про відстрочення виконання судового рішення
28 листопада 2022 року Справа № 480/3767/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Дубов'язівської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Дубов'язівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 позов ОСОБА_1 до Дубов'язівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області щодо неприйняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області.
Зобов'язано Дубов'язівську селищну раду Конотопського району Сумської області (вул. В.Глуховця, 8, смт. Дубов'язівка, Конотопський район, Сумська область, 41655, код ЄДРПОУ 04391241) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області (вул. В.Глуховця, 8, смт. Дубов'язівка, Конотопський район, Сумська область, 41655, код ЄДРПОУ 04391241) судовий збір у розмірі 992,40 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 1000,00 грн.
Відповідачем подано заяву про відстрочення виконання судового рішення по даній справі. Заява обґрунтована тим, що 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та продовжено Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022. Виконання рішення суду ускладнюється саме нормою про безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється, відповідно до Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України на період воєнного стану в Україні.
Також у Дубов'язівської селищної ради виникли об'єктивні причини неможливості виконати рішення в частині сплати судового збору та витрат на правничу допомогу на користь ОСОБА_1 , оскільки Постановою Кабінетів Міністрів України від 9 червня 2021 р. №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» пріоритетність здійснення видатків Казначейством та органами Казначейства визначено в зазначеній постанові, сплату судового збору та витрат на правничу допомогу не підпадає під визначений перелік.
Ухвалою суду від 21.11.2022 вищевказану заяву було призначено до розгляду.
У судове засідання заявник та представник відповідача не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку із неявкою в судове засідання учасників справи фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Розглянувши вищевказану заяву, суд зазначає наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.09.2022, яке набрало законної сили, було зобов'язано Дубов'язівську селищну раду розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.. Також судом стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Дубов'язівської селищної ради судовий збір у розмірі 992,40 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 1000,00 грн.
Стаття 124 Конституції України і стаття 370 КАС України встановлюють, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частинами 4, 5 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у даному випадку - заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами, як це встановлено статями 72, 77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом враховується, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено. На час розгляду заяви Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, тобто до 19 лютого 2023 року.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
06 квітня 2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" №2145-IX від 24 березня 2022 року, який набув чинності 07 квітня 2022 року.
Вказаним Законом України № 2145-IX від 24.03.2022 року Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28, які урегульовують більшість питань щодо використання земель для виробництва сільськогосподарської продукції та розміщення відповідної виробничої інфраструктури.
Відтак, Земельний кодекс України містить, зокрема, наступні доповнення на час дії воєнного стану:
- земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пп.4 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (пп.5 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється (пп.6 п.27 Розділ X "Перехідні положення").
Тобто, Закон України № 2145-IX від 24.03.2022 встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчиненні дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що факт введення воєнного стану в Україні та внесення змін до Земельного кодексу України є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняти рішення, яке стосується розгляду заяви позивача з питання надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Суд вважає, що право позивача на отримання рішення органу місцевого самоврядування рішення, яке стосується розгляду заяви позивача з питання надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути обов'язково реалізоване.
Щодо заяви відповідача в частині відстрочки виконання рішення суду в період дії воєнного стану з урахуванням термінів на який буде продовжено та три місяці після його завершення, суд відмовляє в його задоволенні, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином строки надання відстрочки виконання судового рішення обмежені нормами КАС України. Крім того, на час розгляду заяви обмеження, які встановлені Земельним кодексом України, стосуються виключно наявністю введеного в Україні воєнного стану. Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами підстави для відстрочки виконання судового рішення в строк три місяці після завершення воєнного стану.
Враховуючи те, що на даний час Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №757/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, тобто до 19 лютого 2023 року, саме до зазначеної дати є підстави для надання відстрочки виконання судового рішення в частині зобов'язання Дубов'язівської селищної ради розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Стосовно відстрочки виконання рішення у частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору у розмірі 992,40 грн та витрат на правову допомогу у розмірі 1000,00 грн до 31.12.2022, суд відмовляє в його задоволенні, враховуючи те, що відповідач не надав доказів неможливості виконання судового рішення в цій частині.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Дубов'язівської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 у справі №480/3767/22 в частині зобов'язання Дубов'язівської селищної ради розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України в строк до 19.02.2023.
У задоволенні інших вимог заяви - відмовити
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька