Рішення від 24.11.2022 по справі 489/2167/22

Справа № 489/2167/22

Провадження № 2/489/1459/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 листопада 2022 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі

головуючого судді Микульшиної Г.А.,

із секретарем судових засідань Сухно А.В.,

без участі сторін, належно повідомлених про розгляд справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених державних коштів,

встановив:

В серпні 2022 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь кошти безпідставно отриманої житлової субсидії в розмірі 9 112,89 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку як отримувач житлової субсидії. В порядку, встановленому діючим законодавством, на підставі заяв про призначення субсидії та долучених відповідачем документів, за період з 01.10.2015 по 30.04.22020 йому було призначено житлову субсидію на суму 11 265,29 грн. Проте згідно витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва стало відомо, що за адресою домогосподарства відповідача зареєстровані ще три особи, про що ним не було повідомлено. В зв'язку з наданням недостовірних відомостей виникла переплата коштів у вказаному розмірі. Позивач повідомив відповідача про утворення переплати державних коштів. Частково надміру нараховані кошти житлової субсидії відповідачем було повернуто, однак залишок заборгованості в сумі 9 112,89 до теперішнього часу не сплачено.

Згідно ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 10.08.2022 позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради залишено без руху в зв'язку з несплатою судового збору.

Після усунення недоліків позовної заяви 01.09.2022 ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно ухвали Ленінського районного суду міста Миколаєва від 27.09.2022 копію ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви повторно направлено відповідачу, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи з урахуванням строку, необхідного для надання відповідачем відзиву.

Відповідно до ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 27.10.2022 суд перейшов до розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, призначено судове засідання.

В судове засідання сторони не з'явились, про розгляд справи повідомлені належним чином. Повідомлення відповідача про розгляд справи здійснювалось судом шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви та доданих до неї документів та додатково шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади. Направлена на його адресу судова кореспонденція повернута до суду поштовим зв'язком із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що відповідно до частини восьмої статті 128 ЦПК України вважається належним повідомленням сторони про судове засідання.

Відповідач причини своєї неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав.

За таких обставин, з урахуванням положень статті 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з вимог частини п'ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Суд, дослідивши матеріали справи та встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач житлової субсидії.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій врегульовані Положенням «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, із змінами та доповненням, (далі - Положення)

Відповідно до п. 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції чинній до 01.05.2018 року).

Згідно до п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія, (в редакції чинній до 01.05.2018 року).

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.

Вперше ОСОБА_1 звернувся за житловою субсидією для домогосподарства, яке згідно довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 05.10.2015 № 97, виданої ОСББ «КЕРАМІК-2» складалося з однієї особи, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є власником відповідного домогосподарства (а.с. 8). За його заявою та декларацією від 07.10.2015 з жовтня 2015 року було призначено житлову субсидію. Надалі субсидія розраховувалась автоматично без особистого звернення .

Разом з тим, постановою КМУ від 27.04.2018 року № 329 внесено зміни до Положення, які набрали чинності з 01.05.2018 року

Згідно до п. 9. Положення (в редакції, чинній з 01.05.2018 року ) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Згідно до п.10 Положення (в редакції з 01.05.2018) для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування.

Відповідно до п. 11 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується: за ІІІ-ІУ квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається після початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний сезон домогосподарствам, які отримували її в попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні.

Відповідно до п.16 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

З листопада 2015 року ОСОБА_1 автоматично перепризначено житлову субсидію на новий період з 01 листопада 2015 р. по 30.11.2015 в сумі 357 грн. 37 коп., з 01.03.2015 по 31.03.2015 в сумі 372 грн. 79 коп., з 01.04.2015 по 30.04.2015 в сумі 106 грн.14 коп., з 01.05.2016 по 31.05.2016 в сумі 96 грн. 99 коп., з 01.09.2016 по 30.09.2016 в сумі 117 грн. 39 коп., з 01.10.2016 по 31.10.2016 в сумі 112 грн. 41 коп., з 01.11.2016 по 31.03.2017 в сумі 399 грн.74 коп., з 01.03.2017 по 31.03.2017 в сумі 426 грн.14 коп., з 01.05.2017 по 31.05.2017 в сумі 101 грн. 47 коп., з 01.06.2017 по 30.06.2017 в сумі 126 грн.47 коп. з 01.10.2017 по 31.10.2017 в сумі 196 грн.81 коп., з 01.11.2017 по 31.03.2018 в сумі 507 грн. 54 коп., з 01.12.2017 по 31.12.2017 в сумі 501 грн. 25 коп., з 01.01.2018 по 31.01.2018 в сумі 474 грн.77 коп., з 01.02. 2018 по 28.02.2018 в сумі 474 грн.73 коп., з 01.04.2018 по 30.04.2018 в сумі 86 грн.04 коп., як це передбачено діючим законодавством, для отримувачів субсидії, якщо вони отримували субсидію в попередньому періоді.

Відповідно до довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 25.05.2018, виданої ОСББ «КЕРАМІК-2», домогосподарство складалося з однієї особи, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є власником відповідного домогосподарства (а.с. 18). Надалі було надано житлову субсидію автоматично без особистого звернення з 01.05.2018 по 30.03.2018 в сумі 94 грн. 65 коп., з 01.10.2017 по 31.10.2018 в сумі 83 грн. 60 коп., з 01.11.2018 по 30.11.2018 в сумі 449 грн. 88 коп., з 01.12.2018 по 31.03.2019 506 грн. 04 коп., з 01.01.2019 по 31.03.2018 в сумі 577 грн. 55 коп. з 01.03.2019 по 31.03.2019 в сумі 580 грн. 29 коп., з 01.04.2019 по 01.04.2019 в сумі 171 грн.70 коп.

Згідно витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 30.08.2019 позивачу стало відомо, що за адресою: АДРЕСА_1 , окрім ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані ще 3 особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 23).

В зв'язку з наданням недостовірних даних про склад зареєстрованих осіб субсидію з 01.10.2015 р. було призначено без врахування доходів членів домогосподарства, виникла переплата коштів за період з 01.10.2015 року по 30.04.2020 року в сумі 11 265 грн.29 коп.

Згідно до п. 22 Положення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, а саме: ОСОБА_1 було повідомлено про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду за який виникла переплата, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Кошти частково було повернуто. Однак залишок заборгованості в розмірі 9112,89 грн. на рахунок Департаменту не повернуто.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1 , а саме надання недостовірних відомостей про склад осіб, які зареєстровані разом із ним за адресою його домогосподарства, було приховано обставини, які впливають на призначення житлової субсидії.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно отриману житлову субсидію в розмірі 9 112,89 грн.

Відповідно до положень статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 481,00 грн.

Керуючись статтями 4, 19, 27, 141, 158, 263-265 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надмір виплаченої житлової субсидії в розмірі 9 112,89 грн. (дев'ять тисяч сто дванадцять гривень 89 коп.), а саме:

7 783,35 грн. перерахувати на р/р UA178999980313060115000014483, банк Казначейство України (ЕАП), отримувач - УК у м. Миколаїв/Централ. р-н 24060300. код ЄДРПОУ- 37992030;

1 329,54 грн. перерахувати на р/р НОМЕР_1 . Держказначейська служба України, отримувач - Мінсоцполітики України, код ЄДРПОУ- 37567866; '

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку відповідачем шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 28.11.2022.

Суддя Г.А. Микульшина