Рішення від 25.11.2022 по справі 140/6928/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6928/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинський області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення згідно довідки виданої Волинським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 №ХА9691; зобов'язання здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення згідно вказаної довідки.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена у розмірі в розмірі 77 % грошового забезпечення за 29 років вислуги. Проте, при здійсненні перерахунку та виплати пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 у справі № 140/3792/22 ГУ ПФУ у Волинській області зменшило розмір пенсії з 77% до 70 % грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з врахуванням розміру пенсії 77% грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його конституційні права та інтереси, не мав законних підстав не здійснити з 01.04.2019 перерахунок у розмірі 77% грошового забезпечення, оскільки при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена з 14.08.1988 у розмірі 62% від суми грошового забезпечення за 29 років вислуги. При цьому, з 01.01.1991 розмір пенсії позивач становив 72 % відповідних сум грошового забезпечення, з 01.05.1992 - 75% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.1996 - 82 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду 08.06.2022 у справі № 140/3792/22 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 №ХА9691 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.

На виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 №ХА9691 з розрахунку 70% грошового забезпечення, її розмір після перерахунку складає 11251,20 грн.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду 08.06.2022 у справі № 140/3792/22 в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 07.09.2022 №7630-6854/К-02/8-0300/22 повідомило позивача, зокрема, про те, що перерахунок його пенсії, з урахуванням 70 % грошового забезпечення, здійснено за чинною редакцією Закону № 2262-XII, а тому підстави для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 77% грошового забезпечення відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом позивачу призначено пенсію до прийняття Закону № 2262-XII.

09 квітня 1992 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління охорони вищих посадових осіб України, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР та членів їх сімей.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на день прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів (частина друга статті 13 Закону №2262-ХІІ).

Редакція частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.

Так, у період з 1996 по 2002 роки максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, становив 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, у період з 2002 по 2011 роки - 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Як встановлено судом, основний розмір пенсії позивача неодноразово перераховувався відповідачем та її максимальний розмір становив 82 проценти грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами з пенсійної справи №ХА 9691 Міноборони.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 у справі №140/3792/22 щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 №ХА9691 про розмір грошового забезпечення відповідач не мав правових підстав для застосування максимального розміру пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 на рівні 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 є протиправними.

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Зі змісту позовних вимог судом встановлено, що позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення згідно довідки, виданої Волинським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 року №ХА9691.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати позивачу з 01.04.2019 пенсії в розмірі 77 процентів відповідних грошового забезпечення на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 року №ХА9691 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 року №ХА9691 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн., який сплачений квитанцією від 17.10.2022.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсії в розмірі 77 процентів відповідних грошового забезпечення на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 року №ХА9691.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.03.2022 року №ХА9691 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк