Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
28 листопада 2022 року Справа №520/3534/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Молочна І. С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
16.02.2022 Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (місцезнаходження: вул. Маяковського, буд. 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84333, код ЄДРПОУ 39969443), позивач, звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, буд. 73, м. Київ; адреса для листування: вул. Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001):
- визнати протиправними дії посадових осіб Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення постанови від 19.01.2022 у виконавчому провадженні №67912984 про накладення штрафу на Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил за невиконання без поважних причин рішення суду у справі №520/1625/21 на суму 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.;
- зобов'язати посадових осіб Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України скасувати постанову від 19.01.2022 у виконавчому провадженні №67912984 про накладення штрафу на Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил за невиконання без поважних причин рішення суду у справі №520/1625/21 на суму 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 адміністративну справу №520/3534/22 за позовом Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
23.11.2022 дана справа надійшла до Донецького окружного адміністративного суду, протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.11.2022 головуючим суддею у справі призначено суддю Молочну І. С.
Вирішуючи питання про подальший процесуальний рух позовної заяви, суддя керувався наступним.
Право на звернення до суду та способи судового захисту гарантовано Конституцією України та статтею 5 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України).
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (частина друга статті 160 КАС України).
Відповідно до статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Щодо доказів направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками.
Відповідно до частини другої статті 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Судом встановлено, що позивачем не долучено до позовної заяви доказ надіслання відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Таким чином, позивачу необхідно надати суду докази надіслання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу по справі.
Викладене є недоліком позовної заяви, який є самостійної підставою для прийняття рішення про залишення позовної заяви без руху.
Щодо форми та змісту позовної заяви.
Статтею 160 КАС України визначено вимоги до позовної заяви. Так, частиною 5 зазначеної статті передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини третьої статті 287 КАС України відповідачем у справі з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач визначив відповідачем у справі Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Разом із цим, суддею встановлено, що в позовних вимогах позивач оскаржує дії посадових осіб відповідача та просить суд зобов'язати посадових осіб відповідача скасувати постанову від 19.01.2022 у виконавчому провадженні №67912984, що не відповідає вимогам статті 287 КАС України.
Окрім цього, згідно із пунктом 2 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Виходячи з положень частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України передумовою застосування такого способу захисту прав, як скасування індивідуального акта чи окремих його положень, є визнання протиправним рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, оскільки заявлений позивачем спосіб захисту може бути реалізований лише за умови попереднього визнання рішень, дій чи бездіяльності відповідача протиправними.
Як встановлено суддею вище, способом судового захисту позивач зазначив вимоги про визнання протиправними дії посадових осіб відповідача та зобов'язання посадових осіб відповідача скасувати постанову від 19.01.2022 у виконавчому провадженні №67912984. Тобто, позовні вимоги викладено без врахування положень статей 5, 287 КАС України.
Відтак, позивачу необхідно визначитись з питанням щодо заявлених позовних вимог - щодо вчинення протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправних рішень, у відповідності до вимог КАС України, із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимо,г та належного відповідача.
Наведене вище свідчить про недотримання вимог КАС України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Згідно з частинами першою та другою статті 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суддя вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Залишити без руху позовну заяву Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду:
- виправленого позову із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог відповідного до вимог КАС України, та зазначенням належного відповідача;
- доказів надіслання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу по справі.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя І.С. Молочна