25 листопада 2022 року Справа № 480/6330/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області щодо непризначення ОСОБА_1 компенсації згідно Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859;
- зобов'язати Управління Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області призначити компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, згідно Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 з місяця подання документів, тобто з серпня 2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, втім відповідач фактично не прийняв жодного рішення за наслідками розгляду даної заяви та протиправно не призначив відповідну компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, згідно Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859. Позивач зазначає, що ним були надані у повному обсязі документи, які визначені вказаним порядком, однак відповідач протиправно вимагає у нього надання додаткової інформації. У зв'язку з викладеним, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, надіслав на адресу суду відзив, в якому зазначив, що дійсно позивач звернувся до відповідача із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та додав до неї відповідні документи. Оскільки з наданих документів неможливо було визначити склад сім'ї позивача, йому було надіслано повідомлення про необхідність надання вказаної інформації. Також відповідач зазначає, що при наданні вказаної заяви, позивач не пред'явив паспорт громадянина України.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 22.08.2022 позивачем була подана до відповідача заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до якої позивач надав згоду на надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 . Також у вказаній заяві позивач просив призначити (перерахувати) йому компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі. До вказаної заяви було додано 11 документів (а.с.10).
Як зазначає позивач, 22.08.2022 відповідачу була подана заява від ОСОБА_2 про згоду отримувати соціальні послуги, в якій вона погоджується на отримання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 (а.с.9).
25.08.2022 відповідач надіслав на адресу позивача повідомлення № 25 про необхідність донесення документів і дозаповнення поданих документів для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. У вказаному повідомленні зазначено, що за поданими документами не є можливим визначити склад сім'ї особи, яка надає соціальні послуги та зазначено, що якщо необхідні документи буде подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважається день її прийняття уповноваженим органом або відправлення поштою (а.с.33).
05.09.2022 відповідач надіслав на адресу представника позивача лист №01-40/2154, в якому повідомив, що форма заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та форми декларації про доходи та майновий стан, заповнюються за формою, затвердженою Мінсоцполітики (наказ Міністерства соціальної політики України від 29.01.2021 №37). Разом з тим, заяву про згоду надавати соціальні послуги від 22.08.2022, як і декларацію, було заповнено ОСОБА_1 з порушенням вимог наказу Міністерства соціальної політики України від 29.01.2021 №37, тому, як зазначає відповідач, прийняття рішення про призначення компенсації по догляду за заявою позивача, можливо лише після усунення ним вказаних недоліків, про що його було проінформовано вищевказаним повідомленням.
Позивач, не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача щодо непризначення спірної компенсації, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини урегульовані Законом України «Про соціальні послуги» (далі - Закон).
Відповідно до ч.6, 7 ст.13 Закону, фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є:
1) особами з інвалідністю I групи;
2) дітьми з інвалідністю;
3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
На виконання вказаної норми закону постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859, затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок №859).
Відповідно до п.1, п.7, п.14, п.17 Порядку №859, цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:
особами з інвалідністю I групи;
дітьми з інвалідністю;
громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги.
Уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.
Повідомлення про прийняття заяви з пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час їх подання або надсилається протягом одного робочого дня з дати подання заяви на поштову адресу або адресу електронної пошти такої особи.
Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, уповноважений орган протягом трьох робочих днів із дати отримання заяви надсилає на поштову адресу або адресу електронної пошти фізичної особи, яка надає соціальні послуги, повідомлення про те, що документи потрібно подати. Якщо документи подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважається день її прийняття уповноваженим органом або відправлення поштою.
Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Рішення уповноваженого органу про відмову у призначенні компенсації може бути оскаржено у визначеному законодавством порядку.
Відповідно до вищевказаного Порядку №859, відповідач дійсно має право надіслати на адресу заявника повідомлення про необхідність подати документи, але виключно у разі коли до заяви не додано всіх необхідних документів.
Разом з тим, відповідно до змісту повідомлення №25 від 25.08.2022, відповідач не вказує, що позивачем не надано будь - який документ, який є обов'язковим відповідно до Порядку №859, а зазначає виключно про те, що відповідач на підставі поданих документів не може визначити склад сім'ї особи, яка надає соціальні послуги. Також зазначає, що заява про згоду надавати соціальні послуги і декларація про доходи та майновий стан, заповнені з порушенням (у той же час не зазначається в чому саме є порушення).
Суд зазначає, що відповідно до змісту Порядку №859 та доводів позивача, викладених у позовній заяві (що його дії та обсяг наданих документів відповідають вказаному порядку), відповідач зобов'язаний був оцінити надані позивачем документи та у відповідності до Порядку № 859 та Закону України «Про соціальні послуги», прийняти вмотивоване рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні.
Доводи відповідача, що з поданих позивачем документів неможливо визначити склад сім'ї особи, яка надає соціальні послуги, не відповідають фактичним обставинам, оскільки у заяві позивача про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.08.2022, позивач зазначив одну особу, а саме ОСОБА_2 . Разом з тим, приймаючи рішення про призначення компенсації та встановивши факт зазначення позивачем недостовірних даних, відповідач має надати оцінку вказаним обставинам і за наявності відповідних підстав, прийняти рішення про відмову у призначенні вказаної компенсації або визначити її розмір, з урахуванням встановлених об'єктивних обставин.
Судом встановлено, що вказане рішення не було прийнято відповідачем, у зв'язку з чим суд, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав та інтересів позивача та визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.08.2022 та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.08.2022, і прийняти рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні у відповідності до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859.
Доводи відповідача, викладені у відзиві, а саме щодо того, що при поданні заяви позивач 22.08.2022 не пред'явив свій паспорт громадянина України, на переконання суду, не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову, оскільки вказана обставина не стала підставою для відмови у прийнятті вказаної заяви, що свідчить про належне встановлення особи, що подала заяву. Окрім того, у повідомленні №25 від 25.08.2022 відповідач не зазначає вказані обставини. Також суд зазначає, що акт, наданий відповідачем та доповідна записка, не містить жодних доказів про їх реєстрацію в системі документообігу відповідача.
У зв'язку з тим, що на час розгляду даної справи відповідач фактично не розглянув заяву позивача, оскільки не прийняв жодного рішення відповідно до Закону та Порядку №859, позовна вимога зобов'язати відповідача призначити йому компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, згідно Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 з місяця подання документів, тобто з серпня 2022 року, на даний час не підлягає задоволенню, оскільки є передчасною.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.08.2022.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Сумської області (вул. Курлука, 1/3, м. Глухів, Сумська область, 41400, ЄДРПОУ 22592610) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.08.2022 та прийняти рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні у відповідності до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько