Справа №380/13989/22
25 листопада 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті йому пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 04.12.2018р. перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням заробітної плати за період роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у адміністративні справі №380/5166/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було, зокрема, призначено позивачу з 04.12.2018 року пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Разом з тим, позивач зазначає, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не було взято до уваги довідки №104 від 20.03.2019 про його заробітну плату в АТЗТ «Артіль старателів «Полюс» за період з березня 1995 року по грудень 2008 року з огляду на те, що така не підтверджена копіями первинних документів. Позивач вважає, що має право на перерахунок його пенсії за віком з урахуванням розміру його заробітної плати, зазначеної у вищезгаданій довідці, а відтак просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 11.10.2022 року провадження у справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
31.10.2022 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона щодо задоволення позову заперечила та вказала, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у адміністративні справі №380/5166/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було зараховано до стажу позивача періоди, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, а саме:
- з 22.08.1992 по 30.12.1993 на посаді електрогазозварника, зайнятим на різанні і ручному зварюванні, слюсарно - зварювальної дільниці ремонтно - механічного цеху ремонтно - механічного заводу в Яворівському виробничому об'єднанні «Сірка»;
- з 05.03.1995 по 15.03.1996 на посаді електрогазозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс»;
- з 30.05.1997 по 31.12.2004 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс»;
- з 01.01.2005 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки механічної служби кар'єру «Східний» (глибина нижче 150 метрів) Олімпіадінського гірничо-збагачувального комбінату АТЗТ «Артіль старателів «Полюс».
Як вказує представник відповідача, позивачу було призначено пенсію за віком з 04.12.2018 року на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а заробітна плата позивача станом на 01.10.2022 року обчислена за періоди роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 (60 місяців) відповідно до довідки №249 від 25.07.2018 року, виданої Новояворівським державним гірничо-хімічним підприємством «Сірка»; за період з 01.07.2000 по 28.02.2022 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Представник відповідача зазначила, що оскільки надані позивачем довідки про заробітну плату за періоди роботи з 05.03.1995 по 08.11.2008 не підтверджені копіями первинних документів, відповідно до розрахунку заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.11.2008 внесено помісячно нульовими показниками.
Представник відповідача також принагідно повідомила, що при призначенні позивачу пенсії Управлінням пенсійного забезпечення було надіслано запит від 28.08.2021 року №1300-5306-8/76037 до відділення Пенсійного фонду російської федерації по Красноярському краю в Сєвєро-Єнісейському районі про проведення перевірки відповідності даних, відображених у довідках від 20.03.2019 року №104, однак станом на 17.10.2022 року відповідь на запит не надійшла.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Пенсія позивачу призначена з 01.04.2018 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 у період з 30.05.1997 по 08.11.2008 працював в АТ АС «Полюс» на посаді електрозварника.
31.01.2019 року державною установою - Управлінням Пенсійного фонду російської федерації в м. Лісосибірськ Красноярського краю (міжрайонне) було надано відповідь на запит Управління Пенсійного фонду України Львівської області в Яворівському районі про те, що документи, подані АТ «Полюс Красноярськ» щодо ОСОБА_1 , оформлені у відповідності до п.11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення.
20.03.2019 року АТ «Полюс Красноярськ» було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про доходи ОСОБА_1 за 1995 рік та з 1998 по 2008 роки.
28.06.2022 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у вищевказаних довідках.
Листом відповідача від 27.07.2022 року позивача повідомлено про те, що оскільки довідки про його заробітну плату не підтверджені копіями первинних документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 28.08.2021 року було надіслано запит до відділення Пенсійного фонду російської федерації по Красноярському краю в Сєвєро-Єнісейському районі про проведення перевірки відповідності даних, відображених у довідках від 20.03.2019 року №104. Станом на момент надходження заяви позивача відповідь на запит не надійшла.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті його пенсії за віком з урахуванням заробітної плати з 30.05.1997 по 08.11.2008, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачені інші правила, ніж ті, які містяться в цьому законі, то застосовуються правила за цими договорами (угодами).
Згідно з ч. 2 ст. 6 Угоди «Про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення» від 13.03.1992, укладеної між Україною і Росією, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди.
Відповідно до абз. 2, 3 ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом РФ «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993 трудовий стаж, включаючи стаж який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво, інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації. Згідно зі ст. 12 Угоди вона набуває чинності з моменту її підписання сторонами (з 14.01.1993).
Частиною 2 статті 4 Угоди «Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів» від 15.04.1994, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, РФ, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до ст. 40 Закону №1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-ІУ заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Спірним питанням у даній справі є правомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача в частині врахування заробітної плати за період роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008, у зв'язку з відсутністю копій первинних документів на підставі яких складені довідки про заробітну плату від 20.09.2019 №104.
Судом з трудової книжки позивача встановлено, що ОСОБА_1 у період з 30.05.1997 по 08.11.2008 працював в АТ АС «Полюс» на посаді електрозварника.
Вказані записи завірені чітким відбитком печатки вказаної організації.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 також передбачено, що орган, який призначає пенсію, має право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення (перерахунку) пенсії. Такі перевірки не є плановими, а тому можуть проводитись Пенсійним фондом в будь-який час. Пенсійний фонд проводить зустрічну перевірку на підставі первинних бухгалтерських документів, за результатами якої складається акт перевірки щодо достовірності довідки про заробітну плату. У разі встановлення розбіжностей у сумах з наданим документом вираховується сума надміру сплачених коштів (переплата) або ж здійснюється перерахунок пенсії з метою її підвищення.
Згідно зі статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Виходячи з викладеного, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративного позову, відповідачем 28.08.2021 було надіслано до Відділення Пенсійного фонду російської федерації по Красноярському краю в Сєвєро-Єнісейському районі запит №1300-5306-8/76037 про проведення перевірки відповідності даних, які відображені у довідках від 20.03.2019 №104.
Разом з тим, станом на момент відмови позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії (27.07.2022) на підставі вищезгаданої довідки, чи станом на момент подачі відзиву на позовну заяву (31.10.2022), відповідь на запит №1300-5306-8/76037 від 28.08.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надійшла.
Суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічні висновки містяться у Постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17(адміністративне провадження №К/9901/24469/18).
Ба більше, суд звертає увагу на те, що відповідь на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.08.2021 не надавалась уповноваженим пенсійним органом російської федерації понад рік часу, а відповідачем не вживались заходи щодо повторного звернення про проведення перевірки відповідності даних, які відображені у довідках про заробітну плату позивача.
Відтак, доводи відповідача про те, що інформація наведена у довідках №104 від 20.03.2019 не підтверджена первинними документами, суд вважає неаргументованими, оскільки позивачем надано відповідачу трудову книжку, зі змісту якої чітко вбачається, що позивач дійсно працював у відповідних організаціях на посадах, що вказані в трудовій книжці та довідці про заробітну плату.
Окрім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у адміністративні справі №380/5166/20 підтверджено стаж роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 30.05.1997 по 31.12.2004 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс»), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2; період роботи з 01.01.2005 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки механічної служби кар'єру «Східний» (глибина нижче 150 метрів) Олімпіадінськогогірничо - збагачувального комбінату АОЗТ «Артіль старателів «Полюс»), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було протиправно відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії за віком з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці №104 від 20.03.2019, а тому з метою належного захисту та поновлення прав ОСОБА_1 слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 04.12.2018 перерахунок його пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008 на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс».
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивачем при подачі позову було сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн., такий підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Зважаючи на те, що головуючий суддя Сасевич О.М. в період з 11.11.2022 року по 24.11.2022 року перебував у відпустці, рішення ухвалюється у перший робочий день судді - 25.11.2022 року.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягали у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008, зазначеній у довідках №104 від 20.03.2019, на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 04.12.2018 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 30.05.1997 по 08.11.2008, зазначеній у довідках №104 від 20.03.2019, на посаді електрозварювальника ручної зварки на гірській дільниці кар'єру «Східний» АТЗТ «Артіль старателів «Полюс».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сасевич О.М.