Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/912/22
Провадження № 3/499/763/22
Іменем України
30 листопада 2022 року смт Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук О.О., отримавши протокол з матеріалами справи щодо ОСОБА_1 (далі - також особа), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в будинку АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 4 статті 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
1.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та нормативний акт, що передбачає відповідальність особи такий.
02 листопада 2022 року командир військової частини НОМЕР_1 (далі - також командир) до Іванівського районного суду Одеської області подав протокол від 31 жовтня 2022 року з матеріалами справи з яких вбачається, що особа який є військовослужбовцем, вчасно, без поважних причин не з'явився 30 жовтня 2022 року на військову службу з лікувального закладу (далі - також матеріали, справа).
За таких обставин особа підлягає притягненню до відповідальності, передбаченої частиною 4 статті 172-11 КУпАП - нез'явлення військовослужбовця вчасно без поважних причин на військову службу з лікувального закладу, тривалістю до десяти діб в умовах особливого періоду.
2. Мотиви розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності такі.
Особа, до судового засідання не з'явився, заяв, клопотань та письмових пояснень до суду не подавав, хоча був обізнаний про розгляд справи судом, що підтверджується поштовим повідомленням, а також командиром доставлений не був.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (частина 1 статті 268 КУпАП).
Суддя констатує, що, з огляду на положення частини 1 статті 268 КУпАП, для забезпечення реалізації його прав, особа був своєчасно сповіщений про місце і час розгляду справи й від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, тому розгляд справи за таких обставин є можливим.
3. Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали, і положення закону, якими суд керувався такі.
До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-IX, але не пізніше 1 січня 2023 року (пункт 3-1 Розділ ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 1, 2 статті 251 КУпАП).
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У порушення вимог статті 256 КУпАП, Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року №329 матеріали не містить відомостей щодо: підстав направлення особи для проходження лікування (наказу, розпорядження, направлення, інші документи, які підтверджують факт, причини відбуття особи до лікувального закладу тощо); наявності документів, які підтверджують дату до якої особа повинен був з'явитися у військову частину з лікувального закладу; та інших даних (матеріали службового розслідування тощо), що підтверджують факт вчинення особою правопорушення.
Суд зазначає, що відсутність належних пояснень свідків, фото- або відео зйомки, або інших доказів не дає можливість встановити наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення й обставин, що можуть виключати таку відповідальність.
4. Висновок такий.
З огляду на зазначене справа розглянута бути не може, тому підлягає поверненню командиру для належного оформлення, а особі, яка склала протокол необхідно усунути зазначені в постанові недоліки з долученням до справи відповідних документів, та повідомити про це особу.
Керуючись статтями 262, 268, 283 КУпАП, суддя,
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 4 статті 172-11 КУпАП, повернути командиру військової частини НОМЕР_1 .
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іванівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя:Олександр КРАВЧУК