21 листопада 2022 року м. Ужгород№ 260/3114/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю., за участю
секретаря судового засідання - Копосович Е.О.,
та осіб, що беруть участь у справі:
представника позивача - Монастирецька Г.В.,
представника відповідача - Гаврішко П.В.,
представника відповідача 2 - Стегура Р.І.,
розглянувши у судому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.» до військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та до Закарпатської обласної військової адміністрації про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу, рішення, розпорядження, акту та зобов'язання вчинити дії,
-В С Т А Н О В И В:
Адвокат Монастирецька Г.В. в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.» (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - відповідач 1) та до Закарпатської обласної військової адміністрації (далі - відповідач 2), в якій просить: визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Ради оборони області та Закарпатської обласної військової адміністрації щодо примусового відчуження належного на праві власності VO-TRANS EU s.r.o. транспортного засобу - автобуса марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 ; визнати протиправним та скасувати наказ начальника 94 прикордонного загону від 30.03.2022 р. №345-аг про примусове відчуження рухомого майна, а саме: автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 , який перебуває у власності суб'єкта підприємницької діяльності VO-TRANS EU s.r.o., розташованого за юридичною адресою: вул. Цукроварська, 941/21 А, м. Прага Чаковіце, 196 00, Чеська Республіка, підтверджується посвідченням про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 від 14.06.2021 p., дозвіл на міжнародні регулярні перевезення пасажирів АН №004541; визнати протиправним та скасувати рішення Ради оборони області від 22.04.2022 р. №22 «Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави» у частині погодження примусового відчуження майна (автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 , який перебуває у власності суб'єкта підприємницької діяльності VO-TRANS EU s.r.o., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ); визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації від 22.04.2022 р. №144 «Про введення в дію рішення ради оборони області»; визнати протиправним та скасувати акт про примусове відчуження або вилучення майна - автобуса марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 , складений військовою частиною НОМЕР_1 в особі командира в/ч НОМЕР_1 (начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України) полковника ОСОБА_1 ; скасувати відомчу реєстрацію транспортного засобу - автобуса марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», VIN-код: НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_6 , проведену за військовою частиною НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України; зобов'язати військову частину НОМЕР_7 прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України повернути VO-TRANS EU s.r.o. транспортний засіб - автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», VIN-код: НОМЕР_4 та державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 .
Позовні вимоги мотивовано тим, що Військове командування в особі НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Закарпатської обласної військової адміністрації незаконно і протиправно відчужило для потреб військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України належний іноземній юридичній особі Товариству з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.» транспортний засіб, чим порушило право власності іноземної юридичної особи. Зазначає зокрема, що як вбачається із оскаржуваного наказу начальника 94 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України 30.03.2022 р. №345-аг про примусове відчуження належного позивачу автобуса, такий прийнятий відповідно до ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». ст. 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майнав умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану». Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. №64/2022. Вказує, шо як вбачається з оскаржуваного розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації від 22.04.2022 р. №144, яким введено в дію рішенням Ради оборони області від 22.04.2022 р. №22, таке видано відповідно до статті 119 Конституції України, статей 6, 27 і 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 4. 8 і 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 14 Закону України «Про оборону України», Законів України «Про затвердження Указу Президента України, «Про введення воєнного стану в Україні», «Про затвердження Указу Президента України, «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Указів Президента України від 24.02.2022 р »Про введення воєнного стану в Україні», №68/2022, «Про утворення військових адміністрацій», від 14.03.2022 р. №133/2022, «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 р. №181р «Питання запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні», постанови Кабінеіу Міністрів України від 21.03.2007 р №507.
Вважає, що Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» та нормативно-правові акти, на які посилалися відповідачі під час прийняття оскаржуваних наказу, рішення та розпорядження, не передбачають примусового відчуження або вилучення майна в іноземних юридичних осіб для потреб держави України в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Представник позивача звертає увагу на те, що постановляючи ухвалу про накладення арешту від 29.03.2022 p., слідчий суддя виходив з того, що транспортний засіб марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», 632 02, який належить VO-TRANS EU s.r.o. має значення речового доказу у кримінальному провадженні, відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України. Вважає, що у відповідачів як військового командуванням були відсутні будь-які правові підстави відступати від зобов'язань під час воєнного стану за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод і були відсутні будь-які правові підстави за чинним законодавством України та згідно з міжнародним правом приймати оскаржувані акти та в умовах правового режиму воєнного стану в Україні примусово відчужувати майно - автобус в іноземної юридичної особи - позивача та передавати його до сфери управління і для потреб 94 прикордонного загону - військової частини НОМЕР_1 , відповідачі діяли в порушення ст. 19 Конституції України Конвенції та міжнародного права. Відповідач-1 заволодів автобусом позивача без відповідної правової підстави.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19 вересня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України. У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що вважає його безпідставним. Спростовуючи доводи позивача, відповідач вказав, що процедура примусового відчуження рухомого майна (транспортний засіб) автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 була здійснена виключно з дотриманням вимог законодавства України. З огляду на зазначене відповідач просив в задоволенні позову відмовити.
27 вересня 2022 до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов відзив Закарпатської обласної військової адміністрації. У відзиві відповідач 2 зазначає, що процедура примусового відчуження рухомого майна (транспортний засіб) автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 який перебуває у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.» , була здійснена виключно з дотриманням вимог законодавства України.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 з 05 години 30 хвилин строком на 90 діб - до 21 листопада 2022 року.
Судом встановлено, що автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , який перебуває у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.», 27.03.2022 в рамках кримінального провадження зареєстрованого за матеріалами головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_2 прикордонного загону №12022071170000151 за ч.2 ст. 332 КК України від 24.03.2022 року, був вилучений протоколом огляду місця події, проведеного 27.03.2022 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» старшим слідчим СВ відділу поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області старшим лейтенантом О. Комісар 27.03.2022 у пункті пропуску через державний кордон «Ужгород - Вишнє Нємецьке» був складений акт приймання-передачі майна від 27.03.2022 між старшим слідчим СВ відділу поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області старшим лейтенантом О. Комісар та начальником 94 прикордонного загону полковником Р. Цапюком.
29.03.2022 ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й. у справі №308/3966/22 в межах кримінального провадження №12022071170000151 від 24.03.2022 накладено арешт на автобус марки «Mercedes- Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 .
30.03.2022 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано Наказ №345-АГ «Про відчуження майна в умовах режиму воєнного стану», а саме автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , який перебуває у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.»
Рішення ради оборони області від 22.04.2022 року №22 «Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави» (ДСК) погоджено наказ 94 Прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 30.03.2022 № 345-АГ «Про відчуження майна в умовах режиму воєнного стану», яким примусово відчужено зазначене рухоме майно.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації - начальником обласної військової адміністрації від 22.04.2022 № 114 введено в дію зазначене рішення ради оборони області від 22.04.2022 № 22 «Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави» (ДСК).
Позивача було повідомлено про проведення процедури передачі транспортного засобу, що належить йому на праві власності а також було відомо про складання акта про примусове відчуження або вилучення майна 20 травня 2022 року та запропоновано отримати копії документів, передбачених ч.5 ст. 7 Закону України „Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану", в управлінні 94 прикордонного загону, що підтверджується листом Адміністрації державної прикордонної служби та викладом обставин у позовній заяві.
12 квітня 2022 року судовим експертом було надано висновок експертного дослідження від 12.04.2022 року №ЕД-19/107-22/2868-АВ, згідно якого ринкова вартість автобуса марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 станом цін на 08.04.2022 року становить 2755383,00 грн.
Не погоджуючись із примусовим вилученням зазначеного вище транспортного засобу, позивач звернувся до суду з метою захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дії відповідача та скасування наказу №345-АГ від 30.03.2022 року військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, рішення Закарпатської обласної військової адміністрації №22 від 22 квітня 2022 року та зобов'язання повернути транспортний засіб.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Відповідно до частини другої статті 353 Цивільного кодексу України в умовах воєнного або надзвичайного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначено в Законі України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-V-III.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. З Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
У пункті 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 встановлено військовому командуванню, зокрема Державній прикордонній службі разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а в пункті 6 - обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно з частиною 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Пунктами 1 та 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 № 4765-VI (далі Закон №4765), примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості; вилучення майна - позбавлення державних підприємств, державних господарських об'єднань права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном з метою його передачі для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону №4765, вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану здійснюється без відшкодування вартості такого майна.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №4765, примусове відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №4765, примусове відчуження або вилучення майна, необхідного для відвернення або ліквідації ситуацій, що стали причиною введення правового режиму надзвичайного стану, здійснюється за рішенням органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, військового командування, органу місцевого самоврядування, на яких відповідно до указу Президента України про введення правового режиму надзвичайного стану покладено здійснення заходів надзвичайного стану (далі - військове командування, орган, на який покладено здійснення заходів правового режиму надзвичайного стану).
Відповідно до матерів справи, судом встановлено, що
23.03.2022 року о 23.40 годині в міжнародний пункт пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ужгород» 94 прикордонного загону на «виїзд з України» прибули два рейсові автобуси під керуванням громадян України, , а саме: марки «SETRA» та марки «MERCEDES-BENZ».
Водії вказаних рейсових автобусів мали намір незаконно переправити осіб, а саме громадян України - чоловіків призовного віку, через державний кордон України до Словацької Республіки, шляхом пересадки з одного рейсового автобусу в інший, без проходження прикордонного контролю.
27.03.2022 в рамках кримінального провадження зареєстрованого за матеріалами головного оперативно-розшукового відділу 94 прикордонного загону №12022071170000151 за ч.2 ст. 332 КК України від 24.03.2022 року, автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , був вилучений протоколом огляду місця події, проведеного 27.03.2022 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород» старшим слідчим СВ відділу поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області старшим лейтенантом О. Комісар 27.03.2022 у пункті пропуску через державний кордон «Ужгород - Вишнє Нємецьке» був складений акт приймання-передачі майна від 27.03.2022 між старoшим слідчим СВ відділу поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області старшим лейтенантом О. Комісар та начальником 94 прикордонного загону полковником Р. Цапюком.
29.03.2022 ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й. у справі №308/3966/22 в межах кримінального провадження №12022071170000151 від 24.03.2022 накладено арешт на автобус маркт «Mercedes- Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 .
30.03.2022 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано Наказ №345-АГ Про відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану.
22.04.2022 Радою оборони області було видано рішення Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, Захисту безпеки населення та інтересів держави №22.
22.04.2022 розпорядженням Закарпатської обласної військової адміністрації №144 введено в дію рішення ради оборони області.
13.05.2022 Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду в Закарпатській області по справі №308/3966/22 було скасовано арешт на автобус маркт «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , VIN- код: НОМЕР_4 .
Відповідно до приписів статті 7 Закону №4765, про примусове відчуження або вилучення майна складається акт. Бланк акта про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт) виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
В акті зазначаються: 1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення; 2) відомості про власника (власників) майна: для юридичних осіб - повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код; для фізичних осіб - прізвище, ім'я, по батькові, постійне місце проживання та ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, крім осіб, які з релігійних або інших переконань відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку у паспорті; 3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності); 4) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна - відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) - відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані; 5) сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).
Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.
Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта. У разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв'язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.
Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.
Відповідно до статті 8 Закону №4765, оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
У разі неможливості залучити до оцінки майна суб'єктів оціночної діяльності суб'єктів господарювання така оцінка проводиться суб'єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.
Оцінка майна, за якою попередньому власнику було відшкодовано вартість примусово відчуженого майна, може бути оскаржена до суду.
Згідно з статтею 13 Закону №4765, спори, пов'язані з відшкодуванням вартості примусово відчуженого майна, вирішуються в судовому порядку.
Механізм прийняття, розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану визначений Порядком розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998 (надалі Порядок №988).
Пунктом 1 Порядку №998, майно, що підлягає примусовому відчуженню, оцінюється в порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність.
В матеріалах справи міститься Акт про примусове відчуження або вилучення майна, складений військовою частиною НОМЕР_7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, відповідно до якого здійснено відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану травнспортного засобу автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 власником якого є Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.». У акті зазначено, що оцінку майна проведено судовим експертом Пчолинським Р.Ю. і за результатами оцінки майна складено Висновок екпертного дослідження від 12.04.2022 року №ЕД-19/107-22/2868-АВ.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Висновку екпертного дослідження від 12.04.2022 року №ЕД-19/107-22/2868-АВ середня ринкова вартість колісного транспортного автобус марки «Mercedes-Benz», моделі «TOURISMO RHD-L», державний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 становить 2755383,00 грн.
Відповідно до пункту 2 Порядку №998, право на відшкодування вартості майна в разі його примусового відчуження в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану мають особи, зазначені в статті 9 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».
Згідно з пунктом 3 Порядку №998, заява про виплату наступної повної компенсації за примусово відчужене майно (далі - заява) приймається, обліковується і розглядається за місцем відчуження майна: в умовах правового режиму воєнного стану - територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; в умовах правового режиму надзвичайного стану - органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, військовим командуванням, органом місцевого самоврядування, на які відповідно до указу Президента України про введення правового режиму надзвичайного стану покладено здійснення заходів надзвичайного стану та які прийняли рішення про таке відчуження. До заяви додаються акт про примусове відчуження майна та висновок про вартість такого майна.
Порядок виконання військово-транспортного обов'язку для задоволення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецзв'язку та Держспецтрансслужби (далі - військові формування) на особливий період транспортними засобами і технікою усіх типів і марок вітчизняного та іноземного виробництва, їх повернення під час демобілізації та компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації визначений Положенням про військово-транспортний обов'язок затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 р. № 1921 (надалі Положення №1921).
Пунктом 2 Положення №1921 визначено, що частковий наряд - розпорядчий документ голови місцевої держадміністрації, в якому встановлено під час мобілізації для керівників підприємств, установ та організацій завдання з передачі військовим формуванням визначених транспортних засобів і техніки, а також порядок, пункти та строки передачі. Голова місцевої держадміністрації та керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки підписують частковий наряд і скріплюють підписи своїми печатками. Громадянам - власникам транспортних засобів частковий наряд надається у разі введення правового режиму воєнного стану.
Відповідно до пункту 3 Положення №1921, під час мобілізації задоволення потреб військових формувань здійснюється шляхом безоплатного залучення транспортних засобів і техніки підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності на умовах повернення їх після оголошення демобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють залучення транспортних засобів і техніки за лімітами вилучення транспортних засобів і техніки та відсотковими нормами вилучення, затвердженими Кабінетом Міністрів України, як окремо, так і у складі спеціальних формувань, які передаються до складу військових формувань під час мобілізації.
Згідно з пунктом 5 Положення №1921, посадові особи та громадяни несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов'язку відповідно до закону.
Пунктом 7 Положення №1921 визначено, що військово-транспортний обов'язок виконується: в особливий період - шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань.
Згідно з пунктом 27 Положення №1921 залучення під час мобілізації транспортних засобів і техніки оформляється відповідним актом приймання-передачі за формою згідно з додатками 4 і 5. Акт приймання-передачі складається у трьох примірниках і підписується керівником підприємства, установи та організації або його уповноваженим представником, керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його уповноваженим представником та командиром (начальником) військової частини (підрозділу), установи та організації військового формування або його уповноваженим представником, якому передається транспортний засіб або техніка, і скріплюється печатками.
Згідно з наявною в матеріалах копією Акту про примусове відчуження або вилучення майна від 20.05.2022 року та листа військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 25.05.2022 року № 5/1128 жоден працівник Товариства з обмеженою відповідальністю «VO-TRANS EU s.r.o.» не з'явився у місце передачі транспортного засобу.
Відповідно до пункту 28 Положення 1921 в акті приймання-передачі транспортних засобів і техніки зазначається залишкова (балансова) вартість транспортного засобу або техніки, визначена відповідно до даних балансу підприємства, установи та організації, складеного на останню звітну дату (останній день кварталу (року). За власною ініціативою власника та за рахунок його коштів може проводитися незалежна оцінка транспортного засобу або техніки шляхом залучення суб'єкта оціночної діяльності суб'єкта господарювання в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. В такому разі в акті приймання-передачі транспортного засобу і техніки зазначається вартість транспортного засобу або техніки, визначена за результатами проведення їх незалежної оцінки.
Як встановлено судом, станом на момент примусового відчуження спірного транспортного засобу чинними є два підзаконні нормативно-правові акти, зокрема Порядок №988, який регулює питання компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану та Положення №1921, яке регулює питання передачі транспортних засобів і техніки військовим формуванням під час мобілізації.
Зазначені нормативні документи регулюють різні механізми отримання майна в умовах воєнного стану. Якщо відповідно до Порядку №988 право власності на майно втрачається, то відповідно до Положення №1921 воно зберігається та майно повертається після оголошення демобілізації.
Отже, примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.
Право на відшкодування вартості майна (далі - компенсація) у разі його примусового відчуження в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану мають юридичні особи комунальної і приватної форми власності та фізичні особи, у яких відчужені будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану або для відвернення чи ліквідації ситуацій, що стали причиною введення правового режиму надзвичайного стану, і відповідно їх правонаступники та спадкоємці, (ст.9 Закону України № 4765-VI).
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану з попереднім повним відшкодуванням його вартості здійснюється військовим командуванням чи органом, що прийняв рішення про таке відчуження, за рахунок коштів державного бюджету до підписання акту.
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану з наступним повним відшкодуванням його вартості здійснюється протягом п'яти наступних бюджетних періодів, правового режиму надзвичайного стану - протягом одного наступного бюджетного періоду після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за рахунок коштів державного бюджету.
Оформлення документів для примусового відчуження або вилучення майна, а також оплата витрат з оцінки майна, яке відчужується, здійснюються військовим командуванням, органом, що прийняв рішення про таке відчуження або вилучення, за рахунок коштів державного бюджету, (ст. 10 Закону України № 4765-VI).
Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв'язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.
Для отримання наступної повної компенсації за примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного стану майно його колишній власник або уповноважена ним особа після скасування правового режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна. (ч. 1, 2 ст.11 Закону України № 4765-VI).
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем правомірно здійснено примусове відчуження транспортного засобу із дотриманням процедури такого примусового відчуження.
Щодо інших доводів сторін, то суд зазначає, що право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (рішення у справі Роуз Торія проти Іспанії, параграфи 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною (рішення у справі Хірвісаарі проти Фінляндії, параграф 32).
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів та витребуваних судом в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю VO-TRANS EU s.r.o (вул. Цукроварська, 941/21А, м. Прага, Чаковіце, Чеська Республіка, 19600, інд. номер 03495949) до військової частини НОМЕР_1 НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 14321707) та до Закарпатської обласної військової адміністрації (пл. Народна,4, м.Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 0022496) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу, рішення, розпорядження, акту та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 21 листопада 2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 29 листопада 2022 року
СуддяЮ.Ю.Дору