11 листопада 2022 року Справа № 160/13599/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом № 21936-15978/Я-01/8-0400/22 від 23.07.2022 року:
- у відмові проведення перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», з урахуванням 88% грошового забезпечення;
- у відмові проведення індексації базового ОСНП, без обмеження у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від суми 88% грошового забезпечення, яке вказане у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-3590 від 23.207.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області»;
- у відмові нарахування та невідкладної виплати доплати (заборгованості) яка склалася з 01.12.2019 року по 30.04.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- невідкладно здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2019 року, у розмірі 88% від грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» із розрахунку (14962,68*88%=13172,44), та виплачувати основний розмір пенсії у розмірі її фактичного нарахування у сумі - 13172,44 гривень, з 01.12.2019 року, кожен наступний місяць в повному обсязі без будь яких обмежень;
- невідкладно провести з 01.03.2022 року індексацію пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.12.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, з урахуванням розміру пенсії - 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», із розрахунку (13172,44 грн. (основний розмір пенсії)* 0.140 (коефіцієнт індексації) = 1844,14 грн.), та виплачувати індексацію з 01.03.2022 року у сумі - 1844,14 грн., і проіндексовану пенсію з 01.03.2022 року із розрахунку (13172,44 (основний розмір пенсії) + 1844,14 (індексація) = 15016,58) у сумі - 15016,58 гривень, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень;
- невідкладно здійснити обчислення, нарахування та виплату різниці (заборгованості) в пенсійному забезпеченні за період з 01.12.2019 за кожен наступний місяць по 30.04.2022 року, день проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру його пенсії з 88% до 70% сум грошового забезпечення., неправильне обчислення і проведення індексації базового ОСНП.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року відкрито провадження у справі №160/13599/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 27.09.2022 до суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач заперечуючи позовні вимоги, посилаючись на норми п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02,2008 №45, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вказує, що перерахунок пенсії позивача за минулий час, повинен бути здійснено не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто, за 12 місяців, які передують даті подання заяви на перерахунок пенсії та нової довідки про розмір грошового забезпечення, а не з дати з якої вимагає позивач. Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, суперечать приписам ст. 63 Закону №2262-ХІІ.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розмір пенсії позивачу було призначено у 2004, виходячи з основного розміру пенсії 88% грошового забезпечення, що підтверджується висновком Пенсійного фонду про призначення пенсії за вислугу років №83/27367 та рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 у справі № 160/9544/2007, між тими ж сторонами, що і в даній справі.
Вказаним рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 88 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% суми грошового забезпечення, та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум, однією сумою.
В подальшому рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі №160/26031/21 між цими ж сторонами зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» №33/24-/С-3590 від 23.07.2021 з урахуванням раніше виплачених сум.
27.06.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо неналежного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі №160/26031/21 в частині відсоткового значення розміру пенсії. Позивач просив надати відповідь на підставі чого Пенсійним фондом постійно зменшується відсоток.
Листом №21963-15978/Я-01/8-400/22 від 23.07.2022 Головне управління Пенсійного фонду України повідомило, що на виконання рішення суду від 23.02.2022 у справі №160/26031/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 14962,68 грн., яке зазначено у довідці від 23.07.2021 №33/24-/С-3590, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області». Рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 88% від грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами ст. 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.
Повідомлено також, що відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118 №Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2002 році» з 01.03.2022 розмір пенсії склав 11940,22 грн.
Дії відповідача у відмові здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням 88% основного розміру пенсії, не проведення індексації з 88% грошового забезпечення, позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
08 липня 2011 року прийнято Закон № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон № 3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема, у ч. 2 ст. 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
Законом № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 (Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1.04.2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Саме ця редакція була застосована відповідачем при перерахунку пенсії позивача, проте суд погоджується з позивачем, що її застосування в даному випадку є протиправним виходячи з наступного.
Суд зазначає, що ст. 13 Закону №2262 застосовується при призначенні пенсій. Натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За приписами ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» осіб встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Внесені Законом №1166-VII зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Така позиція підтверджується Верховним Судом України у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а , від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17.
Слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За змістом наведених норм при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином, обмеження максимального розміру пенсії на рівні 70% застосовуються до пенсій, які призначаються з 1 травня 2014 року.
Суд зазначає, що право позивача на перерахунок і виплату пенсії в розмірі 88% грошового забезпечення, підтверджене вищевказаним судовим рішенням від 25.09.2020 року у справі № 160/9544/2007.
За приписами ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Обов'язковість судового рішення встановлено також ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За таких обставин і правового обґрунтування, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії позивача, її розміру з 88% грошового забезпечення до 70% та задоволення позовних вимог в цій частині.
В частині позовних вимог визнання протиправною відмову у проведенні індексації базового ОСНП Яковенко С.М. від суми 88% грошового забезпечення і зобов'язання провести індексацію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, суд задовольняє, виходячи з наступного
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21 і 36Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови(1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021року № 713.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у листі від 23.0672022 повідомило про обчислення і виплату пенсії з 01.03.2022 на виконання рішення суду та з урахуванням вимог постанови №118. При цьому, перерахунок пенсії було проведено відповідно до умов ст. 13 Закону України №2262 з обмеженням максимального розміру призначених пенсій за вислугу років до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Таке обмеження суд визнає необґрунтованим, оскільки Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності військовослужбовців як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17.03.2004 №7-рп/2004).
Обмеження максимального розміру пенсії порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Таким чином, суд визнає протиправною та скасовує відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у проведенні індексації базового ОСНП ОСОБА_1 , згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від суми 88 % грошового забезпечення, яке вказане у довідці про розмір грошового забезпечення від 23.07.2021 №33/24-/С-3590, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» та зобов'язує провести індексацію пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2022, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.12.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від суми 88% грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 23.07.2021 №33/24-/С-3590, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» і виплачувати індексацію з 01.03.2022, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача невідкладно здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.12.2019 року, у тому числі з урахуванням індексації з 01.03.2022 року, та здійснити виплату різниці (заборгованості) у пенсійному забезпеченні яка виникла з 01.12.2019 року по 30.04.2022 року, у визначених позивачем грошових сумах на підставі наведених ним у позовній заяві розрахунках, суд зазначає наступне.
Перерахунок пенсії належить до компетенції органу Пенсійного фонду України. Оцінка розміру щомісячних виплат пенсії позивачу може бути зроблена лише після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахунку пенсії в порядку виконання даного судового рішення.
Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
За приписами ч.ч.1 та 2 ст. 55 Закону №2262-ХІІ нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України судовому захисту підлягає виключно порушене право позивача
Матеріали справи не містять доказів, які б доводили той факт, що нараховані суми внаслідок перерахунку пенсії позивача в подальшому можуть виплачуватись у обмеженому розмірі і обмежені будь-яким строком.
Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому. Такі вимоги позивача є передчасними.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та таким, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем за звернення до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією №14 від 01.09.2022.
Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача судовий збір у сумі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст.139, 243-246, 250, 295, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом № 21936-15978/Я-01/8-0400/22 від 23.07.2022 року щодо:
- проведення перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», з урахуванням 88% грошового забезпечення;
- проведення індексації базового ОСНП, без обмеження у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від суми 88% грошового забезпечення, яке вказане у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-3590 від 23.207.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області»;
- нарахування та невідкладної виплати доплати (заборгованості) яка склалася з 01.12.2019 року по 30.04.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) невідкладно здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) , з 01.12.2019 року, у розмірі 88% від грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) невідкладно провести з 01.03.2022 року індексацію пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.12.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, з урахуванням розміру пенсії - 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/24/С-3590 від 23.07.2021 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона