Справа № 699/1134/22
Номер провадження № 3/699/822/22
24.11.2022 року м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Свитка С.Л., за участю секретаря судового засідання Таран О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, матеріали, складені відділенням поліції №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 05.08.2022 року о 15 год. 05 хв. в м. Корсуні-Шевченківському по вул. Я. Мудрого керував автомобілем ВАЗ 2101, номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння (порушення мови та координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, почервоніння очей), від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан наркотичного сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил Дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.2 ст. 130 КУпАП.
Крім того, він же 14.09.2022 року о 14 год. 20 хв. в м. Корсуні-Шевченківському по вул. Правобережна, 96 керував автомобілем ВАЗ 2101, номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, зіниці очей не реагують на світло), від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан наркотичного сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил Дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.2 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень визнав, також пояснив, що автомобіль ВАЗ 2101, номерний знак НОМЕР_1 , йому не належить, посвідчення водія він ніколи не отримував.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень стверджується матеріалами справи:
-даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №494422 від 05.08.2022 року, який складений відповідно до вимог закону;
-доданим до протоколу про адміністративне правопорушення від 05.08.2022 року диском з відеозаписом адміністративного правопорушення, перегляд якого здійснено у судовому засіданні;
-направленням на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 05.08.2022;
-копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ №361743 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн за вчинення 05.08.2022 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 126, ч. 5 ст. 121 КУпАП;
-письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 ;
-письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 ;
-копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , згідно якого автомобіль ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 належить ОСОБА_4 ;
-даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №311102 від 14.09.2022 року, який складений відповідно до вимог закону;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 14.09.2022;
-письмовими поясненнями свідка ОСОБА_5 від 14.09.2022;
-письмовими поясненнями свідка ОСОБА_6 від 14.09.2022;
-доданим до протоколу про адміністративне правопорушення ААД №311102 від 14.09.2022 року диском з відеозаписом адміністративного правопорушення, перегляд якого здійснено у судовому засіданні;
Крім того, судом встановлено, що постановою судді Корсунь-Шевченківського
районного суду Черкаської області від 21.12.2021 року, яка набрала законної сили 31.12.2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КупАП. Застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Згідно ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Вимогами ч.2-6 ст.266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Вказані вимоги також закріплені Розділом ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року N 1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за N 1408/27853.
Оцінюючи вказані докази у їхній сукупності, приймаючи до уваги, що вказані докази не викликають у суду сумнівів у їхній достовірності, суд приходить до висновку, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в повному обсязі доказана, а тому ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності та піддається адміністративному стягненню.
Відповідно до приписів ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно п. 2.5. ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частиною 2 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, а саме, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У вказаних в протоколах про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №494422 від 05.08.2022 року та серії ААД №311102 від 14.09.2022 року діях ОСОБА_1 , вчинених 05.08.2022 року та 14.09.2022 року, вбачаються порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
При цьому ОСОБА_1 протягом року, а саме 20.10.2021 року та 05.11.2021, вже вчиняв адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив два адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 130 КУпАП, тобто повторно протягом року вчинив порушення, передбачені частиною першою статті 130 КУпАП, а саме, відмовився як особа, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння 05.08.2022 року та 14.09.2022 року.
Так як ОСОБА_1 вчинив два ідентичні адміністративні правопорушення, справи про які одночасно розглядаються суддею, то стягнення накладається в межах санкції, встановленої ч.2 ст. 130 КУпАП.
З урахуванням вищевикладеного, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставин вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.2 ст.130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без оплатного вилучення транспортного засобу.
Суд не застосовує до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, так як у суді встановлено, що ОСОБА_1 такого права не має, посвідчення водія не отримував.
Крім того, суд не накладає додаткове стягнення на ОСОБА_1 у виді оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки останній не являється власником вказаного в протоколах автомобіля, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для застосування такого стягнення, передбачені ст.28 КУпАП.
Оскільки на ОСОБА_1 накладається адміністративне стягнення, суд стягує з нього судовий збір в сумі 496,20 грн, відповідно до ст.40-1, ст.283 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 283, 284, 294, 307, 308, 317, 321 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 20400,00 грн без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із ОСОБА_1 у примусовому порядку у подвійному розмірі відповідно до ст. 308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 496,20 грн на користь на користь Державної судової адміністрації України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795 (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя Свитка С.Л.