м. Вінниця
23 листопада 2022 р. Справа № 120/3807/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши у у письмовому провадженні заяву позивача про заміну сторони у виконавчому листі у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.02.2019 позовну заяву задоволено повністю. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області щодо відмови виготовити нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії та зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 скасовано рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.02.2019 та ухвалено нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову.
Постановою Верховного Суду від 31.08.2022 постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 скасовано, рішення Вінницького окружний адміністративний суд від 22 лютого 2019 року - залишено в силі.
21.09.2022 видано виконавчі листи №120/3807/18-а.
28.10.2022 Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області подано заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, а саме Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області її правонаступником Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області".
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №0291 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129» уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення визначено територіальні медичні об?єднання по областях з покладенням таких функцій на відповідні сектори із соціально гуманітарних питань цих державних установ. Таким чином, підготовка та надання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ належить до компетенції Сектору із соціально-гуманітарних питань при Державній установі «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Вінницькій області».
Ухвалою суду від 01.11.2022 заяву залишено без руху та запропоновано заявнику усунути її недоліки у 5-денний строк.
Ухвалою суду від 04.11.2022 заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалою суду від 14.11.2022 розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження відкладено на 23.11.2022.
У судове засідання 23.11.2022 сторони не з'явилися, хоча про дату, час і місце розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження були повідомлені належним чином. Поряд із цим, представником Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області подано заяву про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження без її участі.
Відповідно до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну боржника у виконавчому листі без участі заявника та осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Визначаючись щодо заяви про заміну сторони у виконавчому листі, суд виходив з такого.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За приписами частин 1, 2, 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до частин 1, 4 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до виконавчого листа, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 21.09.2022 у справі № 120/3807/18-а боржником зазначено Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області.
Постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 12.10.2022 відкрито виконавче провадження ВП№70065712, з виконання виконавчого листа №120/3807/18-а, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 21.09.2022.
Однією з конституційних засад правосуддя, визначених статтею 129-1 Конституції України, є обов'язковість судових рішень, а незабезпечення реального виконання судового рішення, що набрало законної сили, нівелює інститут судового захисту порушених прав особи, яка зверталася до суду.
Частинами 1, 2 статті 14 КАС України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб'єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Як встановлено судом, на виконання вказівки МВС України від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» інформацію про всіх пенсіонерів, які перебували на обліку в УМВС України у Вінницькій області, а саме: облікові картки осіб, яким призначено пенсію, розрахунки вислуги років, облікові пенсійні справи, книги та журнали обліку, створені в ході службової діяльності, передано до Сектору із соціально - гуманітарних питань (акт передачі - прийняття справ №86/22-2019 від 27.03.2019).
Крім того, наказом МВС України від 16.04.2021 року № 291 внесено зміни до пункту 1 наказу МВС від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», та відповідно до цих змін територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.
Отже, з аналізу викладеного вбачається, що з 01.04.2019 року функції сектору з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ від ліквідаційних комісій ГУМВС України в областях передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіального медичного об'єднання МВС України по Вінницькій області».
Таким чином, суд дійшов висновку, що повноваження з видачі довідок про розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх перейшли до територіальних медичних об'єднань Міністерства внутрішніх справ України, а тому Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області вибула зі спірних відносин, у зв'язку з чим останнє не може виконати судове рішення.
Частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області про заміну сторони боржника у виконавчому провадженні ВП №70065712, а саме Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області її правонаступником Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області".
Керуючись ст.ст. 248, 379, 293-295 КАС України суд, -
Заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні - задовольнити.
Замінити сторону у виконавчому провадженні №70065712 з примусового виконання виконавчого листа №120/3807/18-а, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 21.09.2022, а саме боржника Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області її правонаступником Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області".
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Мультян Марина Бондівна