Справа № 560/3229/22
Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.
Суддя-доповідач: Капустинський М.М.
29 листопада 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сапальової Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
в лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 , в якому просив:
- визнати протиправними бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.05.2018 включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 30.05.2018 включно;
- визнати протиправними бездіяльність військової частини НОМЕР_1 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплачу ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.05.2018 року включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.05.2018 року включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпеченим за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що не нарахування та невиплата індексації грошового забезпечення є протиправною та порушує його права.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, включно.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати, а Військову частину НОМЕР_2 виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, включно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення з позовом, відповідач - Військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником бюджетних коштів, так як з 01.06.2018 року зарахована на фінансове забезпечення до Військової частини НОМЕР_2 , тому позивачем вірно визначено військову частину НОМЕР_2 у якості другого відповідача. Виходячи з матеріалів справи, військовою частиною НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, включно, індексація не була нарахована та не виплачена позивачеві. При цьому, виходячи з правової позиції викладеній в постанові Верховного Суду від 15.10.2020 у справі №240/11882/19 суд вважав, що вимога - визначення судом базового місяця при нарахуванні індексації є передчасною, оскільки таке визначення є дискреційним і буде застосовано відповідачем при її нарахуванні. Тому, у зазначеній частині вимога є безпідставною так як права позивача, на час звернення, - не порушені.
З приводу нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу у період з 01.03.2018 по 28.12.2020, то суд виходив з того, що відповідно до довідки щодо належних сум нарахування індексації грошового забезпечення від 18.01.2022 №6 у зазначеному періоді відповідачем був встановлений березень 2018, як базовий місяць.
Суд зазначив, що оскільки, відповідно до норм діючого законодавства, індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 по 28.12.2020 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця березня 2018 року, у частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 по 28.12.2020 включно, із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - січень 2008 року, слід відмовити.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати оскаржене рішення та прийняти нове, про задоволення позову в повному обсязі.
На обґрунтування заявлених вимог, апелянтом зазначено, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи та не застосовано норми законодавства, що підлягали застосуванню для вирішення спору, що у відповідності до пп.1,4 ч.1 ст.317 КАС України являються підставами для скасування судового рішення першої інстанції.
Відповідачами у справі на апеляційну скаргу подано ідентичні за змістом відзиви, де посилаючись на правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації доходів населення, заперечуючи підставність вимоги, застосування базового місяця січень 2008 року, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.05.2022 року - без змін.
18 листопада 2022 року представником позивача на адресу суду надіслані пояснення до справи, де він, серед іншого, посилаючись на постанову Верховного Суду від 23.04.2020 року по справі №816/1728/16 просить задовольнити апеляційну скаргу в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, оскаржене рішення у відмовленій його частині - скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі виходячи з наступного.
Так, судами встановлено, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.06.2013 року №57 старшину ОСОБА_1 призначено на посаду і зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення.
На підставі наказу Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 09.12.2020 року №42-РС та похідним наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.12.2020 року №172 прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і всіх видів забезпечення та направлено до нового місця служби, а саме військової частини НОМЕР_3 .
Командуванням військової частини НОМЕР_1 листом від 18.01.2022 року №28 надано відповідь, що військова частина НОМЕР_1 не є: юридичною особою та перебуває на фінансовому забезпеченні військової частини НОМЕР_2 .
У межах наявного фінансового стану, можливості виплати індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по березень 2018 року у Міноборони не було передбачено (а.с.14).
Відповідно до пункту 2 наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 31.05.2018 року №63 положення про організацію спільного фінансового господарства військової частини НОМЕР_2 та військової частини НОМЕР_1 вводиться в дію з 01.06.2018 (а.с.22).
На запит позивача, Військова частина НОМЕР_1 надала довідку щодо належних сум нарахування індексації грошового забезпечення від 18.01.2022 №6.
Відповідно до зазначеної довідки, за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року місяць для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) визначено січень 2016 року, а за період з 01.03.2018 року по 28.12.2020 року, базовий місяць - березень 2018 року. Загальна сума нарахованої суми індексації грошового забезпечення склала 4503,21 грн. Обрахована сума є загальною від зазначеної в довідці помісячної індексації саме за період з січня 2016 року по 28.02.2018 року. Іншій, послідуючий період, в обрахунок не увійшов при тому, що в довідці з 01.03.2018 року визначено базовий місяць березень 2018 року з відміткою про помісячну виплату індексації з грудня 2018 року по грудень 2020 року (а.с.15-19).
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно ч.2 ст.6 Закону №1282-ХІІ порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078).
Відповідно до п.1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п.2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Враховуючи, що предметом спору є порядок обчислення позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, при її обчисленні застосуванню підлягає пункт 5 Порядку №1078, в редакції постанови КМУ №1013 від 09.12.2015, яка застосовується з 01.12.2015.
Враховуючи наведене вбачається, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Крім того, на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Вказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Проаналізувавши постанову Кабміну України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 01.03.2018, судова колегія вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.
При цьому зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
Отже відповідач з січня 2016 року по лютий 2018 року включно повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Крім того, апеляційний суд враховує висновок Верховного Суду викладений в постанові від 10.09.2020 справа №200/9297/19, а саме: "при розрахунку індексації грошового забезпечення має застосовуватись "..." з 01.12.2015 - базовий місяць січень 2008 року відповідно до п.10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки відповідачем нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 проведено з порушенням Порядку №1078, та не застосовано базовий місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період січень 2008 року, такі дії відповідача є протиправними. Тому, наявні підстави зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року, з врахуванням виплачених сум.
Переглядаючи правомірність відмови в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.12.2020 включно з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, з урахуванням раніше проведених виплат, колегія суддів зазначає таке.
Згідно п.5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Абзацом 3 п.5 Порядку №1078 передбачено, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абз.5 п.5 Порядку №1078).
Згідно абз.6 п.5 Порядку №1078 до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Згідно матеріалів справи всупереч абзаців 3, 4, 5, 6 п.5 Порядку №1078 військовими частинами за період з 01.03.2018 по 28.12.2020 включно не нараховано та не виплачено індексацію грошового забезпечення в належному розмірі, а тому позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Колегія суддів також, в частині позовних вимог за період з 01.03.2018 по 28.12.2020 звертає увагу на наказ №63 від 31.05.2018 року яким затверджено положення про спільне фінансове і господарське забезпечення військової частини НОМЕР_2 та військової частини НОМЕР_1 . Даний наказ застосовується з 01.06.2022 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.05.2018 року включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Зобов'язанню військової частини НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.05.2018 року включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Визнанню протиправними дій військової частини НОМЕР_2 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Зобов'язаню військової частини НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпеченим за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що необхідно скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправними бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.05.2018 включно;
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплачу ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року;
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.05.2018 року включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належного розміру індексації грошового забезпеченим за період з 01.06.2018 по 28.12.2020 включно, з урахуванням абзацу четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Ватаманюк Р.В. Сапальова Т.В.