Рішення від 23.11.2022 по справі 260/3199/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2022 рокум. Ужгород№ 260/3199/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Гавій Л.В.

за участі представників

позивача: Пачута О.М.

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 листопада 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 28 листопада 2022 року.

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), третя особа - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (далі - третя особа ГУ ДСНС у Закарпатській області), яким просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, оформлене листом від 18.08.2022 року № 2791-3261/Г-02/8-0700/22, та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років з 09.08.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив службу у ГУ ДСНС у Закарпатській області та наказом ГУ ДСНС у Закарпатській області від 02.07.2022 року № 256 його звільнено зі служби у запас Збройних Сил України. Так, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за вислугою років та листом від 18.08.2022 року № 2791-3261/Г-02/8-0700/22 відповідач відмовив у призначенні пенсії за вислугою років посилаючись на відсутність такого права через відсутність відповідної кількості вислуги років, відсутність підстав для зарахування до вислуги років періоду його навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_3 . Позивач вважає вказану відмову протиправною з огляду на те, що на час його вступу на навчання до військового ліцею чинними були положення Закону, які передбачали початком перебування на військовій службі день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, для допризовників, призовників і військовозобов'язаних. Отже, для позивача, початком перебування на військовій службі вважається день зарахування до Львівського військового ліцею імені Героїв Крут, тобто 20.08.1995 року. Не зарахування до військової служби часу навчання у ліцеї порушує його права та погіршує становище, так як впливає на розрахунок вислуги років і відповідно призначення пенсії.

Ухвалою судді від 02.09.2022 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.

20.09.2022 року до суду відповідачем надано відзив на позовну заяву згідно якого, заперечує проти заявлених позовних вимог та зазначає, що Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” чітко передбачено, що пенсія за вислугу років у період з 01.10.2021 року і після цієї дати призначається при наявності 25 календарних років і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Так, згідно витягу із наказу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про призначення пенсії ОСОБА_2 календарна вислуга років останнього складає 22 роки 09 місяців 25 днів. Згідно поданих документів для призначення пенсії позивачу встановлено, що останній закінчив навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_3 . Однак, як видно з матеріалів справи, документи про присвоєння ОСОБА_2 офіцерського звання після закінчення навчання до вступу на військову службу відсутні. Таким чином, наявна в позивача календарна вислуга, яка дає право на пенсію за вислугу років, менша, ніж визначено пунктами “б”-“д”, “ж”, “з” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (25 календарних років), що обумовлює правомірність висновків відповідача про відсутність підстав для призначення такої пенсії.

Третьою особою пояснення до суду не надано.

Ухвалою суду від 13.10.2022 року витребувано у ГУ ПФУ в Закарпатській області матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 19.10.2022 року відповідачем надано суду витребувані ухвалою від 13.10.2022 року докази.

11.11.2022 року на вимогу суду відповідачем надано пояснення щодо порядку подання (оформлення) документів для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, встановлення фактичних обставин (подій) та умов призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_2 .

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, представник відповідача проти задоволення позову заперечив.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В ході розгляду адміністративної справи судом встановлено, що 01.08.2022 року на адресу ГУ ПФУ в Закарпатській області надійшло подання Головного управління ДСНС України у Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 про призначення пенсії за станом здоров'я ОСОБА_2 .

При цьому, як встановлено судом та не заперечується відповідачем, в матеріалах вказаного подання містилася заява ОСОБА_2 від 22.07.2022 року про призначення/перерахунок пенсії за вислугу років.

Так, при перевірці поданих документів відповідачем було виявлено помилки у поданні ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 на гр. ОСОБА_2 (безпідставно зараховано період навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут до військової служби; у військовому квитку НОМЕР_1 ОСОБА_2 відсутні записи про проходження військової служби за період навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут), та повернуто документи на доопрацювання листом від 04.08.2022 року.

10.08.2022 року до ГУ ПФУ в Закарпатській області надійшло подання ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 09.08.2022 року про призначення пенсії ОСОБА_2 по інвалідності, в якому міститься заява позивача про призначення/перерахунок йому пенсії по інвалідності від 09.08.2022 року.

ГУ ПФУ в Закарпатській області перевіривши правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, встановивши відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, здійснивши попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів, перевіривши правильність копій відповідних документів прийняло рішення про призначення пенсії ОСОБА_2 по інвалідності від 04.07.2022 року, відповідно до подання про призначення пенсії від 09.08.2022 року № 10 ГУ ДСНС України у Закарпатській області (де вислуга років гр. ОСОБА_2 в календарному обчисленні становить 22 роки 9 місяців 25 днів.), що зафіксовано протоколом від 16.08.2022 року за пенсійною справою № 0704008333 (пенсійний лист № 0704008333 сформований: 16.08.2022 року).

Пенсія позивачу призначена саме з 04.07.2022 року у зв'язку з виникненням в останнього права на пенсію по інвалідності, а саме з дати звільнення (виключення зі списків - 03.07.2022 року згідно витягу із Наказу ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 256 від 02.07.2022 року).

15.08.2022 року на адресу ГУ ПФУ в Закарпатській області найшло звернення ОСОБА_2 від 12.08.2022 року, в якому просить призначити йому пенсію по вислузі років згідно заяви від 09.08.2022 року.

Звернення позивача від 12.08.2022 року розглянуто спеціалістами відділу розгляду звернень управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Закарпатській області та надано відповідь, що з 04.07.2022 року на підставі поданого ГУ ДСНС у Закарпатській області документів, а саме: подання про призначення пенсії №10 від 09.08.2022 року, грошового атестату від 12.07.2022 року, довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення № 01-06/28 від 13.07.2022 року, трудової книжки, військового квитка, виписки з акту огляду медико-соціальною експертної комісії серії 12 ААВ № 788479 призначено пенсію по інвалідності III групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, з відповідним обгрунтуванням, що відповідно до пункту «а» ст. 12 цього Закону - пенсії за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону. Разом з тим, повідомили, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і випрати пенсій деяким категоріям громадян» органам Пенсійного фонду передано тільки функції з питань призначення та виплати пенсій. Питання ж визначення грошового забезпечення, розрахунку вислуги років тощо залишились в компетенції уповноважених органів.

Згідно витягу із наказу ГУ ДСНС України у Закарпатській області, що міститься в матеріалах справи, календарна вислуга років складає 22 роки 09 місяців 25 днів, про свідчать також записи в трудовій книжці та військовий квиток, відтак, право на призначення пенсії за вислугу років відсутнє.

Що стосується зарахування періоду навчання до вислуги років згідно долученого до звернення атестату про повну загальну середню освіту повідомляють, що відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Таким чином, до вислуги років при призначенні пенсії відповідно до Закону військовослужбовцям зараховується час навчання (в тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, якщо після закінчення військової кафедри було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на військову службу, або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Відповідно до п. 2 Положення про ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.1999 року № 717, Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_3 є середнім загальноосвітнім навчальним закладом з військово-професійною спрямованістю навчання та виховання і належить до середньої загальноосвітньої школи третього ступеня з поглибленим вивченням програм допризовної підготовки юнаків, отже, підстав для зарахування до військової служби періоду навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_3 немає.

18.08.2022 року ГУ ПФУ в Закарпатській області було направлено листа до ГУ ДСНС України у Закарпатській та ОСОБА_2 щодо інформації щодо призначення пенсії, де зазначено, що пенсія позивачеві вже призначена.

Вважаючи протиправною відмову ГУ ПФУ в Закарпатській області у призначенні пенсії за вислугою років, позивач звернувся до суду із даним позовом про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за вислугу років з 09.08.2022 року в судовому порядку.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).

Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Відповідно до ст.1 Закону № 2262 особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно зі ст.1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог ч. 5 ст. 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби):

а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом;

б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту;

в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України;

г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;

д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають;

е) особи, зазначені у статтях 3 і 4 цього Закону;

є) особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у передбачених цим Законом випадках;

ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Стаття 12 Закону № 2262 визначає умови призначення пенсій за вислугу років. Так, пенсія за вислугу років призначається:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

У свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (Законом №2262), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 встановлено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Згідно пунктів 17-18 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Таким чином, алгоритм дій, які повинен був вчинити відповідач після надходження подання та документів для призначення пенсії позивачу, чітко визначений законодавством, при цьому Порядок № 3-1 не містить положень, які дозволяли б відповідачу повернути на доопрацювання документи щодо призначення пенсії.

Як встановлено судом, 22.07.2022 року ГУ ДСНС у Закарпатській області направило до ГУ ПФУ в Закарпатській області подання про призначення пенсії за станом здоров'я ОСОБА_2 за № 10, при цьому, як зазначено у поданні, вислуга років ОСОБА_2 що дає право на призначення пенсії станом 03.07.2022 року (дата звільнення (виключення зі списків)) складає 25 років 07 місяців 09 днів.

В той же час, в списку доданих документів для призначення пенсії міститься заява ОСОБА_2 від 22.07.2022 року про призначення пенсії за вислугу років.

В контексті наведеного суд зазначає, що колишній військовослужбовець за спірних обставин не може нести тягар протиправної поведінки чи помилки уповноваженого органу, у віданні і компетенції якого знаходяться повноваження на належну підготовку документів для їх подання в орган пенсійного забезпечення, які є підставою для призначення пенсії. Така помилка не залежить від добросовісної поведінки пенсіонера, а її виявлення повинно бути підставою для добровільного усунення виявленої неточності і відновлення порушеного права пенсіонера на вірний обрахунок пенсії.

Так, як стверджує відповідач, при перевірці поданих документів було виявлено помилки у поданні ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 на гр. ОСОБА_2 (безпідставно зараховано період навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою Імені героїв Крут до військової служби; у військовому квитку НОМЕР_1 ОСОБА_2 відсутні записи про проходження військової служби за період навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут), в зв'язку з чим 04.08.2022 року документи повернуто на доопрацювання.

Вказане, на переконання суду, свідчить про протиправність дій ГУ ПФУ у Закарпатській області щодо повернення на доопрацювання отриманих ним від ГУ ДСНС в Закарпатській області пакету документів з питання призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з підстави, що зазначена в тексті листа від 04.08.2022 року № 0700-0307-5/29462.

Суд приходить до висновку, що відповідач повинен був прийняти відповідне рішення щодо призначення або відмову в призначенні позивачу пенсії за вислугу років.

Суд зазначає, що необізнаність позивача з тонкощами пенсійного законодавства жодним чином не може бути підставою для позбавлення його відповідних пенсійних виплат при наявності у позивача відповідного права на них.

Суд звертає увагу на те, що ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 08.11.2019 року у справі № 227/3208/16-а і з огляду на приписи ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує його при розгляді даної справи.

Згідно положень ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 року (заява N 38722/02).

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Згідно п.10 ч.2 ст.245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо повернення листом від 04.08.2022 року № 0700-0307-5/29462 отриманих ним від ГУ ДСНС в Закарпатській області пакету документів з питання призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області повторно розглянути подання ГУ ДСНС в Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 та прийняти за наслідками його розгляду передбачене законодавством рішення.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063), третя особа - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Болгарська, 2 код ЄДРПОУ 38629032), про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо повернення листом від 04.08.2022 року № 0700-0307-5/29462 подання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 з питання призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути подання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 22.07.2022 року № 10 з питання призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років та прийняти за наслідками його розгляду передбачене законодавством рішення.

4. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.І. Рейті