про відмову у відстроченні виконання судового рішення
24 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6429/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Ковельського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року у цій справі позов задоволено повністю: визнано протиправними дії Ковельського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ; зобов'язано Ковельський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
14 листопада 2022 року до суду надійшла заява представника Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року у справі №140/6429/22 (а.с.33-34). Заява мотивована тим, що на даний час виконання судового рішення ускладнюється у зв'язку введенням в Україні правового режиму воєнного стану (до 21 листопада 2022 року). Наказом Державної міграційної служби України від 16 лютого 2022 року №25 «Про внесення змін до Інструкції про порядок замовлення, закупівлі, постачання, обліку, зберігання, знищення та списання бланків документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, а також документів осіб, які звернулися за захистом в Україні» передбачено централізоване зберігання бланків, а в нинішніх умовах відсутня можливість забезпечити їх доставку до територіальних підрозділів. Вказані обставини, на переконання заявника, зумовлюють необхідність відстрочити виконання рішення суду у справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року заяву призначено до судового розгляду на 12:00 24 листопада 2022 року (а.с.44).
Будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду, учасники справи у судове засідання не прибули.
У клопотанні від 18 листопада 2022 року представник заявника просив розгляд заяви здійснювати за його відсутності (а.с.49).
Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням приписів частини четвертої статті 229 КАС України судовий розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення здійснено за відсутності учасників справи (в порядку письмового провадження), без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.
Заява про відстрочення виконання рішення суду задоволенню не підлягає з таких мотивів та підстав.
Статтею 129-1 Конституції України, статтями 14, 370 КАС України установлена обов'язковість до виконання судових рішень, що набрали законної сили.
Частиною першою статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
Частиною четвертою статті 378 КАС України обумовлено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Отже, інститут відстрочення виконання рішення суду спрямований на забезпечення виконання судового рішення протягом певних визначених проміжків часу у разі наявності виняткових обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами. Обов'язок доказування таких обставин покладається на заявника (боржника).
Обґрунтовуючи заяву про відстрочення виконання рішення суду у цій справі, заявник покликається на введення в Україні воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який продовжено до 21 листопада 2022 року.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з частиною першою статті 7 вказаного Закону воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
Надаючи оцінку доводам заявника про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року у цій справі, яким зобов'язано Ковельський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки, варто зазначити, що згідно з частиною першою статті 21 Закону України від 20 листопада 2012 року №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Запровадження воєнного стану не може слугувати підставою для обмеження права позивача на отримання документа, що посвідчує його особу - паспорта громадянина України у формі книжечки, право на отримання якого встановлене рішенням суду.
Об'єктивною та загальновідомою обставиною є факт відсутності бойових дій на території Волинської області. При цьому заявником не надано доказів неможливості забезпечення доставки бланків паспортів громадянина України до територіальних підрозділів.
Відповідно до пунктів 1, 7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Згідно з підпунктом 10 пункту 4 цього Положення ДМС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.
ДМС з метою організації своєї діяльності надає територіальним органам та територіальним підрозділам методичну і практичну допомогу, проводить перевірки їх діяльності (підпункт 4 пункту 5 Положення).
Заявником не надано суду доказів відмови ДМС України у наданні методичної та практичної допомоги щодо організації виконання територіальним підрозділом безпосередніх функцій з оформлення і видачі позивачу паспорта громадянина України, зокрема, на виконання рішення суду у цій справі. При цьому заявник (відповідач) не позбавлений можливості сформувати запит на отримання бланка паспорта з метою виконання судового рішення.
Невидача особі паспорта - документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України - через обставини централізованого зберігання бланків паспортів порушує необхідний баланс між діями суб'єкта владних повноважень та наслідками цих дій для такої особи, а саме позбавлення позивача у справі права легітимної ідентифікації задля реалізації своїх безпосередніх прав (на здобуття освіти, на працю тощо).
Таким чином, суд дійшов переконання, що обставини, на які посилається заявник для відстрочення виконання згаданого судового рішення, не є об'єктивно непереборними, не вказують про істотність ускладнення чи неможливість виконання судового рішення, а тому в задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 378 КАС України, суд
В задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Ковельського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк
Повний текст ухвали складений 25 листопада 2022 року