосовно інших осіб які претендують на виплату одноразової грошової допомоги надійшла відповідь за №1820/г від 03.10.2022 де зазначено, що місцезнаходження батька загиблого військовослужбовця не відомо, мати загиблого не надала документи, які підтверджували її родинні стосунки із сином, а донька не надала нотаріально посвідчену заяву про відмову від виплати грошової допомоги. Проаналізувавши отриману відповідь, позивач приходить до висновку, що по-перше, вищезазначений орган владних повноважень має підтвердження наявності у загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 тільки одного члена сім'ї - позивача. По-друге, не має законних підстав вважати, що у загиблого є інші члені сім'ї, окрім його матері, доньки та батька навіть з урахуванням того факту, що жодна із перелічених осіб не підтвердила документально свої родинні стосунки із загиблим військовослужбовцем. За таких обставин позивач вважає доведеним, що підстав для розподілення одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у зв'язку із загибеллю військовослужбовця на шістьох членів його сім'ї у комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум оформлене протоколом №171 не було, а отже воно має бути скасовано та як протиправне.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідно до абз.29 п.9 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 за №154 “Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки” Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), оформлює документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві. Пунктом 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або) перевірочні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975 (Порядок №975), визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Обов'язок прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги виникає у Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум після надходження документів для її призначення, визначених Порядком №975, від уповноваженого органу - обласного військового комісаріату. Далі, розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Таким чином, Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла Рішення від 18.08.2022 за №171 на підставі документів та висновку, які були надані ІНФОРМАЦІЯ_5 . Враховуючи викладене, вважаю, що Комісією Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум під час прийняття рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги діяло правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому позовні вимоги, як і зобов'язання покласти судові витрати на відповідача, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 (надалі - третя особа ОСОБА_2 ) ознайомившись із змістом адміністративного позову та відзиву на нього надала свої пояснення. ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання загинув син третьої особи ОСОБА_2 - ОСОБА_4 старший солдат стрілець-помічник гранатометника 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти Військової частини № НОМЕР_3 , який був призваний 01.03.2022 Центральним об'єднаним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки міста Запоріжжя. Третя особа ОСОБА_2 зверталась до Запорізького обласного територіальної центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення та виплату їй як матері загиблого військовослужбовця одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п.2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на загальну суму 15000000,00 грн., однак їй було відмовлено у зв'язку із ненаданням доказів родинних зав'язків із її померлим сином ОСОБА_4 . Третій особі ОСОБА_2 відомо про прийняте Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум рішення у формі протоколу №171 про виплату ОСОБА_1 1/6 частини 15000000,00 грн., в сумі 2500000,00 грн., тобто із розрахунку на 6-х членів сім'ї загиблого, яке третя особа ОСОБА_2 вважає незаконним, оскільки у її померлого сина було тільки 3 живих члена сім'ї, це вона, його дружина - ОСОБА_1 та його донька ОСОБА_3 . У третьої особи ОСОБА_2 дійсно не має свідоцтва про народження її сина і вона не може його надати до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку із чим вважає, позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі. Що стосується відзиву Міністерства оборони України на позовну заяву то третя особа ОСОБА_2 вважає, що зазначені у ньому аргументи не спростовують факт порушення прав ОСОБА_1 щодо призначення їй одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум із розрахунку на одну особу, а доказів протилежного відповідач не надав.

Третя особа ОСОБА_2 підтримала позовну заяву.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 (надалі - третя особа ОСОБА_3 ) ознайомившись із змістом адміністративного позову та відзиву на нього надала свої пояснення. ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання загинув батько третьої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_4 старший солдат стрілець-помічник гранатометника 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти Військової частини № НОМЕР_3 . який був призваний 01.03.2022 Центральним об'єднаним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки міста Запоріжжя. Третя особа ОСОБА_3 зверталась до Запорізького обласного територіальної центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення та виплату їй як донці загиблого військовослужбовця одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п.2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на загальну суму 15000000,00 грн., однак до теперішнього часу вона так і не отримала відповідь. Третій особі ОСОБА_3 відомо про прийняте Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум рішення у формі протоколу №171 про виплату ОСОБА_1 1/6 частини 15000000,00 грн., в сумі 2500000,00 грн., тобто із розрахунку на 6-х членів сім'ї загиблого, яке третя особа ОСОБА_3 вважає незаконним, оскільки у її померлого батька було тільки 3 живих члена сім'ї, це вона, його дружина - ОСОБА_1 та його мати - ОСОБА_2 . Третя особа ОСОБА_3 вважає позовні вимоги свої матері та дружини її загиблого батька - ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі. Що стосується відзиву Міністерства оборони України на позовну заяву то третя особа ОСОБА_3 вважає, що зазначені у ньому аргументи не спростовують факт порушення прав ОСОБА_1 щодо призначення їй одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум із розрахунку на одну особу, а доказів протилежного відповідач не надав.

Третя особа ОСОБА_3 підтримала позовну заяву.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (надалі - третя особа Запорізький ОТЦК та СП) подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено наступне. Старший солдат ОСОБА_4 проходив військову службу у Збройних Силах України та загинув 01.04.2022 під час виконання обов'язків, під час дії воєнного стану. З огляду на наведені норми, у зв'язку з загибеллю 01.04.2022 військовослужбовця ОСОБА_4 до третьої особи Запорізький ОТЦК та СП звернулись із заявою: ОСОБА_1 , дружина загиблого (позивач по справі); ОСОБА_3 , донька загиблого; ОСОБА_2 , матір загиблого. Після відповідного оформлення, документи про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 третьою особою Запорізький ОТЦК та СП із відповідним висновком №1011/С від 12.07.2022 були направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для подальшого їх подання на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. При підготовці третьою особою Запорізький ОТЦК та СП вищезазначеного висновку №1011/С від 12.07.2022 було враховано наступне. Донька загиблого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є повнолітньою, а отже не має правового статусу дитини. Документів підтверджуючих її перебування на утриманні загиблого не надано. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , звернулась із заявою як матір загиблого, але документи підтверджуючі батьківство (свідоцтво про народження загиблого) відсутні. Проведений третьою особою Запорізький ОТЦК та СП розшук відповідних відомостей позитивного результату не дав. Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян №00035918768 від 22.06.2022 інформація шодо актового запису про народження ОСОБА_4 відсутня. За усним повідомленням ОСОБА_2 , батьком загиблого є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_6 розірвано 02.08.1973. Місце проживання ОСОБА_6 не встановлено. 06.12.1975 між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 укладено шлюб, після укладення якого прізвище ОСОБА_5 змінено на « ОСОБА_10 ». За таких обставин, у висновку третьої особи Запорізький ОТЦК та СП №1011/С від 12.07.2022 було визначено, що право на одержання одноразової допомоги має саме ОСОБА_1 (дружина загиблого, позивач по цій справі). Одночасно у вказаному висновку вказано про наявність інших (вищезазначених) членів сім'ї загиблого, які потенційно можуть мати право на одержання допомоги у разі надання відповідних документів. За результатами розгляду направлених третьою особою Запорізький ОТЦК та СП документів Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум було прийнято рішення, оформлене протоколом від 18.08.2022 за №171, щодо призначення одноразової грошової допомоги дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок смерті, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, старшого солдата ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 11.04.2022 та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 22.07.2022 за №321/КЦ/7848 - в розмірі 1/6 частини 15000000,00 грн., в сумі 2500000,00 грн. Зазначене рішення Комісії Міністерства оборони України, на думку третьої особи Запорізький ОТЦК та СП, обумовлене положеннями абз.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та наявністю інших членів сім'ї загиблого, у яких протягом трьох років з дня загибелі ОСОБА_4 залишається право на одержання відповідної частки одноразової грошової допомоги. В той же час, за правилами, визначеними абз.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» - у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. З отриманням витягу з вищезазначеного протоколу Комісії Міністерства оборони України та на його виконання начальником третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_5 видано наказ від 31.08.2022 за №575 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про виплату грошової допомоги членам сім'ї загиблого старшого солдата ОСОБА_4 » про перерахування коштів, отриманих для виплати одноразової грошової допомоги, дружині загиблого ОСОБА_1 на відповідний картковий рахунок в сумі 2500000,00 грн. На підставі вищезазначеного, визначені протоколом Комісії Міністерства оборони України від 18.08.2022 за №171 кошти в сумі 2500000,00 грн. фактично перераховані третьою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 на відповідний рахунок ОСОБА_1 , що підтверджується платіжним дорученням від 31.08.2022 за №3371.

Третя особа Запорізький ОТЦК та СП проти позовної заяви заперечувала.

Ухвалою судді від 24.10.2022 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Витязі з Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 18.08.2022 за №171 зазначено: «… Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: … 32.Дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, старшого солдата ОСОБА_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 11.04.2022 та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 22.07.2022 №321/КЦ/7848 - в розмірі 1/6 частини 15000000 грн., в сумі 2500000 (Дві мільйона п'ятсот тисяч) грн. 00 коп. …».

У листі Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.10.2022 за №1820/с на адресу ОСОБА_12 зазначено: «… На Ваше звернення, повідомляю, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) Вами надано комплект документів щодо можливості виплати Вам, одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_2 під час дії воєнного стану, вашого чоловіка, старшого солдата ОСОБА_4 . Запорізьким ОТЦК та СП комплект документів щодо можливості виплати вищезазначеної допомоги було відпрацьовано та направлено встановленим порядком до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.07.2022 №1124/635 комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється у порядку черговості за датою отримання документів Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України. Під час оформлення документів, від Вас було отримано інформацію щодо осіб, які можуть мати право на отримання частки одноразової грошової допомоги, яку документально не підтверджено, що в свою чергу впливає на прийняття рішення про призначення зазначеної грошової допомоги, саме: місцезнаходження батька загиблого військовослужбовця, ОСОБА_6 не відоме. У матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , немає документів що підтверджують родинний зв'язок з загиблим. Донька загиблого військовослужбовця, ОСОБА_3 , не надала нотаріально завірену заяву щодо відмови від отримання одноразової грошової допомоги. Відповідно до вищезазначеного, при наявності додаткового комплекту документів, він буде опрацьовано та надано на розгляд комісії Міністерства оборони України. Одночасно повідомляється, Міністром оборони України було затверджено протокол від 08.2022р. №171, щодо виплати одноразової грошової допомоги особам відповідно до їх заяв, а саме: дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, старшого солдата ОСОБА_11 на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 11.04.2022 та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 22.07.2022 №321/КЦ/7848 - в розмірі 1/6 частини 15000000 грн., в сумі 2500000 (Дві мільйона п'ятсот тисяч) грн. 00 коп. Таким чином, на підставі вищевказаного протоколу та розподілу грошових коштів та відповідного наказу начальника Запорізького обласного територіального центру комплектування від 31.08.2022р. №575, грошові кошти були спрямовані на банківській рахунок одержувача. Також повідомляю Вас, що на прийняття рішення щодо можливості доплати Вам частки грошових коштів одноразової грошової допомоги, може впливати нотаріально завірена відмова від одноразової грошової допомоги дочкою загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 . Звертаю Вашу увагу, що відповідно до пункту 2, абзацу 3, згідно з Постановою Кабінету Міністрів №400 від 01.04.2022р., якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, сім'ям загиблих осіб, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою або в судовому порядку. …».

Судом досліджено: Витяг із Наказу командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 18.04.2022 за №41; Свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_5 , виданого 11.04.2022 Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро); Лікарське свідоцтво про смерть №2101 від 11.04.2022; Посвідчення Серії НОМЕР_6 , видане 18.06.2015 Центральним об'єднаним районним військовим комісаріатом м.Запоріжжя; Свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_7 , видане 18.08.1998 Відділом реєстрації актів громадянського стану Заводської райадміністрації м.Запоріжжя; Свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_8 , видане 24.01.2003 Запорізьким міським відділом реєстрації актів громадянського стану Запорізького обласного управління юстиції; Паспорт громадянина України НОМЕР_9 ОСОБА_1 ; Повідомлення про смерть від 14.04.2022 за №94; висновок Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.07.2022 за №1011/С на адресу Директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України; Грошовий атестат від 18.04.2022 за №15, виданий Військовою частиною НОМЕР_3 ; Заяву ОСОБА_1 від 16.05.2022; Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 11.07.2022 за №00036101576; Свідоцтво про народження ІІІ-ЖС за № НОМЕР_10 ; Паспорт громадянина України № НОМЕР_11 ОСОБА_3 ; Паспорт громадянина України НОМЕР_12 ОСОБА_2 ; Заяву ОСОБА_2 ; Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану від 22.06.2022 за №00035918768; Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 21.06.2022 за №00035906474; Свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_13 ; Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 21.06.2022 за №00035906475; Витяг із Наказу начальника Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) від 31.08.2022 за №575 «Про виплату грошової допомоги членам сім'ї загиблого старшого солдата ОСОБА_4 »; Платіжне доручення №3371 від 31.08.2022 на суму 2500000,00 грн.; Телеграму №248/1553 від 19.04.2022 з Додатками №1, №2, №3, №4; інші матеріали справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

У Постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022р. №64 “Про введення воєнного стану в Україні” та №69 “Про загальну мобілізацію” Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії; захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення); загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла). 2.Установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку. Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва). Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором. 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. …».

У ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1.У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. 2.Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"».

Згідно з п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…) оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві; (…).

Відповідно до п.13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975 (надалі - «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»), керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Як зазначено у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З наведених норм права вбачається, що відповідач згідно з приписами п.13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» міг стосовно позивача прийняти «рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю)».

При цьому, відповідачем не надано до суду документи на підставі яких ним прийнято оскаржуваний п.32 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 18.08.2022 за №171, зокрема - «подані документи», «лист Кадрового центру Збройних Сил України від 22.07.2022 №321/КЦ/7848».

За матеріалами справи, сім'я загиблого ОСОБА_4 фактично складається з трьох живих членів - ОСОБА_1 (дружини), ОСОБА_3 (доньки), ОСОБА_2 (до зміни прізвища ОСОБА_5 ) (матері).

Протилежного відповідачем та третьою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 не доведено.

Відповідачем та третьою особою Запорізький ОТЦК та СП нормативно та документально не обґрунтовано чого ОСОБА_1 має бути виплачена одноразова грошова допомога через загибель чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 1/6 частини 15000000 грн. 00 коп., а саме - 2500000 грн. 00 коп.

Відсутнє обґрунтування наведеному й у п.32 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 18.08.2022 за №171.

Звідси, з огляду на приписи ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що п.32 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 18.08.2022 за №171 прийнятий відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було Міністерство оборони України, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати по сплаті судового збору у сумі 992 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Міністерство оборони України (проспект Повітрофлоцький, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022), за участю: третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ); третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ); третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (провулок Тихий, буд.7, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69063; код ЄДРПОУ 07835529) про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.32 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 18.08.2022 за №171.

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_4 із розрахунку на одного члена сім'ї загиблого.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (проспект Повітрофлоцький, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 992 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 01.12.2022.

Суддя О.О. Прасов