Рішення від 18.11.2022 по справі 500/2908/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2908/22

18 листопада 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Паряк Тетяни Дмитрівни

представник позивача Кантелюк Т.-Т.Ю.

представника відповідача Гавриляк Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецавтоінвест" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецавтоінвест" з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 04.11.2021 року до 12.11.2021 року на підставі наказу № 136 від 03.11.2021 року посадовими особами Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Відповідач) проведено фактичну перевірку ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» (далі - Позивач).

За результатами фактичної перевірки складено Акт фактичної перевірки від року реєстраційний № 412/33-00-07-03-РРО/33589252, яким встановлено порушення ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

На підставі Акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 08.12.2021 року №418/33000703 (копія додається), яким на підставі підпункту 3 пункту 54.3 статті 54, і ст. 17 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 500 000 гривень 00 копійок (далі - податкове повідомлення-рішення).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням 24.12.2021 року Позивачем подано скаргу до Державної податкової служби України на податкове повідомлення-рішення в порядку ст.56 Податкового кодексу України (далі - скарга).

Згідно даних, щодо розрахунків із бюджетом, у особистому кабінеті платника податків ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» після подання скарги, 25.01.2022 року штрафні санкції нараховані на підставі податкового повідомлення-рішення від 08.12.2021 року №418/33000703 виключенні із податкових зобов'язання Позивача. На підтвердження надано витяг з особистого кабінету платника податків.

18.07.2022 року на адресу Позивача надійшло рішення № 7085/6/99-00-06-03-03-06 від 12.07.2022 року про результати розгляду скарги (далі - Рішення).

За результатами розгляду Скарги Позивача, Державна податкова служба України прийняла рішення залишити без змін ППР Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (Відповідача) від 08.12.2021 року №418/33000703, а скаргу - без задоволення.

Позивач вважає протиправним та просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.12.2021 №418/33000703 прийняте Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків щодо застосування до ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 33589252) штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500 000 гривень 00 копійок.

15 серпня 2022 року ухвалою суду було залишено без руху позовну заяву та надано час для усунення недоліків, шляхом подання до Тернопільського окружного адміністративного суду оригіналу відповідного документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі або докази звільнення від сплати судового збору.

25 серпня 2022 року позивачем подано заяву про усунення недоліків, а саме долучено до матеріалів справи оригінал квитанції № 986 від 16.08.2022 року на суму 5019,00 грн.

Ухвалою суду від 19.09.2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 18.10.2022 о 11:30 год. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 11.10.2022. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП мало право на проведення фактичної перевірки Позивача на підставі здійснення контролюючим органом функцій (відповідно до положень пункту 19-1.1 ст.19-1 ПК України), визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального та рішення керівника контролюючого органу - наказ від 03.11.2021 № 136 та Акт перевірки відповідає вимогам ПК України, прийнятий з дотриманням визначеної законодавством процедури та за наявності передбачених ПК України підстав для її проведення.

Таким чином, під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом фактично було дотримано законодавчі положення, які визначають повноваження контролюючого органу, підстави, порядок проведення перевірки та оформлення результатів такої перевірки.

Актом перевірки встановлено, що Позивачем були отримані ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб споживання чи промислової переробки) на місця зберігання, які розташовані за адресами:

- № 19150414202000143, терміном дії з 13.02.2020 по 13.02.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів, вул. Промислова, 9-А.

- № 19080414202000142, терміном дії з 13.02.2020 по 13.02.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: Тернопільська область, Козівський район, смт. Козова, вул. Богуна, буд. 3.

- № 19150414202000586, терміном дії з 23.04.2020 по 23.02.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів, вул. Промислова, буд. 5, корпус Б.

- № 22190414202001026, терміном дії з 11.06.2020 по 11.06.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Гуків, вул. Центральна, 2Д.

- № 19180414202100089, терміном дії з 27.05.2021 по 27.05.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, буд. 28.

- № 19180414202100090, терміном дії з 13.02.2020 по 13.02.2025, на місце зберігання, розташоване за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, буд. 30.

- № 07090414202000120, терміном дії з 19.02.2020 по 19.02.2025 (анульована 01.04.2021), на місце зберігання, розташоване за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино, урочище Нярош, буд. 6.

Позивачем було подано до контролюючого органу звіт за формою № 20 ООП (реєстраційний № 9124614624 від 04.06.2020) про наявні об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, а саме: резервуар горизонтальний, циліндричний (РГС) об'ємом 25 000 л, розташований за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Гуків, вул. Центральна, 2Д.

Згідно з даними Єдиного реєстру акцизних накладних, встановлено факти отримання Позивачем 28.05.2021 від постачальників важких дистилятів (газойлів) у загальній кількості 90 280,72 л, а саме:

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 № 2827 (реєстраційний № 9140641687) отримано від ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) важкі дистиляти (газойлів) у кількості 21 134,75 л на адресу розвантаження: АДРЕСА_1 .

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 № 2826 (реєстраційний № 9140638928) отримано від ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) важкі дистиляти (газойлі) у кількості 38 258,00 л на адресу розвантаження: АДРЕСА_1 .

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 № 6159 (реєстраційний № 9141190195) отримано від ТОВ «Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 21141124) важкі дистиляти (газойлів) у кількості 30 887,97 л на адресу розвантаження: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів, вул. Промислова, буд. 5, корпус Б.

Наявні обставини свідчать, що 28.05.2021 Позивачем було отримано від постачальників важких дистилятів (газойлів) в об'ємах, більших ніж загальна місткість транспортних засобів та резервуара, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Документи, які б підтверджували доставку пального безпосередньо до транспортних засобів, машин та техніки, без розвантаження в резервуар, під час перевірки не надавалися.

Також, на дату 13.05.2021 Позивачем не доведено різницю поставки та об'єму резервуару розміром 7372,33 л.

Позивач стверджує, що товариство дійсно отримало 90 280,72 л дизельного пального, проте лише 21 134,75 л пального поставлено на адресу зберігання Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Гуків, вул.. Центральна, 2Д, а усе інше пальне в цей день було поставлено на інші адреси на яких у встановленому законом порядку отримані ліцензії на зберігання пального.

Зокрема, Позивачем було отримано розрахунок коригування № 119 від 28.05.2021, яким відмінено акцизну накладну від 28.05.2021 № 2826 та подано нову накладну від 28.05.2021 № 8294 на поставку 38 257,98 л дизельного палива на адресу: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів, вул. Промислова, 9а.

Проте, як вбачається із матеріалів доданих до позовної заяви рахунок коригування від 28.05.2021 № 119 та акцизну накладну № 8294 від 28.05.2021 Позивачем було подано та отримано Державною податковою службою України тільки - 21.12.2021, тобто після проведення перевірки, подачі заперечень та винесення ППР.

Таким чином, під час оформлення результатів перевірки та винесення ППР, відповідно до положень статті 44 ПК України документи на основі яких Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги вважалися відсутніми.

Відтак, відповідно до законодавства паливні баки транспортних засобів не є акцизним складом, отримувати ліцензію на право зберігання пального суб'єкт господарювання повинен тільки для стаціонарних цистерн/ємностей.

Зважаючи на вищезазначене, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 18.10.2022 відкладено розгляд справи в режимі відеоконференції на 09.11.2022 о 10:00 год.

19.10.2022 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

Ухвалою суду від 09.11.2022, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 18.11.2022 о 10:00 год. для забезпечення явки свідків.

В судовому засіданні 18.11.2022 року представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов, просив у його задоволенні відмовити повністю.

Також в судовому засіданні було допитано свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Суд, заслухавши сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.

Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі наказу від 03.11.2021 № 136 проведено фактичну перевірку за дотриманням Товариством з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» (код ЄДРПОУ 33559252) законодавства в частині виробництва, обліку, обігу, зберігання та транспортування підакцизних товарів за юридичною адресою: м. Тернопіль, вул. Митрополита Шептицького, 4А та місцями зберігання пального за адресами:

- м. Тернопіль, вул. Промислова, буд. 28, 30.

- АДРЕСА_2 та буд. 5, корпус Б.

- Тернопільська область, Козівський район, смт. Козова, вул. Богуна, буд. 3.

- Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Гуків, вул. 2Д.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 12.11.2021 № 412/33-00-07-03-РРО/33589252, яким встановлено порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР.

Позивачем листом від 25.11.2021 № 179 подано заперечення на Акт перевірки, також Листом від 29.11.2021 № 4071/6/33-00-07-03 Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків повідомлено Позивача про дату, час і місце розгляду заперечення від 25.11.2021.

За результатами розгляду заперечення від 25.11.2021, листом від 07.12.2021 № 4213/6/33-00-07-03 Західним міжрегіональним управлінням ДГІС по роботі з великими платниками податків надано відповідь Позивачу.

Листом від 08.12.2021 № 4224/6/33-00-07-03 Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків направлено Позивачу Податкове повідомлення-рішення № 418/33000703 від 08.12.2021 (далі - ППР) винесене на підставі Акту перевірки, за яким Позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 500 000,00 грн.

Не погоджуючись із ППР Позивачем листом від 24.12.2021 № 191 подано скаргу в порядку статті 56 ПК України до Державної податкової служби України.

Державною податковою службою України листом від 12.07.2022 № 7085/6/99-00-06-03-02-05 надано Позивачу рішення про результат розгляду скарги відповідно до якого скаргу від 24.12.2021 № 191 залишено без задоволення, а ППР - без змін.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням від 08.12.2021 №418/33000703 прийняте Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків щодо застосування до ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 33589252) штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500 000 гривень 00 копійок. звернувся з позовом до суду.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Частина друга статті 19 Конституції України, визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 16 ПК України, визначає обов'язки платників податків, до яких належать: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (пп.16.1.2 п.16.1); подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання (пп.16.1.5 п.16.1); виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки (пп.16.1.8 п.16.1); допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом (пп. 16.1.13 п.16.1); забезпечувати надання посадовими (службовими) особами платника податку письмових пояснень на письмовий запит контролюючого органу з питань, що стосуються предмета перевірки, та їх документального підтвердження (пп. 16.1.15 п.16.1).

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до ст.80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (п.80.1).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (пп.80.2.5 п.80.2).

Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (пп.80.7).

Згідно з п.81.1 ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Згідно із абз.4 п.81.2 ст.81 ПК України, у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються-контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до п.81.3 ПК України, під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом. Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу не мають права вимагати у платника податків отримувати витяг із відповідного реєстру про взяття такого платника податків на облік відповідно до вимог цього Кодексу.

Пункт 82.3 ст.82 ПК України, визначає, що тривалість перевірок, визначених ст.80 ПК України (фактичні перевірки) не повинна перевищувати 10 діб.

Приписи ст.83 ПК України унормували, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом (пп.83.1.1); податкова інформація (пп.83.1.2); експертні висновки надані відповідно до ст.84 цього Кодексу (пп.83.1.3); судові рішення (пп.83.1.4); податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи (пп.83.1.6); мультимедійна інформація (фото, відео-, звукозапис), отримана (виготовлена) контролюючими органами (пп.83.1.7).

Пункт 85.1 статті 85 ПК України, передбачає, що забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.

Пункт 85.2 статті 85 ПК України, визначає, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Пункт 85.4 статті 85 ПК України, унормував, що при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

Пункт 85.5 статті 85 ПК України, вказує, що забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Пункт 85.6 статті 85 ПК України, визначає, що у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадкою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Положення п.85.7 ст.85 ПК України унормували, що отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.

Згідно із приписами п.85.8 ст.85 ПК України, посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Пункт 86.5 статті 86 ПК України, передбачає, що акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається, або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.

Згідно із п.86.8 ст.86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до пп.58.1.1 п.58.1 ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення містить:

1) суму та підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або суму та підставу для зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або збільшення/зменшення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, та посилання на норми цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до яких здійснено їх розрахунок;

2) попередження про необхідність складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної (у випадках, передбачених цим Кодексом);

3) граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності та/або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної;

4) попередження про наслідки невиконання податкового повідомлення-рішення в установлений строк;

5) граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

У податковому повідомленні-рішенні зазначається або додається до нього детальний розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних фінансових санкцій.

Відповідно до пп.58.1.2 п.58.1 ст.58 ПК України, 58.1.2. у разі якщо податкове повідомлення-рішення прийнято за результатами документальної перевірки та є процесуальною підставою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, воно додатково до інформації, наведеної у пункті 58.1.1 цієї статті, повинно містити:

1) обґрунтовану підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість у вигляді фактичної підстави, а саме викладення стислого змісту щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства з наведенням інформації щодо:

обставин вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу І цього Кодексу письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);

періоду (календарний день або місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово- господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення;

розрахунку суми податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи, завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість;

у разі якщо перевіркою виявлено факти заниження (ненарахування та/або неутримання) платником податків, у тому числі податковим агентом, податкових зобов'язань - додатково зазначається граничний строк сплати таких податкових зобов'язань, у тому числі за відповідні податкові (звітні) періоди, по яких виявлено таке заниження (ненарахування та/або неутримання);

надання або ненадання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу;

нормативної підстави - посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої було зроблено розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків;

2) посилання на акт документальної перевірки;

3) детальний розрахунок штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів), у тому числі штрафних санкцій або пені, за порушення іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, а також посилання на норми цього Кодексу та/або іншого законодавства, відповідно до якого було зроблено такий розрахунок;

4) інформацію щодо наявності обставин, які відповідно до цього Кодексу пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності.

Форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, визначає Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платниками податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2020 №346), зареєстрований Міністерством юстиціїУкраїни від 22.01.2016 №124/28254 (далі - Порядок №1204).

Згідно із п.2 Порядку №1204, у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами: «ПС» - у разі застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства (крім штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), визначених іншими формами податкових повідомлень-рішень) (додатки 20, 21).

Відповідно до пп. «б» абз.6 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Згідно із абз.7,8 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно із пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України, акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення, (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Пункт 1281.2 статті 1281 ПК України, визначає, що відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, визначає Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №966-XIV (із змінами; далі - Закон №966-XIV).

Стаття 1 Закону №966-XIV, надає визначення термінів, які вживаються в даному Законі.

За змістом абз.5,6 ч.1 ст.1 цього Закону:

господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства;

зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Із приписів ч.ч.1,2 ст.9 Закону №966-XIV вбачається, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Пункт 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 (із змінами; далі - Положення №88), визначає, що первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпоряджання та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Пункти 2.2 та 2.3 Положення №88 за своїм змістом кореспондують приписам ч.ч.1,2 ст.9 Закону №966-XIV.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафти і нафтопродуктів, визначає Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена спільним наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція).

Розділ 7 Інструкції регламентує порядок відпуску нафти і нафтопродуктів.

Так, відпуск нафтопродуктів здійснюється на підставі договору (п.7.1).

Відпуск нафтопродуктів оформляється ТТН у чотирьох примірниках з яких: перший - залишається у товарного експедитора вантажовідправника і є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства; другий - використовується водієм, як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерського служби підприємства; третій та четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства передаються перевізнику. При цьому, третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) і є підставою для обліку транспортної роботи (пп.7.5.6 п.7.5).

Додаток №3 Інструкції містить форму ТТН (Форма №1-ТТН) на відпуску нафтопродуктів (нафти), із визначеними обов'язками реквізитами, які підлягають заповненню в порядку, що передбачений Інструкцією.

Приписами пункту 86.5 статті 86 ПК України унормовано, що акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.

В порушення наведених норм права, контролюючим органом не надано Позивачу Акт, не підтверджено факт відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки, у спосіб складання посадовими особами контролюючого органу акту, що засвідчує факт такої відмови, а також не підтверджено факт відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від отримання примірника Акта (зареєстрованого у встановленому порядку) у спосіб складання відповідного акту або вчинення позначки в Акті.

Крім цього, п. 86.8 статті 86 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Резюмуючи питання процедурних порушень контролюючого органу під час призначення та проведення даної перевірки, варто звернути увагу на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, що викладена у постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17 про те, що неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.

Тож, процедурні порушення під час призначення та проведення перевірки є підставою для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення прийнятого за результатами такої перевірки.

Склад податкового правопорушення, передбаченого п.1281.2 ст.1281 ПК України (відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу) передбачає наявність чотирьох обов'язкових його елементів: об'єкту податкового правопорушення; об'єктивної сторони; суб'єкта податкового правопорушення; суб'єктивної сторони.

Пункт 109.1 статті 109 ПК України, передбачає, що податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Для кваліфікації діяння платника податків за ознаками податкового правопорушення, що передбачене п.1281.2 ст.1281 ПК України, необхідним, є з'ясування наявності моменту виникнення в часовому проміжку в особи обов'язку вчинити дії, які від нього вимагає в диспозиції абз.6 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України законодавець.

Диспозиція абз.6 пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, передбачає, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі і акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України, розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Згідно із пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Як видно з матеріалів справи, Загальна місткість резервуару для зберігання пального за адресою Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д, на який ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ», у встановленому законом порядку, отримано ліцензію для зберігання пального для власних потреб, становить 25 000 л.

За даною адресою у власності, оренді чи іншому користуванні Товариства відсутні інші резервуари для зберігання пального, що зокрема підтверджується Актом перевірки.

Надлишкова кількість дизельного пального під час зливу пального одразу заправлялась в транспортні засоби. Виробничий процес Товариства зумовлює заправку транспортних засобів безперервно. Злив дизельного пального з бензовозів контрагентів- постачальників не зупиняє роботу заправного комплексу.

Також, внутрішня конструкція бензовозів влаштована таким чином, що всередині бочка розділена на окремі секції (від 3 до 5 в залежності від об'єму), які зливаються по черзі, що створює додатковий час для заправки транспортних засобів та звільнення місця в резервуарі для зберігання пального в період між підготовкою секцій бензовоза до зливу.

Безпосередньо підчас заповнення резервуару за адресою Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д, паралельно проводиться заправка баків транспорту підприємства.

Автопарк Товариства налічує більше 250 одиниць спеціалізованої техніки, об'єм паливних баків яких, в залежності від моделі, складає від 300 до 400 л. На підтвердження надаємо належним чином завірені копії договорів оренди транспортних засобів.

Зокрема, на дату виписки товарно-транспортних накладних описаних в Акті перевірки, дизельне пальне поставлене понад об'єм резервуару для зберігання пального одразу було заправлене із резервуару за адресою Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д у баки транспортних засобів.

Також, згідно Акту перевірки на дату 13.05.2021р. зазначається поставка 32372,23 л. дизельного палива та на дату 28.05.2021р. зазначається поставка 59392,73 л. дизельного палива. Ці дані також не відповідають дійсності.

На адресу Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д поставлено:

13.05.2021р. згідно ТТН № РН-01050148 від ФОП ОСОБА_1 - 12549,75 л. (приведених до тепм. 15 С°) дизельного палива;

28.05.2021р. згідно ТТН № РН-01050411 від ФОП ОСОБА_1 - 21134,75 л. (приведених до тепм. 15 С°) дизельного палива.

Інші ТТН на відпуск нафтопродуктів на вказану адресу відсутні, тому не зрозуміло на підставі чого представниками контролюючого органу встановлено поставку дизельного пального в об'ємах які перевищують резервуар 13.05.2021р. та 28.05.2021р.

Судом встановлено, що 13.05.2021 року згідно ТТН № РН-01050147 (копія додається) від ФОП ОСОБА_1 - 32372,23 л. (приведених до тепм. 15 С°) дизельного палива на адресу ліцензійного місця зберігання АДРЕСА_2 .

Саме на цю кількість дизельного пального на дату 13.05.2021 року Відповідач відносить до адреси АДРЕСА_1 та робить висновок, що наявне зберігання без отримання ліцензії. Хоча згідно документів на постачання дане дизельне пальне було поставлено на іншу адресу зберігання з наявною ліцензією.

Позивач просить суд врахувати, що йому не надавались акцизні накладні, якими Відповідач уже після перевірки обґрунтовує поставку пального понад об'єми резервуару для зберігання на який отримано ліцензію.

В Акті перевірки, який є документом, на підставі якого складено податкове повідомлення-рішення, що оскаржується, в пункті 2.2.20. вказується: «До перевірки ТОВ «Спецавтоінвест» було надано первинні документи за період з 01.07.2019 по 30.10.2021, а саме: товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (форма 1-ТТН). та встановлено отримання від контрагентів-постачальників палива дизельного за адресою: Хмельницька обл., Чемеровецький р-н, с.Гуків, вул.Центральна, 2Д, в об'ємах, що перевищують загальних об'єм резервуару.»

Отже, подальше обґрунтування Відповідачем результатів перевірки акцизними накладними, про які він не зазначає у акті перевірки, є незаконним.

Це ж стосується поставки на 13.05.2021 року, позивачем надано ТТН № РН-01050147 від ФОП ОСОБА_1 - 32372,23 л. (приведених до тепм. 15 С°) дизельного палива на адресу ліцензійного місця зберігання АДРЕСА_2 .

Саме на цю кількість дизельного пального на дату 13.05.2021 року Відповідач відносить до адреси АДРЕСА_1 та робить помилковий висновок, що наявне зберігання без отримання ліцензії.

Судом встановлено, що згідно документів на постачання дане дизельне пальне було поставлено на іншу адресу зберігання з наявною ліцензією.

Отже, Відповідачем помилково ТТН віднесено до не вірної адреси поставки.

Під час розгляду скарги Позивача, Державною податковою службою України на обґрунтування законності податкового повідомлення-рішення вказується, що згідно даних Єдиного реєстру акцизних накладних, встановлено, зокрема факти отримання важких дистилятів (газойлів) у загальній кількості 90280,72 л., а саме:

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 №2827 (реєстраційний №9140641687) отримано від ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) важкі дистиляти (газойлі) у кількості 21134,75 л. на адресу розвантаження АДРЕСА_1 ;

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 №2826 (реєстраційний №9140638928) отримано від ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) важкі дистиляти (газойлі) у кількості 38258 л. на адресу розвантаження АДРЕСА_1 ;

на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 №6159 (реєстраційний №9141190195) отримано від ТОВ «Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 31141124) важкі дистиляти (газойлі) у кількості 30887,97 л. на адресу розвантаження Тернопільська обл., Тернопільський р-н., с. Острів, вул. Промислова, буд. 5, корпус Б.

Дизельне пальне на підставі акцизної накладної від 28.05.2021 №2826 (реєстраційний №9140638928) було поставлено на адресу зберігання Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д у кількості 21134,75 л. Це підтверджується ТТН № РН-01050411 від ФОП ОСОБА_1 - 21134,75 л.. Ця кількість пального не перевищує загальний об'єм резервуару в 25000,00 л. за вказаною адресою.

Щодо інших акцизних накладних. При розгляді скарги ДПС робить висновок із даних акцизних накладних. ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» не є платником акцизного податку, саме тому немає доступу до акцизних накладних, які виписуються постачальником.

28.05.2021 року ФОП ОСОБА_1 на підставі ТТН № РН-01050410 від 28.05.2021 р. (копія додається) поставлено дизельне паливо у кількості 38257,98 л. на адресу АДРЕСА_2 .

Звернувшись до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), щодо надання копії акцизної накладної від 28.05.2021 №2826 (реєстраційний №9140638928) на поставку 38258 л. дизельного пального, Позивачем отримано розрахунок коригування № 119 від 28.05.2021 року вказаної акцизної накладної (копія додається), яким відмінено вказану накладну у зв'язку з тим що в ній була зазначена невірна адреса доставки.

Надано нову акцизну накладу №8294 від 28.05.2021 року (реєстраційний № 9389058932) на поставку 38257,98 л. дизельного пального на адресу Тернопільська обл., Тернопільський р-н., с. Острів, вул. Промислова, 9а, яка відповідає фактичній поставці.

Акцизна накладна від 28.05.2021 №6159 (реєстраційний №9141190195) ТОВ «Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 31141124) на поставку важких дистилятів (газойлі) у кількості 30887,97 л. виписана на адресу розвантаження Тернопільська обл., Тернопільський р-н., с. Острів, вул. Промислова, буд. 5, корпус Б (копія додається), тобто на іншу адресу. Відповідно для обґрунтування законності ППР контролюючий орган використовує недостовірну інформацію.

Отже, 28.05.2021 року ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» дійсно отримано 90280,72 л. дизельного пального, проте лише 21134,75 л. пального поставлено на адресу зберігання Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д, тобто в кількості в межах об'ємів резервуару та ліцензії на зберігання. Усе інше дизельне пальне в цей день було поставлено на інші адреси на яких у встановленому законом порядку отримані ліцензії на зберігання пального.

Відповідно дані докази та обставини не підтверджують висновки зроблені у Акті перевірки а саме щодо зберігання пального для власних потреб у місці зберігання на яке відсутня ліцензія.

На усі ці обставини також пояснювались посадовим особам Відповідача під час проведення перевірки, проте не були взяті до уваги.

Правова позиція Верховного суду викладена у постанові від 31.05.2022 р. у справі № 540/4291/20, закріплює, що для оцінки наявності в діях суб'єкта господарювання складу правопорушення у вигляді здійснення діяльності зі зберігання пального без отримання відповідної ліцензії з'ясуванню підлягають місце та спосіб його зберігання, мета придбання, технічні характеристики використаних для цього споруд (обладнання, ємностей), обсяги споживання, закупівлі та обставини використання пального.

Відповідно в ході перевірки дані обставини не були встановлені, а усі наявні докази вказують на те, що ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» не зберігало пальне у місці на яке відсутня ліцензія на зберігання.

Висновки контролюючого органу, які фактично і стали підставою для складання податкового повідомлення-рішення та нарахування штрафних санкцій, носять характер припущень та жодними доказами не підтвердженні

Також, фактична перевірка проводилась в листопаді 2021 року, а висновки Відповідача щодо зберігання ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» пального без ліцензії стосуються періоду з липня 2020 року по вересень 2021 року

Відповідач не встановив, де саме за адресою Хмельницька обл., Чемеровецький р-н., с. Гуків, вул. Центральна, 2Д зберігалося пальне без ліцензії. Встановлення таких обставин (фактичне зберігання пального) є обов'язковим для вирішення питання щодо наявності правових підстав для застосування фінансових санкцій.

В даній ситуації Відповідач допустив помилкове ототожнення господарської операції із придбання пального (надходження та оприбуткування) із фізичним зберіганням- пального.

Такої ж позиції дотримуються суди першої та другої інстанцій при розгляді справ про оскарження податкових повідомлень рішень прийнятих в подібних справах № 620/4575/20 та №160/1161/21.

Відповідно до ст.1 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР) оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва); а роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Відповідно до ст.1 Закону №481/95-ВР місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Отже, з наведеного вбачається, що висновок контролюючого органу про наявність в діях ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» ознак податкового правопорушення не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні та спростовується письмовими доказами у справі, що є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного ППР від 08.12.2021 №418/33000703 прийняте Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків щодо застосування до ТОВ «СПЕЦАВТОІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 33589252) штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500 000 гривень 00 копійок.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).

Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2481,00 грн. згідно платіжного доручення №649 від 27.07.2022 та відповідно до платіжного доручення № 986 від 16.08.2022 року на суму 5019,00 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю. Скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.12.2021 року №418/33000703 Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо застосування до ТОВ "СПЕЦАВТОІНВЕСТ" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500 000 грн.00 коп..

Стягнути на користь ТОВ "СПЕЦАВТОІНВЕСТ" 7 500 (сім тисяч п'ятсот) гривень понесених судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23 листопада 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецавтоінвест" (місцезнаходження/місце проживання: вул. М. Шептицького, 4А,м. Тернопіль,46008 код ЄДРПОУ/РНОКПП 33589252);

відповідач:

- Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження/місце проживання: вул. Стрийська, 35,м. Львів,79026 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44045187).

Головуючий суддя Подлісна І.М.