28 листопада 2022 року Справа № 480/7271/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі №480/7271/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019, на підставі наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 08.07.2021 № 22/6-3251 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 08.07.2021 № 22/6-3251, із урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення набрало законної сили 09.11.2021 та Сумським окружним адміністративним судом було видано 15.11.2021 виконавчий лист про зобов'язання відповідача вчинити дії.
За заявою ОСОБА_1 ухвалою суду від 12.08.2022 за виконанням судового рішення у адміністративній справі №480/2587/21 було встановлено судовий контроль та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати у 60-денний строк після набрання ухвалою суду законної сили звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 у справі № 480/7271/21.
Ухвалою суду від 21.10.2022 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати у 90-денний строк після набрання ухвалою суду законної сили звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 у справі № 480/7271/21.
В подальшому, через систему "Електронний суд" позивачем подано до суду клопотання про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі №480/7271/21.
Зважаючи на те, що дана справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також враховуючи введення воєнного стану в Україні, заяву позивача про накладення штрафу за невиконання рішення суду судом розглянуто у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи клопотання, суд встановив наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.10.2021, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 08.07.2021 № 22/6-3251, із урахуванням раніше виплачених сум.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019. Загальний розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 18 540,00 грн. Сума перерахованих коштів за період з 01.12.2019 по 30.11.2021 нарахована до виплати та становить 183 745,74 грн.
Згідно із ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, тому у цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є обґрунтованим.
Водночас, суд зауважує, що перерахована пенсія за період з 01.12.2019 по 30.11.2021 у сумі 183 745,74 грн. позивачу не виплачена, що було встановлено ухвалою суду від 21.10.2022.
У зв'язку з цим, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України встановив новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в частині здійснення Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.12.2019 року пенсії - протягом дев'яноста днів з дня набрання ухвалою від 21.10.2022 законної сили.
Станом на час розгляду клопотання про накладення штрафу, строк подання звіту, встановлений ухвалою від 21.10.2022, ще не сплив.
Щодо наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду у Сумській області за невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпунктів 4-5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Тобто, виплата пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року по справі №560/523/19.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету України на погашення заборгованості за рішенням суду не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у спірному випадку, штрафу. Докази того, що відповідач на даний час має виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, які можуть бути перераховані позивачу на виконання рішення суду щодо виплати суми боргу, матеріали справи не містять. Враховуючи зазначене, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу.
Керуючись ст.ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі №480/7271/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.В. Воловик