Рішення від 28.11.2022 по справі 240/11088/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/11088/22

категорія 113070000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС), Територіального сервісного центру МВС №1841 РСЦ МВС в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС), Територіального сервісного центру МВС №1841 РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області та скасувати рішення викладене у листі №Б-28 від 04.09.2021 №Б-28, щодо відмови йому в реєстрації власного автомобіля КІА BESTA фургон малотонажний-В, 1998р.в., білого кольору, кузов НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 ;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС), Територіальний сервісний центр МВС №1841 РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області зареєструвати автомобіль КІА BESTA фургон малотонажний-В, 1998 р.в., білого кольору, кузов НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить йому на праві власності та видати позивачу свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказав, що 28.11.2020 на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу придбав у суб'єкта господарювання, що здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, вживаний транспортний засіб - автомобіль КІА BESTA фургон малотонажний -В, 1998 р.в., білого кольору, кузов НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 (далі - транспортний засіб), який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 належить ОСОБА_2 . Зазначає, що з метою реєстрації права власності на транспортний засіб звернувся до Територіального сервісного центру МВС №1841 РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області (далі - Відповідач 2), втім отримав відмову, мотивовану наявністю інформації про внесення попереднього власника до Єдиного реєстру боржників.

Вважаючи зазначену відмову відповідача неправомірною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 відкрите спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) (далі - Відповідач 1) не скористався свої процесуальним правом на подання до суду відзиву на позов.

Від Відповідача 2 надійшов до суду відзив на позов (вх.№ 411149/22 від 22.08.2022), в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки під час здійснені реєстраційних дій та перевірок було встановлено, що власник транспортного засобу, який вказаний у Державному реєстрі зареєстрованих транспортних засобів ОСОБА_2 перебуває в Єдиному реєстрі боржників. Крім того, зауважує, що позивач придбав транспортний 28 листопада 2020 року, а для реєстрації звернувся лише 25 серпня 2021 року. Вважає, що відмова позивачу в перереєстрації транспортного засобу була надана в межах та у спосіб передбачений законодавством.

26.08.2022 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій вказав, що являється власником транспортного засобу відповідно до договору купівлі-продажу та не занесений до Єдиного реєстру боржників, а перебування бувшого власника транспортного засобу у вказаному реєстрі не впливає на його право власності на транспортний засіб.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 28 листопада 2020 року між фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 (далі - комісіонер) та ОСОБА_2 (далі- комітент) в особі її представника Сосновського В.В., що діяв на підставі довіреності ННТ 597330 від 02.04.2019, виданою приватним нотаріусом Гребенніковою О.І., складено акт технічного стану транспортного засобу та їх складових частин, що має ідентифікаційний номер № НОМЕР_4 відповідно до якого транспортний засіб, що належить комітенту на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , виданого 03.04.2007 першим МРВ ДАІ УМВС України в Хмельницькій області, - мав 48% зносу та потребував ремонту і визначена вартість рухомого майна - 6000,00 грн.

В цей же день, 28.11.2020 між комісіонером та комітентом, в особі її представника ОСОБА_4 , укладено договір комісії № 10370 відповідно до якого комісіонер за дорученням комітента за комісійну плату (винагороду) вчинив від свого імені правочин щодо продажу вищевказаного автомобіля.

Після цього, 28 листопада 2020 року, позивач на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №7594/20/10370 придбав у комісіонера, вживаний транспортний засіб, який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 належав комітенту.

У подальшому, з метою здійснення перереєстрації транспортного засобу в кінці серпня 2021 року звернувся до Відповідача 2, проте у такій перереєстрації йому відмовлено, оскільки дані щодо особи, яка зазначена, як власник транспортного засобу у свідоцтві про реєстрацію містяться у Єдиному реєстрі боржників, про що повідомлено листом № Б-28 від 04.09.2021 позивача.

Вважаючи протиправною відмову Відповідача 2 про реєстрацію транспортного засобу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає та регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань) Закон України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).

Відповідно до ч.ч.1-4 статті 34 Закону №3353-XI державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до частини 14 статті 34 Закону №3353-XII власники транспортних засобів, зареєстрованих територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть замовити один додатковий комплект номерних знаків, який виготовляється за їх індивідуальним замовленням та відповідає встановленим вимогам.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за № 1388 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин - далі по тексту - Порядок № 1388).

Вищевказаний Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Відповідно до п.3 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини) (п.7 Порядку № 1388).

Отже, власники транспортних засобів зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, такий строк може бути продовжений лише за виключений підстав: хвороба, відрядження або інші поважні причини.

Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (п.8 Порядку № 1388)

За змістом абз. 3 п. 15 Порядку №1388 після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.

У разі звернення до сервісного центру МВС щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не проводиться, крім випадків, не пов'язаних з його відчуженням, або в разі звернення для перереєстрації транспортного засобу, придбаного на електронних торгах або отриманого в рахунок погашення боргу в порядку, установленому статтею 61 Закону України "Про виконавче провадження" (абз. 5 п.15 Порядку № 1388).

В контексті викладених норм, слід відмітити, що однією із підстав для відмови у перереєстрації транспортного засобу є наявність відомостей про власника транспортного засобу у Єдиному реєстрі боржників. Виключеннями є лише випадки, не пов'язані з його відчуженням, або в разі звернення для перереєстрації транспортного засобу, придбаного на електронних торгах або отриманого в рахунок погашення боргу в порядку, установленому статтею 61 Закону України "Про виконавче провадження". Натомість, виключні випадку у даних спірних правовідносин відсутні.

Так, під час розгляду спірних правовідносин, судом встановлено, що підставою, яка слугувала відмові у перереєстрації транспортного засобу були наявні відомості про власника транспортного засобу - ОСОБА_2 в Єдиному реєстрі боржників, що відповідно до викладених судом норм є визначеною Порядком № 1388 підставою для відмови у здійсненні перереєстрації такого транспортного засобу.

Вказаний транспортний засіб придбаний позивачем на підставі договору купівлі - продажу транспортного засобу №7594/20/10370 від 28.11.2020. Вказаний договір нотаріально не укладений, а також укладений за відсутності працівника сервісного центру МВС.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 145/145/17 у постанові від 22.01.2019 встановив, що до принципово важливих складових договору відносяться зміст та форма договору, а також спосіб і місце його укладення.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів» від 18 листопада 2015 року № 941 (далі - Постанова №941):

"Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені та засвідчені в установленому порядку:

договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

договори купівлі-продажу нових транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;

свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність”.

Тобто, сторони можуть за бажанням нотаріально посвідчити договір, у свою чергу, нотаріус перевіряє договір на відповідність чинному законодавству України та перевіряє автомобіль на наявність обтяжень у Єдиному державному реєстрі обтяжень рухомого майна, або можуть зробити це під час перереєстрації ТЗ безпосередньо у сервісному центрі МВС, укладення договору в сервісному центрі МВС відбувається у присутності працівника центру. Після засвідчення договору працівником СЦ проводиться пряма перереєстрація транспортного засобу на нового власника.

З метою перереєстрації транспортного засобу, позивач звернувся до Відповідача 2 лише в кінці серпня 2021 року, тобто з порушенням десятиденного строку, встановленого Порядком № 1388, дотримання якого є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, або їх законних представників.

Як пояснив позивач, звернувся із заявою про перереєстрацію транспортного засобу до Відповідача 2 з порушенням встановленого строку, у зв'язку із необхідністю ремонту транспортного засобу, так як такий мав знос 48%.

Втім, як вже зазначалося, строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Натомість, на думку суду, ремонт транспортного засобу, до інших поважних причини, не відноситься. Крім того, документи, які підтверджують вказані твердження позивача в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, з огляду на вказані обставини та враховуючи, що відомості про власника транспортного засобу містяться в Єдиному реєстрі боржників (відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - ОСОБА_2 ), а тому суд вважає, що відмовивши позивачу у проведені перереєстрації його транспортного засобу, Відповідач 2, діяв відповідно до вказаних положень Порядку №1388.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку що у задоволенні позову слід відмовити.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_6 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) (вул. Покровська, 96,Житомир,10000, ЄДРПОУ: 43611776), Територіального сервісного центру МВС №1841 РСЦ МВС в Житомирській області (вул. Богунська, 1-а, с.Довжик, Житомирський район, Житомирська область, 10004) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 28 листопада 2022 р.