Постанова від 16.11.2022 по справі 340/3039/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 340/3039/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року (головуючий суддя: Брегей Р.І.) по адміністративній справі № 340/3039/22, розглянутої у спрощеному провадженні ,

за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійська машинобудівна група» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонду) 29.06.2022 року звернулося до суду з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійська машинобудівна група» (далі - ТОВ «Олександрійська МБГ»), в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Фонду суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік у загальному розмірі 158 342,24 грн.

В обґрунтування позову зазначено про порушення відповідачем приписів Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-XII від 21.03.1991 року (далі - Закон №875-XII), в частині не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2021 році.

У відзиві на позов ТОВ «Олександрійська МБГ» посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що ним створено 2 робочих місця для працевлаштування осіб з інвалідністю по нормативу робочих місць згідно законодавства, протягом 2021 року відповідачем подавалась до центру зайнятості звітність про наявні 2 вакансії для працевлаштування, які залишаються незаповненими, оскільки до товариства такі особи не направлялися, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є безпідставним.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Фондом подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення норм матеріального права, та задовольнити позов.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач посилається на правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст.2 та ч.4 ст.242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення суду першої інстанції від-повідає, а вимоги апеляційної скарги є не обґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно даних поданого ТОВ «Олександрійська МБГ» до Кіровоградського ОВ ФСЗОІ звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2021 рік, чисельність штат-них працівників становить 44 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону №875-XII - 2 особи .

Відсутність працевлаштування осіб з інвалідністю на протязі 2021 року, за думкою позивача, свідчить про невиконання приписів чинного законодавства за що відповідачу нарахована сума адміністративно - господарських санкцій в розмірі 150 172,72 грн., та пеню станом на 22.06.2022 року за несвоєчасну сплату санкції у сумі 8169,52 грн., щодо стягнення яких позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Статтею 18, 18-1, 19, 20 Закону №875-XII визначено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про ви-конання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до ре-комендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому КМ України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем робо-ти працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Пунктом 4 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VІ від 05.07.2012 року визначено, що роботодавці зобов'язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

На виконання даних приписів закону, наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31.05.2013 року затверджено Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», що набрав чинності 12.07.2013 ро-ку, відповідно до якого форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Аналіз зазначених норм свідчить, що на підприємства, установи, організації та інших осіб, що використовують найману працю, покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а не обов'язок по їх виявленню і підбору для працевлаштування. Такий обов'язок покладено на державну службу зайнятості.

Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Олександрійська МБГ» до центру зайнятості на протязі 2021 року направлялися звіти за формою №3-ПН щодо наявності 2 вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю. Позивачем не надано доказів на підтвердження того, що відповідач умисно відмовляв у працевлаштуванні особам з інвалідністю.

Викладене свідчить про відсутність факту не виконання ТОВ «Олександрійська МБГ» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2021 році, а тому судом першої інстанції вірно зазначено про відсутність підстав для застосування до нього адміністративно - господарської санкції та пені відповідно до приписів Закону №875-XII в розмірі 158 342,24 грн.

Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовані.

З урахуванням викладеного судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.

Керуючись ст.12, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року по адміністративній справі № 340/3039/22 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття, та оскарженню у відповідності до ч.5 ст.328 КАС України не підлягає.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак