Рішення від 29.11.2022 по справі 200/80/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2022 року Справа№200/80/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без призначення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Відповідача від 11.06.2021 року №914110139574, викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним) розміром, згідно довідки Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2021року перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ у розмірі 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Позивач зазначає, що є пенсіонером за вислугою років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, призначену на підставі ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ ( в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111) у розмірі 90% від суми місячної (чинної) зарплати за посадою старшого прокурора прокуратури міста Маріуполя.

11.06.2021 року Позивач звернулася на особовому прийомі до Відповідача з заявою № 5444 про перерахунок пенсії в розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, без обмеження максимальним (граничним) розміром (заява зареєстрована 14.06.2021р.).

Згідно Рішення Відповідача від 11.06.2021 року №914110139574, яке викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії, перерахунок здійснено в розмірі 60% від середньомісячного заробітку (52 266,66 грн.), який зазначено в довідці Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, із застосуванням обмеження її максимальним розміром.

Зазначає, що при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури, повинна застосовуватись норма, що визначає розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Застосування зменшеного відсоткового показника до перерахунку пенсії Позивача є протиправним тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно- правових актів у часі в силу прямих приписів ст.58 Конституції України. До розміру пенсії Позивача не може бути застосовано обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697-У1 тому, що законодавством чітко визначено коло осіб, на яких поширюється дія положень Закону України від 24.12.2015 року 2У 911-УІІІ щодо визначення максимального розміру пенсії, до яких Позивач не відноситься, оскільки є непрацюючим пенсіонером, призначено до 01 січня 2016 року.

Відповідач, правом на надання відзиву не скористався.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного провадження без призначення судового засідання.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року було відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження справи.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.

Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).

Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України № 2500-IX від 15.08.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07.11.2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України № 2738-IX від 16.11.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2022 №14/І-г "Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи" запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26 лютого 2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Ураховуючи активні бойові дії на території Донецької області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи, режим роботи суду встановлений наступним чином:

- прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів здійснюється судом в підсистемі "Електронний суд" або через офіційну електронну адресу суду;

- розгляд справ у судових засіданнях за участю сторін не здійснюється до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, суддів та працівників апарату суду;

- у визначених законом порядку справи розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 з 01.07.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (правонаступник Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області)- далі Відповідач, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ ( в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111) у розмірі 90% від суми місячної (чинної) зарплати за посадою старшого прокурора прокуратури міста Маріуполя ( пенсійне посвідчення серія НОМЕР_1 ). Спеціальний стаж роботи, що надає право на вказану пенсію, складає 26 років 09 місяців (звільнена з посади 31.03.2015 року).

У зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам окружних прокуратур, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та статтей 81,86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-\'ІІ, Донецькою обласною прокуратурою Позивачу надано довідку від 02.04.2021 року № 21-85-500 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працюючого працівника, що враховується для перерахунку пенсії, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідною (прирівняною) посадою.

Згідно довідки Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, розмір заробітної плати Позивача станом на 15.03.2021 року за відповідною (прирівняною) посадою старший прокурор прокуратури м. Маріуполя (прокурор окружної прокуратури) складає: посадовий оклад 32000,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 12800,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 3733,33 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) 3733,33 грн., усього 52 266,66 грн..

11.06.2021 року позивач звернулася на особовому прийомі до Відповідача з заявою № 5444 про перерахунок пенсії. До заяви було надано відповідні документи, зокрема довідку Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, що підтверджується розпискою-повідомленням.

Крім того, 11.06.2021 року позивач надав через Веб-портал ПФУ заяву(в доповнення до типової заяви № 5444 від 11.06.2021р.) про перерахунок пенсії в розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, без обмеження максимальним (граничним) розміром (заява зареєстрована 14.06.2021р.).

23.07.2021 року позивачем отримано Лист Відповідача від 12.07.2021 року №7123- 6367/Б-15/8-0500/21, з якого вбачається, що з 01.04.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно заяви від 11.06.2021 року з урахуванням наданої довідки від 02.04.2021 року № 21-85-500 про заробітну плату станом на 15.03.2021 року в розмірі 60% від заробітної плати (52 266,66 грн.) відповідно до частини 5 статті 86 Закону № 1697-У1І та з урахуванням норм частини 15 статті 86 цього Закону - максимальний розмір пенсії 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Також зазначаено, що під час перерахунку пенсії застосовувалися норми закону, які діють на теперішній застосовувати норми Закону № 1789 законні підстави відсутні.

Згідно Рішення від 11.06.2021 року №914110139574, яке викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії, перерахунок здійснено в розмірі 60% від середньомісячного заробітку (52 266,66 грн.), який зазначено в довідці Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, із застосуванням обмеження її максимальним розміром. Позивачу призначена пенсія згідно з Законом України помісячно в сумі: з 01.04.2021 року - 17690.00 грн., з 01.07.2021 року - 18 540.00 грн., з 01.12.2021 року- довічно - 19 340.00 грн.

Позивач не згоден з здійсненим перерахунком в розмірі 60 відсотків, оскільки вважає, що перерахунок повинен був здійснений у розмірі 90 відсотків, без обмеження максимального розміру у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2011, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п'ятій цифри « 80» замінено цифрами «70».

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій та п'ятій цифри « 70» замінено цифрами « 60».

За правилами частини вісімнадцятої цієї статті (у редакції, чинній до 01.01.2015) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. З 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України.

Водночас 15.07.2015 набрав чинності Закон № 1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною двадцятою цієї статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом норма права діє щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто до правовідносин застосовується той закон, під час дії якого вони настали.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Ураховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.

Такий правовий висновок узгоджується з покладеним в основу Закону № 1697-VII принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів. Ураховуючи наведене, розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Законом № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону № 1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону № 1697-VII.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 N 5-р/2018 зазначено, що положення частини першої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності.

Суд зазначає, що гарантією належного пенсійного забезпечення працівників прокуратури є право на безумовний перерахунок розміру пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Таке право за своєю суттю направлене на збільшення розміру виплачуваної працівнику прокуратури пенсії, а гарантія дотримання конституційного права на соціальний захист, зокрема щодо недопущення зменшення такого розміру у випадку перерахунку пенсії, має бути забезпечена виплатою пенсії в раніше встановленому розмірі.

Отже, щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону № 1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697-VII у частині перерахунку пенсії втратила чинність.

З огляду на наведене, на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Аналогічного висновку дійшов Верховний суд у Постанові від 21.12.2021 року по справі №580/5962/20.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування спірного рішення та зобов'язання здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі довідки прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задовленні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 11.06.2021 року №914110139574, викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним) розміром, згідно довідки Донецької обласної прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500 та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2021року перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ у розмірі 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі довідки прокуратури від 02.04.2021 року № 21-85-500, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії - відмовити.

Рішення складено 29 листопада 2022 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка