Окрема ухвала від 28.11.2022 по справі 240/17881/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМАУХВАЛА

28 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/17881/21

категорія 111030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей-Еко" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей-Еко" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.04.2021 №00038840702 та №00038860702.

Зокрема, податковим повідомленням-рішенням від 13.04.2021 року № 00038860702 позивачу зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2020 року на 396382,00 грн.

Таке рішення прийнято відповідачем у зв'язку з тим, що проведеною перевіркою встановлено порушення пп. 16.1.2, пп. 16.1.12, пп. 16.1.15, п. 16.1, ст. 16, п. 44.1, п. 44.3, п. 44.4, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85, п. 187.1 ст. 187, п. 188 ст. 188, п. 192.1, ст. 192, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1 та п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, частини першої ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та пп. 2.1 і 2.2 Положення про документальне забезпечення бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, п. 5 розділу III, пп. 1 п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 № 21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 №159/28289.

В акті перевірки зазначено про те, що у грудні 2020 року ТОВ "Цефей-Еко" задекларовано в податковому кредиті суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, оформлених із ризиковими контрагентами. Відповідно до інформації, наведеної в акті перевірки, у грудні 2020 року це мало місце стосовно ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив" за наслідками придбання добрива органічного "Біочар-Фод" на загальну суму 41000000,00 грн., у тому числі ПДВ - 68333333,33 грн.

Так, під час опрацювання ризикових контрагентів встановлено, зокрема, що ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив", знаходиться за адресою: 8070, Київська область, Макарівський район, с. Новосілки, вул. Широка, буд. 37/5; стан "0" - платник податків за основним місцем обліку; основний вид діяльності - 20.15 виробництво добрив і азотних сполук; засновник, директор та головний бухгалтер в одній особі - ОСОБА_1 , є одночасно засновником, директором, головним бухгалтером 3-х підприємств; статутний фонд - 100000,00 грн.; середньоспискова чисельність за грудень 2020 року складає 15 осіб згідно звіту "Нарахування єдиного внеску" від 17.01.2021 № 9368689600; за даними форми 20 ОПП декларується інформація щодо 34-х об'єктів, які розташовані за адресою: Україна, Київська область, Макарівський район, с. Новосілки, вулиця Широка, буд. 37/5; декларація з податку на прибуток за 2020 рік не подавалась (термін подачі річної звітності не настав); фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 2020 рік не подавався (термін подачі річної звітності не настав); остання звітність по ПДВ подана за грудень 2020 року, в якій підприємство декларує рядок 18 "Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету" в сумі 16318 грн. Підприємство здійснило покупку товарів (риба, м'ясо, кава, цукор, сіль та інше) на загальну суму 1116 млн.грн. з ПДВ. За період з 01.01.2020 по 31.12.2020 здійснило продаж на загальну суму 1023 млн. грн. з ПДВ товарів (добриво органічне) контрагентам - покупцям, у тому числі, ТОВ "Цефей- Еко" на суму 86 млн. грн. з ПДВ.

На підставі аналізу інформаційних баз даних ДПС України в ході перевірки встановлено підміну номенклатури товару ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив", а саме: невідповідність придбаних та реалізованих товарів згідно зареєстрованих податкових накладних по ланцюгу постачання, неможливість здійснення господарської операції постачання визначених органічних добрив у зв'язку із відсутністю декларування придбання органічних добрив, сировини для їх виробництва, що в сукупності та з врахуванням незначної чисельності працівників, відсутності необхідного для виробництва ідентифікованого товару обладнання, задекларованих обсягів постачання ідентифікованого товару на користь інших суб'єктів господарювання свідчить про неможливість постачання ТОВ "КФ "Фабрика органічних добрив" визначеного товару.

ТОВ "КФ "Фабрика органічних добрив" протягом 2020 року формувало податковий кредит переважно за рахунок оформлення придбання продуктів харчування за ринковими цінами, в т.ч.: яйце шоколадне Kinder Джой з сюрпризом в кількості 5880 шт., свині в живій вазі, свині на відгодівлі, свинина в півтушах та інші м'ясопродукти та субпродукти м'ясні на загальну суму понад 49 млн. грн., батончики Snickers, Bounty, Mars, вафлі Артек, драже, чай різних видів (переважно фасований по 25 пакетів у кількості понад 1,2 млн. шт.) на суму понад 35,3 млн. грн., хліб різних видів в кількості понад 566 тисяч шт. на суму понад 8,2 млн. грн. (хліб прибалтійський темний 0,4 кг, половина виробу, нарізаний скибками, упакований в пакет, хліб "Оксамитовий житній" 0,35 кг, половина виробу, нарізаний скибками, в упаковці, Хліб по-французьки формовий, 0,5кг к/с в упаковці, тощо, батони в кількості понад 860 тисяч шт. на суму понад 9 млн. грн. (батони «Вишукані» в/с 0,45 кг, нарізані скибками, упаковані, батони нарізні київські в/с 0,5 кг, крабові палички, вермішель швидкого приготування пачка 60 г Rollton, чіпси Люкс, банани свіжі, зелені, сорту Cavendish, риба свіжоморожена різних видів та інші, які відсутні в подальшій реалізації підприємства. Придбання товарів, сировини, з яких можливо виробити задекларовані обсяги добрив не встановлено.

Відповідач зазначає про нереальний характер операцій між позивачем та цим Товариством, зважаючи на те, що протягом 2020 року підприємством оформлено реалізацію добрив підприємствам з різних регіонів України на загальну суму 984088173,05 грн., в т.ч. ПДВ - 164014695,53 грн. у кількості понад 17 тис. тонн за ціною від 40 до 55 грн./кг з ПДВ.

У Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів добрива виробництва ТОВ "КФ "Фабрика органічних добрив" не зареєстровані, не включені до Планів проведення державних випробувань пестицидів і агрохімікатів на 2019 та 2020 роки. Про відсутність факту поставки таких добрив також свідчить і відсутність витрат цього Товариства на транспортно-експедиційні послуги, оскільки такі витрати були задекларовані лише у січні та лютому 2020 року на суму 14500,00 грн., хоча протягом 2020 року задекларовано поставку добрив на суму понад 1 млрд. гривень у кількості більше 17 тис. тонн.

Судом було направлено запит до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України з вимогою надати інформацію про те, чи проходило сертифікацію добриво "Біочар-Фод", виробник ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив" (адреса: 08070, Київська область, Макарівський район, с. Новосілки, вул. Широка, 37/5, код ЄДРПОУ 42251009) з наданням належним чином засвідченої копії сертифіката відповідності у випадку отримання зазначеною фірмою такого сертифіката.

На виконання вимог суду Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України листом від 29.07.2022 повідомило, що згідно з відомостями державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, препарат з торговою назвою "Біочар-Фод" в Україні не зареєстрований.

У той же час, усі податкові накладні, які були виписані за наслідками документально оформлених операцій на користь ТОВ "Цефей-Еко" у грудні 2020 року, а саме: податкова накладна від 07.12.2020 № 43 на суму 4 122 000,00 грн., у тому числі ПДВ - 687 000,00 грн.; податкова накладна від 07.12.2020 № 44 на суму 4 231 920,00 грн., у тому числі - ПДВ 705 320,00 грн.; податкова накладна від 08.12.2020 № 45 на суму 4 314 360,00 грн., у тому числі - ПДВ 719 060,00 грн.; податкова накладна від 09.12.2020 № 46 на суму 4 396 800,00 грн., у тому числі - ПДВ 732 800,00 грн.; податкова накладна від 10.12.2020 № 47 на суму 2 934 920,00 грн., у тому числі - ПДВ 489 153,00 грн.; податкова накладна від 11.12.2020 № 48 на суму 4 602 350,40 грн., у тому числі - ПДВ 767 058, 40 грн.; податкова накладна №49 від 14.12.2020 на суму 4 684 240,80 грн., у тому числі - ПДВ 780 706,80 грн.; податкова накладна від 15.12.2020 № 50 на суму 4 713 480,80 грн., у тому числі - ПДВ 785 568,13 грн.; податкова накладна від 15.12.2020 № 51 на суму 3 847 200,00 грн., у тому числі - ПДВ 641 200,00 грн.; податкова накладна від 15.12.2020 № 52 на суму 3 152 800,00 грн., у тому числі - ПДВ 525 466,67 грн., були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, що набрала чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Порядок № 1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Зважаючи на відображені в акті перевірки відомості про діяльність ТОВ "КФ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив", які містяться в інформаційних базах даних ДПС України, правові підстави реєстрації в ЄРПН наведених податкових накладних невідомі.

Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для постановлення окремої ухвали, направлення її до Офісу Генерального прокурора України для вирішення питання про ініціювання порушення кримінального провадження стосовно реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних у грудні 2020 року ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив" за наслідками документально оформлених операцій з постачання товару з назвою "Біочар-Фод", а також для вжиття заходів щодо усунення порушень закону.

Керуючись статтями 243, 248, 249 КАС України, суд

ухвалив:

Довести до відома Офісу Генерального прокурора України про факт недотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 при реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних у грудні 2020 року ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив" за наслідками документально оформлених операцій з постачання товару з назвою "Біочар-Фод".

Направити окрему ухвалу до Офісу Генерального прокурора України для вирішення питання про ініціювання порушення кримінального провадження за фактом реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних у грудні 2020 року ТОВ "Комерційна фірма "Фабрика органічних добрив" за наслідками документально оформлених операцій з постачання ТОВ "Цефей-Еко" товару з назвою "Біочар-Фод", а також для вжиття заходів щодо усунення порушень закону

Встановити строк для надання відповіді щодо вжитих заходів протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Майстренко