Рішення від 28.11.2022 по справі 140/6367/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6367/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІК-2020» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІК-2020» (далі - ТзОВ «ЛІК-2020», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.09.2021 №51123 та зобов'язати виключити ТзОВ «ЛІК-2020» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку (а.с. 13-24).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариством через електронний кабінет платника податків було отримано рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.09.2021 № 51123, яке прийнято на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. У розшифруванні податкової інформації, що стала підставою для прийняття оскаржуваного рішення зазначено: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що свідчить про ймовірність уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку».

Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки таке прийняте з порушенням вимог чинного податкового законодавства, не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення ТзОВ «ЛІК-2020» до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи, при цьому з рішення не вбачається яка ризикова операція та по якій податкові накладній досліджувалася податкова інформація по платнику податків. Також зазначає, що включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником; при цьому, такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов'язок щодо надання пояснень та документів, також контрагенти позивача не мають можливості сформувати податковий кредит за податковою накладною, реєстрація якої зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між позивачем та його контрагентами.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 поновлено ТзОВ «ЛІК-2020» строк звернення до суду із цим позовом, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 заяву ТзОВ «ЛІК-2020» про забезпечення позову задоволено частково: зупинено дію рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.09.2021 №51123 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, у задоволенні решти вимог заяви відмовлено.

У поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнав. В обґрунтування такої позиції вказав, що підставою для включення ТзОВ «ЛІК-2020» до переліку ризикових платників податку слугувала податкова інформація, отримана у процесі виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій. Так, відділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом проведено аналіз реєстрів податкових накладних по ТзОВ «ЛІК-2020». Згідно службової записки від 18.08.2021 №208/03-20-08-04 встановлено, що співставленням інформації, відображеної в складених та зареєстрованих податкових накладних ТзОВ «ЛІК-2020» на реалізацію контрагентам-покупцям транспортних засобів в адресу різних юридичних та фізичних осіб та інформації щодо первинної реєстрації транспортних засобів, ввезених на митну територію України, наданої сервісними центрами МВС, встановлено, що ТзОВ «ЛІК-2020» не складені та не зареєстровані в ЄРПН податкові накладні на реалізацію 1010 шт. транспортних засобів, ввезених з-за кордону загальною вартістю 134629965,45 грн., в т. ч. ПДВ 26925993,09 грн., реєстрацію яких проведено сервісними центрами МВС за період з січня по червень 2021. Вищенаведені обставини діяльності ТзОВ «ЛІК-2020» можуть свідчити, що ввезені в митному режимі імпорт за період січень-червень 2021 транспортні засоби та спецтехніка в кількості 1010 шт., загальною вартістю 134629965,45 грн. реалізовані кінцевим споживачам без відображення в обліку. Згідно інформації Архіву електронної звітності сума ліміту у СЕА ПДВ ТзОВ «ЛІК-2020» станом на 06.08.2021р, становить - 35205599,49 грн., в т.ч. сформованого за рахунок реєстрації митних декларацій на імпортування товарів, здебільшого транспортних засобів. У протоколі засідання комісії ГУ ДПС у Волинській області від 10.09.2022 №154 члени Комісії дійшли висновку, що викладена вище інформація свідчить про об'єктивні ознаки неможливості здійснення операцій із постачання товарів/послуг ТзОВ «ЛІК-2020» та ймовірність, уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов'язку, що в розумінні абзацу 7 пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, є ризиком порушенням норм податкового законодавства. Також зазначає, що позивачем до суду вже подано ряд документів, які не були подані до ГУ ДПС у Волинській області: договори купівля-продажу, ВМД, видаткові накладні, платіжні доручення, акти прийому-передачі, рахунки-фактури, довіреності, контракти, договір оренди, договір зберігання, виписки з банку. Проте, ГУ ДПС у Волинській області не могло надати їм належної правової оцінки, оскільки не ознайомлювалося з даними документами при прийнятті оскаржуваного рішення. Крім того, зазначає, що пунктом 6 Порядку №1165 визначено алгоритм дій платника податку в разі незгоди з рішенням комісії регіонального рівня про визнання платника податку таким, що відповідає критеріям ризиковості, шляхом надання контролюючому органу доказів спростування наявної у базах ДПС податкової інформації. Однак позивачем не надано належних доказів, які спростували б наявну у контролюючого органу податкову інформацію в базах ДПС, а тому вважає рішення оскаржуване рішення законним та обґрунтованим. Крім того, зазначає, що повноваження ДПС України щодо прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ТзОВ «ЛІК-2020» зареєстроване як юридична особа 17.03.2020, видами діяльності якого згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) є, зокрема, 45.11 торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

09.09.2021 Комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) прийнято рішення №51123 про відповідність платника податків ТзОВ «ЛІК-2020» критеріям ризиковості платника податку; підстава п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що свідчить про ймовірність уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку».

Позивач вважаючи спірне рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 40 Порядку № 1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.

Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування.

Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії.

Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.

Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні.

Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років (пункт 43 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 46 Порядку № 1165 у протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз наведених вище приписів дає підстави для висновку про те, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку повинно містити чітку підставу, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні Комісії ГУ ДПС у Волинській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.09.2021 №51123 зазначено про відповідність ТзОВ «ЛІК-2020» критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку. При цьому графа «Податкова інформація», яка заповнюється у разі відповідності п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, у вказаному рішенні відповідачем заповнена наступним чином: «п.8 У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що свідчить про ймовірність уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку» (а.с. 10).

Згідно з додатком 4 до Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Однак в оскаржуваному рішенні відповідачем у графі «Податкова інформація» не розшифровано, яка саме податкова інформація стала підставою для прийняття такого рішення. Відтак вказане рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Водночас з долученого до відзиву на позовну заяву протоколу засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 09.09.2021 №154 слідує, що Комісією прийнято рішення про відповідність ТзОВ «ЛІК-2020» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, фактично з посиланням на те, що у зв'язку з надходженням службового листа відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, №225/03-20-08-04 від 09.09.2021, наданого на виконання п. 2 протоколу засідання Комісії №2 від 02.09.2021 №149, повторно було винесено на розгляд Комісії службовий лист відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, №208/03-20-08-04 від 18.08.2021, в якому відображено результати аналітичних досліджень щодо наявності ознак правопорушень, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та інших правопорушень у фінансово-господарській діяльності ряду СГД, в т.ч. ТзОВ «ЛІК-2020».

Так, листом від 18.08.2021 №208/03-20-08-04, адресованим головам комісії ГУ ДПС у Волинській області, відділ боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, повідомив, що співставленням інформації, відображеної в складених та зареєстрованих податкових накладних ТзОВ «ЛІК-2020» на реалізацію контрагентам-покупцям транспортних засобів в адресу різних юридичних та фізичних осіб та інформації щодо первинної реєстрації транспортних засобів, ввезених на митну територію України, наданої сервісними центрами МВС, встановлено, що ТзОВ «ЛІК-2020» не складені та не зареєстровані в ЄРПН податкові накладні на реалізацію 1010 шт. транспортних засобів, ввезених з-за кордону загальною вартістю 134629965,45 грн., в т. ч. ПДВ 26925993,09 грн., реєстрацію яких проведено сервісними центрами МВС за період з січня по червень 2021. Вищенаведені обставини діяльності ТзОВ «ЛІК-2020» можуть свідчити, що ввезені в митному режимі імпорт за період січень-червень 2021 транспортні засоби та спецтехніка в кількості 1010 шт., загальною вартістю 134629965,45 грн., реалізовані кінцевим споживачам без відображення в обліку. Згідно інформації Архіву електронної звітності сума ліміту у СЕА ПДВ ТзОВ «ЛІК-2020» станом на 06.08.2021 становить - 35205599,49 грн., в т.ч. сформованого за рахунок реєстрації митних декларацій на імпортування товарів, здебільшого транспортних засобів.

Враховуючи те, що в результаті додаткового аналізу реєстрів податкових накладних, отриманих від управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків по ТзОВ «ЛІК-2020» (службовий лист №225/03-20-08-04 від 09.09.2021) повністю підтверджено висновки аналітичних досліджень, проведених відділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, зокрема, від 11.08.2021 №62-03-20-08-11/43569316 відносно фінансово-господарської діяльності ТзОВ «ЛІК-2020» за період з 01.01.2021-30.06.2021, члени Комісії дійшли висновку, що викладена вище інформація свідчить про об'єктивні ознаки неможливості здійснення операцій із постачання товарів/послуг ТзОВ «ЛІК-2020» та ймовірність уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов'язку, що в розумінні абзацу 7 пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, є ризиком порушенням норм податкового законодавства.

З огляду на такі висновки комісії ГУ ДПС у Волинській області та долучені до відзиву на позовну заяву документи, суд зазначає, що жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин відповідачем суду не надано. У вказаному протоколі висловлено лише припущення про неможливість здійснення ТзОВ «ЛІК-2020» операцій з постачання товарів/послуг (транспортних засобів) і припущення про уникнення ним виконання свого податкового обов'язку.

При цьому, у листі від 18.08.2021 №208/03-20-08-04 зазначено, що згідно інформації Архіву електронної звітності сума ліміту у СЕА ПДВ ТзОВ «ЛІК-2020» станом на 06.08.2021 становить - 35205599,49 грн., в т.ч. сформованого за рахунок реєстрації митних декларацій на імпортування товарів, здебільшого транспортних засобів. Вказане свідчить про те, що доводи контролюючого органу про реалізацію ввезених за період січень-червень 2021 транспортних засобів та спецтехніки в кількості 1010 шт., загальною вартістю 134629965,45 грн., в т. ч. ПДВ 26925993,09 грн., кінцевим споживачам без відображення в обліку є також лише припущенням.

Також суд критично сприймає доводи відповідача про те, що товариством не складені та не зареєстровані в ЄРПН податкові накладні на реалізацію 1010 шт. транспортних засобів, ввезених з-за кордону, оскільки у долучених до відзиву документах не вказано кому саме були продані автомобілі, чи були серед покупців фізичні особи, реалізація яким не потребує складення та реєстрації податкових накладних. На думку суду, такі обставини не можуть беззаперечно свідчити, що вказані автомобілі реалізовані без відображення в обліку, оскільки дані факти неможливо встановити без проведення перевірки.

Таким чином, податковим органом не встановлено конкретних фактичних обставин, що впливають на визначення ризиків; змісту та характеру ймовірних порушень, відтак Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення не обґрунтовано.

При цьому, доводи відповідача про неподання позивачем контролюючому органу доказів та документальних підтверджень на спростування наявної податкової інформації не заслуговують на увагу, оскільки ГУ ДПС у Волинській області не надано суду доказів надіслання позивачу в процесі отримання такої податкової інформації письмових запитів із проханням надати/спростувати таку інформацію та підтверджуючі документи для прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.

З аналізу положень Порядку №1165 слідує, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.06.2022 у справі №640/6130/20 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховується судом при вирішенні даного спору.

Отже, право комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації Порядком № 1165 не передбачено. При цьому відповідно до пункту 6 Порядку №1165 виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.

Разом з тим, зі змісту оскаржуваного рішення від 09.09.2021 №51123, протоколу засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 09.09.2021 №154 та доводів відзиву на позовну заяву слідує, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТзОВ «ЛІК-2020» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а у зв'язку з наявною податковою інформацією, яка стала відома під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій (у даному випадку листи відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним від 18.08.2021 №208/03-20-08-04 та від 09.09.2021 №225/03-20-08-04).

Таким чином, суд зазначає, що оскаржуване рішення прийнято не за наслідками подання платником податків податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що суперечить положенням Порядку № 1165.

Відтак розгляд комісією регіонального рівня питання відповідності/ невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку всупереч передбаченому Порядком №1165 алгоритму дозволяє стверджувати, що контролюючий орган діяв не в порядку, передбаченому законом, що є порушенням приписів частини другої статті 19 Конституції України.

Також оскаржуване рішення податкового органу породжує юридичні наслідки, оскільки включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих товариством.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості, оскаржуване рішення від 09.09.2021 №51123 прийнято з порушенням законодавчо визначеної процедури, за відсутності відповідних правових підстав та на основі припущень контролюючого органу, що суперечить принципу верховенства права.

Відтак з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТзОВ «ЛІК-2020» шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 09.09.2021 №51123 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника, зобов'язання ГУ ДПС у Волинській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку на додану вартість.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 4962,00 грн, тобто як за дві немайнові вимоги.

Однак у даній справі заявлено вимогу немайнового характеру про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 09.09.2021 №51123 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та похідну вимогу зобов'язального характеру щодо виключення позивача з переліку ризикових платників податку на додану вартість.

Тому, позивачу за подання даного позову слід було сплатити судовий збір у розмірі 2481,00 грн.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий у розмірі 2481,00 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням від 29.09.2022 №465. Решта суми судового збору може бути повернута позивачу за його клопотанням відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».

При вирішення питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн. відповідно до заяви від 03.11.2022 суд виходить з такого.

За правилами частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Відповідно до частин п'ятої - сьомої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно із частиною дев'ятою статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до договору про надання правової допомоги №27-09/02 від 27.09.2022, додаткової угоди №01 (замовлення) до договору про надання правової допомоги №27-09/02 від 27.09.2022, акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) № 01 від 02.11.2022, рахунку №02 від 27.09.2022 за надані юридичні послуги згідно договору про надання правової допомоги №27-09/02 від 27.09.2022 та додаткової угоди №01 (замовлення) до цього договору від 27.09.2022 та платіжного доручення від 18.10.2022 №469, Адвокатське об'єднання «Дженерал Лігал Груп» надало ТзОВ «ЛІК-2020» правову допомогу у цій справі на загальну суму 10000,00грн., які повністю оплачені.

Суд враховує, що зазначені в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) № 01 від 02.11.2022 послуги не розмежовані за видом, часом та вартістю, однак у рахунку за надані юридичні послуги №02 від 27.09.2022 обумовлено, що про надання таких юридичних послуг: юридична консультація щодо оскарження рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (1 год.) -500 грн; складення даної позовної заяви (4 год.) - 8000,00 грн.; складання заяви про забезпечення позову (1 год.) - 1500,00 грн., всього 10000,00 грн.

Разом з тим, представник відповідача Кузьмич Ю. В. подала заперечення на заяву про стягнення витрат.

На думку суду, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п'ятою статті 134, частиною дев'ятою статті 139 КАС України (зокрема, складність справи, яку розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження; час, який об'єктивно необхідно було витратити на підготовку позовної заяви (у позовній заяві міститься лише нормативне обґрунтування та юридична практика), та зважаючи на сталу судову практику у справах цієї категорії; обсяг наданих адвокатом послуг), враховуючи заперечення представника відповідача щодо стягнення витрат, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2000,00 грн.

Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09 вересня 2021 року №51123 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІК-2020» критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Волинській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІК-2020» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІК-2020» (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1, ідентифікаційний код 43569316) судовий збір у розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.) та витрати на правничу допомогу у розмірі 2000,00 грн. (дві тисячі грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. О. Андрусенко