м. Вінниця
28 листопада 2022 р. Справа № 120/8410/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
17.10.2022 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №120/19873/21-а Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило перерахунок його пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року та донарахувало пенсію в сумі 122269,88 грн. Разом з тим, виплату вказаної суми пенсії відповідачем не проведено.
В подальшому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою щодо виплати йому відповідної заборгованості.
Листом від 30.06.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомлено про те, що заборгованість включена до Реєстру судових рішень №226501 та буде виплачена в порядку черговості.
На переконання позивача, такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є протиправними, а тому звернувся з цим позовом та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо невиплати позивачу заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року у розмірі 122269, 88 грн. та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області таку заборгованість, а також провести індексацію пенсії та виплатити компенсацію втрати частини доходів.
Ухвалою суду від 24.10.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
04.11.2022 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема вказав, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №120/19873/21-а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області нараховано кошти в сумі 122269, 88 грн. та включено до Реєстру судових рішень. Вказана заборгованість буде виплачена після виділення коштів на фінансування з Державного бюджету України, оскільки нормами статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відтак, виплата коштів на виконання рішень суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень.
Крім цього вказав, що неможливо зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішень суду здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Враховуючи вищевикладене, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Ухвалою суду від 14.11.2022 року закрито провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо невиплати позивачу заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року у розмірі 122269, 88 грн. та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області такої заборгованості на користь ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №120/19873/21-а Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року та донарахувало позивачу пенсію в сумі 122269,88 грн. Разом з тим, виплату вказаної суми пенсії відповідачем не проведено.
В подальшому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою щодо виплати йому відповідної заборгованості.
Листом від 30.06.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомлено про те, що заборгованість включена до Реєстру судових рішень та буде виплачена в порядку черговості.
На переконання позивача, такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є протиправними, а тому звернувся з цим позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо невиплати йому заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року у розмірі 122269, 88 грн. та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області таку заборгованість, а також провести індексацію пенсії та виплатити компенсацію втрати частини доходів.
Враховуючи, що ухвалою суду від 14.11.2022 року закрито провадження в частині позовних вимог щодо невиплати позивачу заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року у розмірі 122269, 88 грн. та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області такої заборгованості на користь позивача, предметом розгляду в межах даної справи є проведення індексації пенсії та виплати компенсації втрати частини доходів.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (далі - Закон України №1282-ХІІ.
У силу вимог частини першої статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За правилами частини першої статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, пенсія.
Згідно частини першої статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (частина перша статті 6 Закону №1282-ХІІ).
Частинами другою та шостою статті 5 наведеного Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.
Відповідно до статті 9 Закону України №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078), згідно п.1 якого визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1-1 вказаного Порядку встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсія.
У відповідності до п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
В той же час, підставою для проведення індексації є отримання особою грошового доходу, який не має разового характеру, в даному випадку пенсії.
Судом встановлено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №120/19873/21-а Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року та донарахувало позивачу пенсію в сумі 122269,88 грн. Разом з тим, виплату вказаної суми пенсії, станом на день розгляду даної справи, не проведено.
В подальшому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою щодо виплати йому відповідної заборгованості.
Листом від 30.06.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомлено про те, що заборгованість включена до Реєстру судових рішень та буде виплачена в порядку черговості.
Тобто, враховуючи, що донарахована сума пенсії позивачу не виплачена, вимога про проведення індексації вказаної суми пенсії є передчасною.
Крім цього, відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 року №2050-ІІІ (далі - Закон України №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші (стаття 2 Закону України №2050-ІІІ).
Тобто, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини, так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
Відповідно до статті 4 Закону №2050-ІІІ, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відтак, Закон №2050-ІІІ пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04.03.2021 року по справі №520/34/17.
Статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) також визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Виходячи з вищенаведеного, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ, статтею 55 Закону №2262-XII компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 15.05.2019 року по справі №759/9631/17, від 04.03.2020 року по справі №219/11809/19-а, Верховний Суд у постановах від 20.02.2018 року по справі №522/5664/17, від 20.02.2018 року по справі №336/4675/17, від 05.10.2018 року по справі №162/787/16-а.
Як вже встановлено судом, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року по справі №120/19873/21-а Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача за період з 01.12.2019 року по 31.05.2022 року та донарахувало позивачу пенсію в сумі 122269,88 грн, однак, виплату вказаної суми пенсії відповідачем не проведено.
Суд наголошує, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Враховуючи, що основними умовами для виплати суми компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та факт виплати нарахованих доходів, а виплата суми пенсії відповідачем станом на день розгляду справи не проведено, відсутні підстави для задоволення заявлених позовних вимог .
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Дончик Віталій Володимирович