Рішення від 23.11.2022 по справі 500/3420/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3420/22

23 листопада 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду 28.09.2022 звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області (далі - відповідач/ТУ ССО у Тернопільській області), в якій позивачка просила суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, яка виразилась у відмові зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони час попередньої роботи в Головному управлінні юстиції у Тернопільській області з 01.06.2007 по 26.02.2015; Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області з 26.02.2015 по 21.10.2019;

2. Зобов'язати територіальне управління Служби судової охорони у Тернопільській області зарахувати до стажу служби у Службі судової охорони час попередньої роботи в Головному управлінні юстиції у Тернопільській області з 01.06.2007 по 26.02.2015; Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області з 26.02.2015 по 21.10.2019.

Позов обґрунтований тим, що аналіз пункту 5 Положення про проходження служби співробітниками служби судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосудді від 04.04.2019 №1052/0/15-19 (далі - Положення), пункту «и» частини першої статті 17 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1999 року №2262-ХІІ та абзац 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - постанова КМУ №393) закріплюють за особою право на зарахування до стажу в Службі судової охорони, стажу (часу) роботи в державних органах. При цьому, не затвердження головою Служби судової охорони переліку посад середнього і вищого складу, у разі переходу на які зараховується час роботи в державних органах, не може ставити під сумнів набуте у встановленому законом порядку право особи на зарахування стажу. На думку позивачки, не виконання посадовими особами своїх обов'язків не може перешкоджати особі в реалізації її законних прав, якщо при цьому така особа діяла законно.

Ухвалою від 03.10.2022 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 06.10.2022. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що не ставить під сумнів зарахування до стажу в Службі судової охорони, стажу (часу) роботи в державних органах. Проте, свою відповідач мотивує тим, що на теперішній час перелік посад середнього і вищого складу, у разі переходу на які зараховується час роботи в державних органах, не затверджений Головою Служби судової охорони, тому зазначений позивачкою час роботи в державних органах не може бути зарахований до стажу служби в Службі судової охорони.

Ухвалою суду від 02.11.2022 продовжено процесуальний строк розгляду справи, витребувано у відповідача додаткові докази.

07.11.2022 на адресу суду надійшли витребувані у відповідача докази.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Згідно п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Наказом територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області від 21 жовтня 2019 року №5 о/с ОСОБА_1 прийнято на роботу провідним інспектором (з дипломом спеціаліста) відділу по роботі з персоналом з 22 жовтня 2019 року з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

Зазначеним наказом на період проведення конкурсів для укомплектування вакантних посад співробітників територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області на неї покладено тимчасове виконання обов'язків начальника відділу по роботі з персоналом з 22 жовтня 2019 року.

Наказом територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області від 11 грудня 2019 року №138 о/с позивача як переможця конкурсу, призначено на посаду начальника відділу по роботі з персоналом територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, на якій проходжу службу по даний час.

13 вересня 2022 року позивачка звернулася до керівництва територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області з рапортом №50.05-173/вн щодо зарахування до стажу служби у Службі судової охорони періодів попередньої роботи в державних органах, зокрема:

- Головне управління юстиції у Тернопільській області: з 01.06.2007 по 26.02.2015 (07 років 8 місяців 25 днів);

- Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області: з 26.02.2015 по 21.10.2019 (04 роки 07 місяців 25 днів);

- Територіальне управління Служби судової охорони у Тернопільській області: з 22.10.2019 по 10.12.2019 (00 років 01 місяць 18 днів).

Загальний стаж роботи в державних органах становить 12 років 06 місяців 08 днів.

Листом, за підписом начальника територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, «Про розгляд звернення» від 26 вересня 2022 року №50.06-322, позивача поінформовано про те, що на теперішній час перелік посад середнього і вищого складу, у разі переходу на які зараховується час роботи в державних органах, не затверджений Головою Служби судової охорони, тому зазначений мною час роботи в державних органах не може бути зарахований до стажу служби в Службі судової охорони.

Вважаючи дану відмову протиправною позивачка звернулась із даним позовом до суду.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Конституція України, визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (із змінами, далі - Закон №1402-VIII), визначає наступне.

Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Керівництво діяльністю Служби судової охорони здійснює Голова Служби судової охорони, який призначається на посаду за результатами відкритого конкурсу і звільняється з посади Вищою радою правосуддя. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з Державною судовою адміністрацією України. Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи (стаття 161).

До працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони. Порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України. На державних службовців Служби судової охорони поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Служби судової охорони відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством. Повноваження керівника державної служби у Службі судової охорони здійснюють Голова Служби судової охорони та керівники територіальних підрозділів Служби судової охорони. Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони, регулюються законодавством України про працю (стаття 162-1).

Рішенням Вищої ради правосуддя 04.04.2019 № 1052/0/15-19 «Про затвердження Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони», затверджено Положення, яке визначення порядок проходження громадянами України служби в Службі судової охорони.

Даним Положенням унормовано наступне.

Час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах. Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" (пункт 5).

Пункт 5 Положення містить бланкетну норму до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1999 року №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей".

Отже, приписи даних норм підлягають застосуванню під час вирішення даного спору.

Пунктом «и» частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ, визначено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Абзац 12 пункт 1 постанови КМУ №393, передбачає, що час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Механізм виплати грошового забезпечення працівникам Служби судової охорони, визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384).

Приписам даного Порядку №384, передбачено таке.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення працівників ССО, серед іншого, належить надбавка за вислугу років (підпункт 3 пункту 5 розділу І Порядку №384).

Грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади, серед іншого, в територіальних орган Служби судової охорони. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат (пункти 8, 9 розділу І Порядку №384).

Надбавка за стаж служби співробітникам виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 5 до Постанови № 289. Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби співробітникам проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи співробітника та оголошується відповідним наказом Служби або територіального управління Служби в разі призначення (переміщення) на посаду та щороку станом на 1 січня. До вислуги років для виплати співробітникам надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою № 393 (пункти 17-19 розділу ІІ Порядку №384).

Позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування вказаного стажу, на думку суду, задоволенню не підлягає.

Зокрема, відповідач проявив активну поведінку, розглянув звернення позивача та надав відповідь, хоча і відмовив у його задоволенні. Вказане не може вважатись бездіяльністю.

Також, відмовляючи в задоволенні такої заяви послався на положення законодавства які перешкоджають останньому вирішити порушені питання в користь позивача, зокрема, на відсутність переліку посад затвердженого Головою Служби (абзацу 12 пункту 1 постанови КМУ №393).

Щодо відсутності перелік посад середнього і вищого складу, у разі переходу на які зараховується час роботи в державних органах.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях про те, що принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя.

На думку суду, реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення і затвердження списку посад.

Отже, суд вважає неправомірним посилання відповідача на відсутність затвердженого переліку посад, як на підставу відмови позивачу у зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії часу попередньої роботи в державних органах.

На переконання суду, доводи відповідача жодним чином не впливають на право позивача щодо зарахування вказаного періоду трудового стажу до вислуги років держаного службовця.

Таким чином, відмова відповідача, оформлена листом №50.06-322 від 26.09.2022 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Водночас, згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що періоди роботи позивача у Головному управлінні юстиції у Тернопільській області: з 01.06.2007 по 26.02.2015, у Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області з 26.02.2015 по 21.10.2019, у територіальному управлінні юстиції Служби судової охорони у Тернопільській області: з 22.10.2019 по 10.12.2019, підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 01.06.2007.

При цьому, частиною четвертою ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Частиною першою та другою ст.9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відтак, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області повторно розглянути рапорт позивача № 50.05-173/вн від 13.09.2022, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Крім цього, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, шляхом визнання протиправною та скасування відмови Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, оформленої листом №50.06-322 від 26.09.2022 зарахування до стажу в Службі судової охорони, стажу (часу) роботи в державних органах.

Позов належить задовольнити частково.

За правилами статей 132, 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, з ТУ ССО у Тернопільській області належить стягнути в користь позивачки частину понесених судові витрати у справі, у виді судового збору, в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 копійок.

Керуючись статтями 2, 12, 132, 139, 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, оформлену листом №50.06-322 від 26.09.2022 зарахування до стажу в Службі судової охорони, стажу (часу) роботи в державних органах.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Тернопільській області повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 № 50.05-173/вн від 13.09.2022, прийнявши відповідне рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області в користь ОСОБА_1 частину судових витрат у справі, у виді сплаченого судового збору, в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 25 листопада 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Територіальне управління Служби судової охорони у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул.Грушевського, 6,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43293060).

Головуючий суддя Подлісна І.М.