про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
30 листопада 2022 р. Справа № 120/9805/22
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Вільчинський Олександр Ванадійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Пенсійного фонду України, Управління соціального захисту населення
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
1. Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем в якості відповідачів зазначено Пенсійний фонд України (відповідач 1) та Управління соціального захисту населення м. Тульчин (відповідач 2). Водночас відповідно до позовної заяви позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, вказує як відповідача Тульчинську районну державну адміністрацію Управління соціального захисту населення. За таких обставин позивачеві необхідно уточнити другого відповідача у справі, вказавши його повне найменування.
Також у позовній заяві не вказано ідентифікаційні коди, відомі номери засобів зв'язку, офіційні електронні адреси або адреси електронної пошти відповідачів, що є недотриманням п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Крім того, у позовні заяві зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача, водночас у матеріалах позовної заяви відсутня завірена копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платника податків на ім'я позивача, що позбавляє суд можливості перевірити таку інформацію. Вказане необхідно з огляду на те, що надані до позовної заяви відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків стосовно ОСОБА_1 із реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , тоді як у позовній заяві зазначено інший реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача - НОМЕР_2 .
2. Згідно з ч. 6 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Позовну заяву подав до суду представник позивача Аврамич Андрій Станіславович, що підтверджується актом Вінницького окружного адміністративного суду від 25.11.2022. Однак відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої статті 160 КАС України стосовно представника, у позовній заяві не зазначені.
3. Відповідно до пункту 8 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У позовній заяві у переліку документів, що додаються, зазначено: "1. Позовна заява два примірника. 2. Заява до Управління соціального захисту населення два примірника. 3. Відповідь від Управління соціального захисту населення два примірника. 4. Заява до Пенсійного фонду України два примірника. 5. Відповідь від Пенсійного фонду України два примірник. 5. Заява про поновлення терміну на звернення до суду з додатками для суду. 6. Заява про звільнення від сплати судового побору з додатком для суду".
Водночас до позовної заяви додані:
заява від громадянина України до Управління соціального захисту населення РДА від 25.12.2020 на 1 арк.;
заява від громадянина України до Пенсійного фонду України від 27.01.2020 на 2 арк.;
лист Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації № 14-01-07 від 04.01.2021 на 1 арк.;
копія листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 10.03.2020 на 1 арк.;
заява від громадянина України щодо звільнення від сплати судового збору від 29.04.2022 з додатком ".1 Довідка від ДФС України" на 1 арк.;
заява від громадянина України щодо поновлення строку звернення до суду від 29.04.2022 на 1 арк., у якій вказано такий перелік документів, що до неї додаються: "1. Довідка від ДФС України. 2. Копії відповіді від консульства України. 3. Копії відповіді від консульства України. 4. Копії відповіді від консульства України. 5. Копії відповіді від консульства України. 6. Копії відповіді від консульства України. 7. Копії відповіді від консульства України. 8. Копії відповіді від консульства України. 9. Копії відповіді від консульства України. 10. Копія відповіді Пенсійного фонду України. 11. Моє звернення від 27.10.2020 до Пенсійного фонду України. 12. Відповідь від Пенсійного фонду України датовану 10.03.2020.";
копія листа Консульства України в місті Порту від 03.05.2018 № 61414/19-091-507 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 2";
копія листа Консульства України в місті Порту від 17.09.2018 № 61414/19-091-1031 на 1 стор. (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
лист Міністерства закордонних справ України від 10.12.2018 № 71/ВКЗ/19-091-87958 на 1 стор. (лише перша сторінка листа) із позначкою: "Додаток 3";
копія листа Консульства України в місті Порту від 03.07.2019 № 61414/19-091-748 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 4";
копія листа Консульства України в місті Порту від 02.05.2019 № 61414/19-091-474 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 5"(міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
копія листа Консульства України в місті Порту від 14.06.2019 № 61414/19-091-661 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 6";
копія листа Консульства України в місті Порту від 15.04.2019 № 61414/19-091-429 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 7" (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
копія листа Консульства України в місті Порту від 22.01.2019 № 61414/19-091-094 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 8";
копія листа Консульства України в місті Порту від 21.03.2018 № 61414/19-091-309 на 1 стор. із позначкою: "Додаток 9" (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
лист Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 10.03.2020 на 2 арк. із позначкою: "Додаток 12";
запит від громадянина України від 18.01.2020 на 1 арк.;
звернення від громадянина України до "керівника Консульства України міста Порто" від 04.01.2019 на 1 стор.;
звернення від громадянина України до голови Пенсійного фонду України від 04.01.2019 на 1 стор. (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
копія листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 10.01.2020 на 1 стор.;
звернення від громадянина України до "керівника Консульства України міста Порто" від 30.06.2019 на 1 стор. (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
пам'ятка про обов'язки та відповідальність суддів на 1 стор.;
лист Тульчинської окружної прокуратури від 28.03.2022 № 02.55-480-4 на 1 стор. (міститься на зворотній сторінці попереднього документа);
інформація щодо притягнення суддів до відповідальності на 2 арк.;
примірник позовної заяви на 2 арк. без зазначення переліку документів;
заява від громадянина України до Управління соціального захисту населення РДА на 1 арк.;
копія листа Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації № 14-01-07 від 04.01.2021 на 2 арк.;
копія листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України на 2 арк.;
заява від громадянина України до Пенсійного фонду України від 27.01.2020 на 2 арк.;
примірник позовної заяви на 3 арк.;
заява від громадянина України до Управління соціального захисту населення РДА від 27.01.2020 на 1 арк.;
копія листа Управління соціального захисту населення Тульчинської РДА на 1 арк.;
заява від громадянина України до Пенсійного фонду України на 1 арк.;
копія листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України на 2 арк.
Також на підтвердження повноважень представника Аврамича А.С. до матеріалів позовної заяви додано копію довіреності № 2-189 від 21.01.2020, яка не зазначена у переліку додатків до позовної заяви, що підтверджується актом Вінницького окружного адміністративного суду від 25.11.2022.
Таким чином, не всі додані до позовної заяви документи включені у зазначений у позовній заяві перелік документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви. Тобто додані до позовної заяви документи не відповідають зазначеному у позовній заяві переліку документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви.
Крім того, в порушення вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві не зазначено відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
4. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак, до позовної заяви не додані всі копії документів для відповідачів у справі.
При цьому частина 2 статті 79 КАС України встановлює, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
В той же час, стаття 161 КАС України є спеціальною нормою на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі та встановлює безумовний та безальтернативний обов'язок позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, додати до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Виключення щодо подачі копій документів для іншої сторони при зверненні до суду із позовом, навіть якщо вони складені відповідачем або наявні у нього, положення ст. 161 КАС України не містить.
Крім того, варто зауважити, що вимоги до оформлення документів, що додаються до позовної заяви, встановлено ст. 94 КАС України. Так, ч. 2 ст. 94 КАС України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно із ч.ч. 4, 5 ст. 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55. За вказаним нормативно-правовим актом відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів "Згідно з оригіналом" назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
В порушення вказаних норм законодавства копії доданих до позовної заяви документів не засвідчені позивачем із урахуванням наведених правил.
Висновок щодо обов'язку належного засвідчення копії документів узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, що викладена в постановах від 02.10.2018 у справі №2а-15994/12/2670, від 11.09.2018 у справі № 826/15414/17, від 11.02.2020 у справі №826/2935/14.
5. Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Так, пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір").
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2481 грн.
Таким чином, ставка судового збору за подання адміністративного позову із однією вимогою немайнового характеру становить 992,40 грн.
Зі змісту матеріалів позовної заяви видно, що позивачем заявлено три самостійні вимоги немайнового характеру до двох відповідачів, відтак розмір належного до сплати судового збору за подання цього позову становить 2977,20 грн.
Разом із тим, до матеріалів позовної заяви не подано доказу сплати судового збору.
В той же час, до матеріалів позову долучено заяву про звільнення від сплати судового збору, оскільки його розмір перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача.
Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
На підтвердження майнового стану ОСОБА_1 до матеріалів адміністративного позову долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 01.02.2022. Згідно наданих відомостей інформація про доходи з 4 кварталу 2020 року по 3 квартал 2021 року відсутня. Водночас відомості щодо отриманих доходів за 4 квартал 2021 року відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" у цьому документі відсутні.
Оскільки копія зазначених відомостей не засвідчена належним чином, то не може бути належним та допустимим доказом на підтвердження скрутного матеріального становища ОСОБА_1 . Натомість, інших доказів щодо тяжкого матеріального стану позивача до суду не надано.
Окрім того, варто ще раз звернути увагу, що відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків надано стосовно ОСОБА_1 із реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , тоді як у позовній заяві зазначено інший реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача - НОМЕР_2 .
За викладених обставин позивачеві необхідно надати до суду належні докази, що підтверджують його незадовільний майновий стан за повний 2021 рік.
6. Також за приписами пункту 1 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальну діяльність, яка породжує відповідні юридичні наслідки.
У випадках, встановлених законом, фізичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах (частина перша статті 53 КАС України).
З матеріалів позову встановлено, що такий підписано від імені ОСОБА_1 . При цьому, варто зауважити, під підписом зазначається саме та особа, яка здійснює власноручний підпис.
В той же час, підпис, що вчинений на позовній заяві від імені ОСОБА_1 , візуально є ідентичним підпису ОСОБА_2 , вчиненого у зверненнях та заявах, долучених до позову.
З огляду на наведене вище, для встановлення дійсності підписання позовної заяви позивачем, необхідно надати належним чином засвідчену копію його паспорта громадянина України.
Вказані недоліки позовної заяви не дають можливості відкрити провадження у справі.
За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 79, 94, 160, 169, 171, 248, 256 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання:
позовної заяви в трьох примірниках (для суду та для відповідачів) із зазначенням у ній: повного найменування відповідача Управління соціального захисту населення; ідентифікаційних кодів відповідачів в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; відомих номерів засобів зв'язку, офіційних електронних адрес або адрес електронної пошти відповідачів; відомостей, визначених у пункті 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, стосовно представника позивача Аврамича Андрія Станіславовича; повного переліку документів та інших доказів, що додані до позовної заяви; відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви;
належним чином засвідченої копії з реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платника податків на ім'я ОСОБА_1 ;
належним чином засвідченої копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 ;
належним чином засвідчених копій документів, що долучені до позовної заяви, в трьох примірниках (для суду та для відповідачів);
оригіналу доказу сплати судового збору в розмірі 2977,20 грн за такими реквізитами: одержувач: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Копію ухвали направити (надати) особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович