28 листопада 2022 року Справа № 360/1841/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про залишення позову без розгляду у справі за позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
17.10.2022 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Луганській області” №33/33-229 від 24.01.2022, виданої на ім'я померлого ОСОБА_2 , станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Луганській області” №33/33-229 від 24.01.2022, виданої на ім'я померлого ОСОБА_2 , станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника як вдові ОСОБА_2 , який був звільнений з органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області ” було надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії.
Позивачу відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262 від 09.04.1992 пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи Законів України. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Відповідач зазначив, що після проведення останнього перерахунку пенсії, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, після набрання Рішення суду законної сили, щодо скасування п. 3 Постанови КМУ №103.
Позивач, вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії і такими, що порушують вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване йому статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Вважаючи відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою суду від 24.10.2022 про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 08.11.2022 подало відзив на позовну заяву, в якому одночасно просить постановити ухвалу про залишення позову без розгляду, з огляду на таке.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася a6o повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати a6o настання події, з якою пов'язано його початок.
У позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок його пенсії з 01.12.2019, однак, довідку від 24.01.2022 № 33/33-229 видано Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» за наслідками розгляду звернення позивача.
У той же час з 24.01.2022 (дата видачі довідки) позивач до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не звертався. До суду з цим позовом звернувся 14.10.2022.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду неодноразово викладав правову позицію щодо необхідності застосування строку звернення до суду, передбаченого КАС України, у спірних правовідносинах щодо пенсійного забезпечення. Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, відступаючи від правових висновків Верховного Суду щодо застосування строків позовної давності, у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 (в ЄДРСР № 95946021) вказав, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався a6o повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Оскільки оновлену довідку видано з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, то початок перебігу строку для звернення до відповідача з оновленою довідкою та/або до суду розпочався саме з 17.12.2019.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду неодноразово викладав правову позицію щодо необхідності застосування строку звернення до суду, передбаченого КАС України, у спірних правовідносинах щодо пенсійного забезпечення. У постанові від 16.06.2021 у справі № 639/8782/16-a (в ЄДРСР 97699885) стосовно перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262 Верховний Суд зазначив, що частина третя статті 51 та стаття 55 Закону № 2262, які виключають застосування обмеження строком виплати пенсії, є нормами спеціального законодавства у сфері соціального захисту, що стосуються саме нарахування сум пенсій за минулий час, які не виплачені з вини пенсійного органу.
За таких обставин, на думку відповідача, позивачем пропущено шестимісячний строк для звернення до суду. Отже позовні вимоги про здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 заявлено із порушенням норм статті 122 КАС України, а тому мають бути залишені без розгляду.
Вирішуючи клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, суд виходить з такого.
Статтею 122 КАС України визначено, що:
- позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша);
- для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії в разі втрати годувальника, як вдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.01.2007 перебував на обліку відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону № 2262-ХІІ, що не заперечують сторони по справі.
На підставі особистої заяви позивача про переведення з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію в разі втрати годувальника відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу з 08.06.2018 призначено пенсію в разі втрати годувальника - чоловіка ОСОБА_2 у розмірі 30 процентів грошового забезпечення померлого годувальника.
Пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та встановлено довічно, оскільки позивач досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” 24.01.2022 було надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області довідку №33/33-229 від 24.01.2022 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача, що не заперечується сторонами по справі.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення №33/33-229 від 24.01.2022, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області», розмір грошового забезпечення з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” станом на листопад 2019 року становить: посадовий оклад 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн; надбавка за стаж служби (40%) 1800,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91%) 2829,33 грн, премія (62,58%) 5713,13 грн, усього - 14842,46 грн.
14.09.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою, яка зареєстрована відповідачем 15.09.2022 за №3843/Т-1200-22, відповідно до якої просила надати рішення щодо перерахунку пенсії та здійснити проведення з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії без обмеження її граничним розміром відповідно до вислуги років згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення із виплатою заборгованості. Разом з заявою, позивачем було надано оновлену довідку та згоду на обробку персональних даних.
Листом від 28.09.2022 №3462-3843/Т-02/8-1200/22 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, з посиланням на те, що умови проведення перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 були визначені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12704/18 визнано противоправними та нечинними, зокрема, пункт 3 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято, а тому законні підстави для проведення перерахунку пенсії за довідкою №33/33-229 від 24.01.2022 про розмір грошового забезпечення відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач в жовтні 2022 року звернувся до суду з даним позовом.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, та набрало законної сили 19 листопада 2019 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2. Визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Таким чином, починаючи з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 та Порядком № 260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
В рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив:
Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року (пункт 45);
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року (пункт 46).
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 6 Постанови № 103 серед іншого внесені зміни до Порядку № 45.
Проте постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, з 29 січня 2020 року Порядок № 45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту (абзац другий пункту 5 Порядку № 45).
З урахуванням положень частин другої, третьої статті 51 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262 у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виникає обов'язок здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок без обмеження строком, а саме з 01 грудня 2019 року.
Предметом позову є дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови, викладеної у листі від 28.08.2022, ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Луганській області” №33/33-229 від 24.01.2022, виданої на ім'я померлого ОСОБА_2 , станом на листопад 2019 року. При цьому, відповідач мав провести такий перерахунок самостійно, отримавши оновлену довідку від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справі України по Луганській області», в якій зазначено нові види грошового забезпечення.
Таким чином позивачем не пропущено строк звернення до суду з цією позовною заявою, у зв'язку з чим клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про залишення позову без розгляду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 121, 122, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про залишення без розгляду позову адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.Є. Петросян