Справа №521/13500/22
Номер провадження 3/521/9094/22
28 листопада 2022 року суддя Малиновського районного суду м. Одеси Лічман Л.Г., розглянувши матеріали справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тимчасово непрацюючого, який проживає за адресою АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, -
04.09.2022 р. у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 147784, відповідно до якого 04.09.2022 р. о 20 годині 30 хвилин у м. Одесі по вул. Святослава Ріхтера, буд. 127, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом FORD FOCUS, номерний знак НОМЕР_2 , відносно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами постановою Першого Малиновського ВДВС у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.11.2021 р. у провадженні № 61460528. У протоколі зазначається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за що передбачена відповідальність ч. 3 ст. 126 КУпАП та порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечував та вказав, що жодних повідомлень про встановлення обмеження у праві керування транспортними засобами не отримував та не знав про зазначене обмеження.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що провадження по справі підлягає закриттю, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
У матеріалах справи наявні наступні докази:
-постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 09.11.2021 р., ВП № 61460528, відповідно до якої Головним державним виконавцем Першого Малиновського ВДВС у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Лисим О.В. на виконання виконавчого листа № 496/4070/19 від 21.11.2019 р. (про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі ј частки всіх видів його заробітку щомісяця, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, починаючи з дня подачі заяви про видачу судового наказу до суду, а саме 16.10.2019 р. і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 ) встановлено ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів в повному обсязі.
Постановою судді Малиновського районного суду м. Одеси Лічмана Л.Г. від 04.10.2022 р. матеріали даної справи про адміністративне правопорушення направлено до Управління патрульної поліції в Одеській області для доопрацювання та належного оформлення. Судом встановлено, що матеріали справи не містять відомостей про отримання ОСОБА_1 постанови про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, встановленого постановою Першого Малиновського ВДВС у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 09.11.2021 р. у провадженні № 61460528, з підтвердженням дати її отримання, а також відомості про виконання цієї постанови державним виконавцем. Крім того, у протоколі серії ААБ № 147784 від 04.09.2022 р. вказано, що до нього додається відеозапис з портативного відеореєстратора № 473677, однак в матеріалах справи вищевказаний відеозапис відсутній.
Згідно листу Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП № 14678/41/13/04-2022 від 31.10.2022 р. матеріали справи повернуто до суду 10.11.2022 р. та вказано, що документи доопрацьовано по мірі можливості, до матеріалів додано копію постанови про встановлення тимчасового обмеження, а з приводу отримання відомостей про виконання цієї постанови рекомендовано звертатися до виконавчої служби. Крім того, на момент надходження справи на доопрацювання та усунення недоліків, відеоматеріали не були збережені.
Інші відомості Управлінням патрульної поліції в Одеській області ДПП суду не надано.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, а згідно ст. 280 КУпАП розгляд справи орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувавши інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п. 2 ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовану постанову, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Абзацами 3 та 4 цієї статті передбачено, що така постанова надсилається сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення та направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п'ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
Відповідно ч. 3 ст. 126 КУпАП, настає відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення полягає в керуванні транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування. Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачає навмисну форму вини.
Відповідно до діючого законодавства, відсутність хоча б однієї ознаки, яка характеризує суб'єкт, об'єкт, суб'єктивну або об'єктивну сторону адміністративного проступку, свідчить про те, що дане правопорушення не було скоєно.
Так, ч. 2 ст. 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 направлено вказану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 09.11.2021 р., ВП № 61460528, та під час керування транспортним засобом 04.09.2022 р. він знав про те, що його тимчасово обмежено у праві керування транспортними засобами. Такі відомості не надані Управлінням патрульної поліції в Одеській області ДПП після доопрацювання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Як передбачено ст. 62 ч. 3 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Положеннями ч. 1 ст. 11 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року та ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 01 листопада 1950 року, рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Вийти за межі диспозиції ч. 3 ст. 126 КУпАП і за межі фактичних обставин обвинувачення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд не вправі. В противному випадку судом буде порушено право такої особи на справедливий суд, яке передбачено в ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, суд, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінивши всі докази в сукупності, вважає, що в діях особи, яка притягується до відповідальності - ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, а тому справа відносно нього підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 247, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження по справі щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тимчасово непрацюючого, який проживає за адресою АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП - закрити, відповідно до ст. 247 п. 1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором до Одеського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.