справа №380/14218/22
провадження № П/380/14329/22
25 листопада 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М. розглянувши клопотання Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позову без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії ,-
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач) у якому просить:
- визнати протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за посадою заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця січня 2014 року;
- зобов'язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за посадою заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця січня 2008 року та раніше виплачених сум.
Ухвалою від 17.10.2022 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 21.10.2022 поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду; відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому проваджені).
Разом із відзивом на позовну заяву відповідач подав до суду клопотання, у якому просив позовну заяву залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до положень ст.119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Частиною 3 статті 166 КАС України передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі викладених норм процесуального законодавства, суд вважає за можливе провести розгляд клопотання представника відповідача в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду у справах щодо проходження публічної служби встановлюється місячний строк.
Частиною третьою статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений ч.5 ст.122 КАС України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.233 КЗпП України (у редакції на час звернення позивача з позовом) працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Тобто, чинна станом на дату звернення позивача до суду і вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі редакція статті 233 КЗпП не передбачає інших (відмінних) строків для звернення до суду з позовом щодо порушення законодавства про оплату праці, в т.ч. у відносинах публічної служби.
Однак, зазначені зміни в регулювання питання строків звернення до суду за захистом своїх трудових прав були внесені Законом України від 01.07.2022 №2352-IX, який набрав чинності 19.07.2022.
Судом встановлено, що позивач звернувся до суду 13.10.2022, тобто в межах трьох місячного строку з моменту набрання чинності Законом №2352-IX.
Враховуючи наведене судом в ухвалі про відкриття провадження було вирішено питання про наявність підстав для поновлення строку звернення до суду.
Тому, враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що заява Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи (їх представникам). Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Суддя Морська Г.М.