Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
25 листопада 2022 року № 520/23330/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, код ЄДРПОУ ВП 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/4-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 3726.72 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/3-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, па суму 257.82 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/2-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 255.03 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2621 №0863135/1-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 2917.90 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863133-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 88182.03 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 7310.79 грн.;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863134-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 29357.78 грн.
всі судові витрати у справі покласти на відповідача та надати позивачу можливість подати докази розміру судових витрат, які позивач має сплатити у зв'язку з розглядом справи, протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено , що належні позивачу будівлі не відносяться до жодного з класів нежитлових приміщень оподаткування яких здійснюється за ставкою 1 %, що підтверджується довідкою ТОВ « Всеукраїнське БТІ» від 09.07.2021 року.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що відповідно до рішення ХІ сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 « Про місцеві податки і збори у м.Харкові» ставка податку для нежитлових приміщень становить 1%. У реєстрі відсутні будь-які відомості щодо цільового призначення нежитлових приміщень, що перебувають у власності позивача. Відсутність такої інформації з урахуванням положень наказу ДК України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 обумовлює необхідність звернення позивача до державного науково-дослідного інституту автоматизованих систем у будівництві» для отримання експертного висновку щодо класифікації об'єктів нерухомого майна, тоді як довідка ТОВ « Всеукраїнське БТІ» не є належним доказом у розумінні КАС України
Позивачем надано відповідь на відзив, у якому зазначено про те, що позивач має довідку ТОВ « Всеукраїнське БТІ « від 09.07.2021 згідно якої належні позивачу нежитлові приміщення відносяться до жодної з категорій, які підлягають оподаткуванню за ставкою 1 %, тоді як відповідачем належним чином не обґрунтовано чому тільки експертний висновок ДНДІАСБ має підтвердити приналежність будівель до певного класу.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувані рішення відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що контролюючим органом з урахуваннямпп.54.3.3. п.54.3 ст.54, пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України 02.08.2021 винесено податкові повідомлення-рішення:
№0863135/4-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 3726.72 грн.;
№0863135/3-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, па суму 257.82 грн.;
№0863135/2-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 255.03 грн.;
№0863135/1-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 2917.90 грн.;
№0863133-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 88182.03 грн.;
№0863135-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 7310.79 грн.;
№0863134-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 29357.78 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу на праві власності належить:
приміщення 3-го поверху № 1 та приміщення 4-го поверху № 1 загальною площею 338,1 м2 в літ. "Б-6", що знаходиться за адресою: вул. Цілиноградська, буд. 54, м. Харків;
нежитлові приміщення цокольного поверху № І-ХХІ загальною площею 721,3 м2 в літ."А-6", що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків;
нежитлове приміщення першого поверху № LXIV загальною площею 59,8 м2 в літ."А-6", що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків ;
нежитлові приміщення: першого пов. № XXII, XXIII, другого пов. № LXXV, третього пов. № LXXVI, четвертого пов. № LXXVII, п'ятого пов. № LXXVIII, шостого пов. № LXXIX, технічного поверху № LXXX-LXXXI, CXLIV, CXLV загальною площею 400,4 м2 в літ."А-6'', що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків;
нежитлові приміщення 2-го поверху № XXVI площею 104,5 м2, 3-го поверху № XXVIII площею 104,5 м2, 4-го поверху № XXX площею 104,5 м2 в літ. мА-6", що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків ;
нежитлове приміщення топочної № CXLVI загальною площею 27,7 м2 в літ.”А-6", що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків;
нежитлове приміщення топочної № CXLVII загальною площею 27,4 м2 в літ."А-6", що знаходиться за адресою: вул. Чернівецька, буд. 3-В, м. Харків
Вказана інформація підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №287428613 від 30.11.2021, № 102826557 від 07.11.2017 технічних паспортів Харківського міського БТІ на квартирний (багатоповерховий ) житловий будинок № 3в вбудовані нежитлові приміщення громадського призначення для розміщення (по вул. Чернівецька, 3в), технічним паспортом на квартирний (багатоповерховий ) житловий будинок № 54 вулиця Цілиноградська, (а.с18-19,37-139).
Відповідно до п.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють: а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку; б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей; в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування; г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки; ґ) будівлі промислові та склади; д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки); е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо; є) інші будівлі.
Згідно інформації технічних паспортів, складених Харківським міським бюро технічної інвентаризації, належні позивачу нежитлові приміщення є топочною, коридором, сходовою клітиною, нежитловим приміщенням, санвузлом.
Відповідно до п. 266.1.1 ч. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно п. 266.2.1 ч. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до пп.266.3.1, 266.3.2 п.266.3 ст. 266 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно положень п.266.5.1 п.266.5 ст. 266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно Додатку № 1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 р. № 542/17 ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюються у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м. бази оподаткування.
Так, пунктом 5 зазначеного вище Додатку № 1 встановлено ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у-таких розмірах: 1) будівлі готельні - 1 відсоток; 2) будівлі офісні - 1 відсоток; 3) будівлі торговельні - 1 відсоток; 4) гаражі - 0,1 відсотка; 5) виключений; (підпункт 5 пункту 5 додатку 1 виключений згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18 набрав чинності з 01.01.2019 р.) 6) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток; 7) господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків; 8) інші будівлі - 0,1 відсотка.
Розділом 2 "Класифікація будівель та споруд" Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 р. № 507 (чинний з 01.01.2001 р.) визначено групу 123 "Будівлі торговельні". Цей клас включає клас 1230 "Будівлі торговельні": - торгові центри, пасажі, універмаги, спеціалізовані магазини та павільйони, зали для ярмарків, аукціонів, виставок, криті ринки, станції технічного обслуговування автомобілів та т. ін. Цей клас включає також: - підприємства та установи громадського харчування (їдальні, кафе, закусочні та ін.) - приміщення складські та бази підприємств торгівлі й громадського харчування - підприємства побутового обслуговування. Клас 1230 "Будівлі торговельні" включає підкласи 1230.1 "торгові центри, універмаги, магазини", 1230.2 "криті ринки, павільйони та зали для ярмарків", 1230.3 "станції технічного обслуговування автомобілів", 1230.4 "їдальні, кафе, закусочні та т. ін.", 1230.5 "бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування", 1230.6 "будівлі підприємств побутового обслуговування", 1230.9 "будівлі торговельні інші".
У відзиві на позов відповідач зазначив, що оскільки документи не містять відомостей стосовно класифікації нежитлових приміщень, податковим органом визанчено ставку податку у 1 відсоток до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування.
Відповідно до ч.1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем на підтвердження тієї обставини, що вказані приміщення не належать до будівель готельних, офісних , торговельні , будівель для публічних виступів (казино, ігорні будинки) надано інформаційну довідку № 2102472 від 09.07.2021 ТОВ « Всеукраїнське БТІ», у якій з посиалнням на ДБН В 2.2.-15:2019, Інстрцукцію про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом ДК будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 № 127, зроблено висновок, що всі вищезазанчені нежитлові приміщення, розташовані за адсами м.харків, вул. Чернівецька,3в, м.Харків, вул. Цілиноградська,54, відносяться до допоміжних приміщень спільного загальнобудинкового користування в житлових багатоквартирних будинках та не є нежитловими приміщеннями в готельних будівлях, офісних будівлях, торговельних будівлях , гаражами , будівлями промисловими та складами, будівлями для публічних виступів (казино, ігорні будинки), госопдарськими (присадибними) будівлями.
Щодо посилання податкового органу на те, що відсутність інформації, яка дозволяє класифікувати нежитлове приміщення у витягу з реєстру та технічному паспорті, що з урахуванням положень наказу ДК України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 обумовлює необхідність звернення позивача до державного науково-дослідного інституту автоматизованих систем у будівництві» для отримання експертного висновку щодо класифікації об'єктів нерухомого майна, тоді як довідка ТОВ « Всеукраїнське БТІ» не є належним доказом у розумінні КАС України, суд зазначає наступне.
З метою уніфікації об'єктів нерухомості Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації розроблено та затверджено наказом від 17.08.2000р. за №507 Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000 (надалі - Класифікатор), який містить Методику класифікації будівель за головною класифікаційною ознакою - їх цільовим функціональним призначенням.
Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000. ДК БС призначено для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні. Ведення Державного класифікатора будівель та споруд здійснює Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Держбуду України.
Враховуючи вищевказане, суд вважає необґрунтованими доводи податкового органу щодо необхідності платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звертатися за отриманням необхідного висновку щодо ідентифікації об'єкта нерухомості до органу, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно - будівельного контролю та нагляду.
Так, у платника податків в наявності є технічний паспорт на об'єкти нерухомого майна, інформаційна довідка ТОВ «Всеукраїнське БТІ» , які дозволяють класифікувати об'єкти, тоді як податковий орган привласнює собі непритаманні фіскальному органу функції, беручи на себе право визначати обов'язки платнику податків, які не передбачені чинним законодавством, зважаючи на необхідність ідентифікації об'єкта нерухомості шляхом звернення до органу, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно - будівельного контролю та нагляду, для цілей доведення перед податковим органом наявності податкової пільги.
Проте, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено жодними доказами ані того, що належні позивачу приміщення відносяться до класу 121 «готелі, ресторани та подібні будівлі», класу 122»будівлі офісні», класу 123 « будівлі торгівельні» , класу 126 « будівлі для публічних виступів, закладів освітнього , медичного та оздоровчого призначення» , ані доведено до якого саме з означених класів, віднесено належні позивачу нежитлові приміщення, а отже, не доведено правомірності застосування при винесенні спірних податкових повідомлень - рішень ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості (будівель торговельних) - 1% від мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, суд погоджується із доводами позивача щодо хибного розрахунку зобов'язання з податку на нерухомість та дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297, 371 КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/4-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 3726.72 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/3-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, па суму 257.82 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/2-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 255.03 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135/1-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 2917.90 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863133-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 88182.03 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863135-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 7310.79 грн.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.08.2021 №0863134-2415-2031, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 29357.78 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.