Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 листопада 2022 року Справа №200/18124/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: Донецька область, Покровський р-н, с. Солоне, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
в провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: Донецька область, Покровський р-н, с. Солоне, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №33/25-2142 від 28.07.2021 з 01.12.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року від 28.07.2021 №33/25-2142, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по Донецькій області з 01.12.2019 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
25.07.2022 вказане рішення набрало законної сили відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду у справі №200/18124/21.
19.08.2022 на виконання рішення у справі №200/18124/21 судом видано виконавчі листи.
Позивач звернувся до суду із заявою, що датована 31.10.2022, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України. Зі змісту вказаної заяви вбачається посилання також на положення статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України та вимоги :
згідно статті 382 КАС України встановити судовий контроль за рішенням суду по справі №200/18124/21,
визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача, щодо нездійснення з 01.12.2019 виплати грошових коштів з урахуванням раніше виплачених сум - протиправними,
зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення по справі №200/18124/21, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
28.11.2022 вказана заява надійшла до Донецького окружного адміністративного суду, протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.11.2022 головуючим суддею у справі призначено суддю Молочну І. С.
29.11.2022 судом прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 в частині вимоги в порядку статті 382 КАС України встановити судовий контроль за рішенням суду по справі №200/18124/21 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення по справі №200/18124/21, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Ухвалено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження суддею Молочною І. С. одноособово.
29.11.2022 судом заяву ОСОБА_1 в частині вимоги визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача, щодо нездійснення з 01.12.2019 виплати грошових коштів з урахуванням раніше виплачених сум - протиправними, що подана в порядку статті 383 КАС України, повернуто заявнику без розгляду.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.
Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 №2738-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю по суті, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційній нормі про обов'язковість судового рішення кореспондують положення норми статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Також відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, само по собі є підставою для його виконання, що визначено частиною другою статті 372 КАС України.
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції».
В рішеннях Європейського суду з прав людини (у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, прослідковується однозначна позиція, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя.
Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас, статтею 382 КАС України наділяє суд правом, а не покладає обов'язок по встановленню контролю. При цьому, Закон не встановлює, з яких підстав на суб'єкта владних повноважень може бути покладено обов'язок подання звіту. На переконання суду, такими обставинами можуть буті ті, які ставлять під сумнів виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення без поважних підстав.
З наданої позивачем заяви вбачається, що позивач, з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №200/18124/21, звернувся з виконавчим листом від 19.08.2022 до органу державної виконавчої служби. Так, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Масалаб Альоною Ігорівною 13.09.2022 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №69841061 щодо примусового виконання виконавчого листа по справі 09.02.2022 у справі №200/18124/21.
Разом з тим, докази про закриття зазначеного виконавчого провадження позивачем суду не надані.
Тобто, позивач не скористався в повній мірі передбаченою законодавством процедурою примусового виконання судового рішення.
Згідно із частиною восьмою статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу, якою визначені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Оцінивши наведені заявником доводи в обґрунтування необхідності встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд не вважає їх такими, що зумовлюють необхідність встановлення судового контролю. Враховуючи викладене, та те, що виконавче провадження №69841061 щодо примусового виконання виконавчого листа по справі №200/18124/21, виданого 19.08.2021 Донецьким окружним адміністративним судом, триває, суд не вбачає підстав зобов'язувати відповідача подати звіт про виконанням рішення у цій справі.
Відтак, враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача.
Керуючись статтями 246, 322, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №200/18124/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку визначеному статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.С. Молочна