ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" листопада 2022 р. справа № 300/3792/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
26.09.2022 Керівник Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу звернувся в суд з адміністративним позовом до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що Івано-Франківською окружною прокуратурою Івано-Франківської області вивчено інформацію щодо стану додержання вимог природоохоронного законодавства, зокрема, у сфері поводження з відходами та встановлено, що Тлумацькою міською радою не розроблена та не затверджена схема санітарного очищення населених пунктів. Державною екологічною інспекцією Карпатського округу заходи щодо звернення з позовною заявою до суду не вживались, що, в свою чергу, є підставою для звернення прокурора з позовом до суду, оскільки в даному випадку є необхідність захисту порушених інтересів Держави.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив про визнання позову та зобов'язання вчинити дії щодо розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у позовній заяві, встановив наступне.
Предметом даного адміністративного позову є протиправна бездіяльність відповідача щодо розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області: міста Тлумач, сіл Бортники, Братишів, Вікняни, Гринівці, Грушка, Гостів, Колінці, Королівка, Кутище, Надорожна, Нижнів, Олеша, Остриня, Палагичі, Петрилів, Прибилів, Пужники, Тарасівка.
Підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка Державної екологічної інспекції Карпатського округу, її бездіяльність.
Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з наступного.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року за №714-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Івано-Франківської області згідно якого до складу Тлумацької територіальної громади входять територіальні громади (населені пункти): Тлумацька, Бортниківська, Братишівська, Вікнянська, Гриновецька, Грушківська, Гостівська, Колінцівська, Королівська, Кутищенська, Надорожнянська, Нижнівська, Олешівська, Остринська, Палагицька, Петрилівська, Прибилівська, Пужниківська, Тарасівська.
З аналізу листа Тлумацької міскої ради за № 1233 від 09.09.2021, схеми санітарного очищення Тлумацькою міською радою до складу якої входять громади: Тлумацька, Бортниківська, Братишівська, Вікнянська, Гриновецька, Грушківська, Гостівська, Колінцівська, Королівська, Кутищенська, Надорожнянська, Нижнівська, Олешівська, Остринська, Палагицька, Петрилівська, Прибилівська, Пужниківська, Тарасівська не розроблялися та не затверджувалися.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, а саме: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з підпунктом 2 пункту «а» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних регіональних програм охорони довкілля.
Підпунктом 15 пункту «а» частини першої статті 30 вказаного Закону встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Закон України «Про відходи» визначає правові, організаційні та економiчнi засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України.
Згідно Закону України «Про відходи», послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи», органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем i санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення, полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Відповідно до статті 30 вказаного Закону формування системи поводження з відходами здійснюється шляхом використання найбільш ефективних і безпечних технологій за мінімальних економічних витрат, найбільш вигідних для того чи іншого населеного пункту схем і методів збирання, перевезення та знешкодження цих відходів з урахуванням щільності забудови, типів та наявного парку сміттєвозів, сміттєзбірників у порядку, визначеному законом.
Відповідно до пункту 3 розділу 1 та пункту 1 розділу 2 Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за №57 від 23.03.2017 (далі - Порядок №57), розроблення, погодження та затвердження Схеми здійснюють виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації - для одного або кількох населених пунктів, що входять до складу відповідної ради; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні та районні державні адміністрації - для населених пунктів, які входять до складу двох і більше сільських, селищних та міських рад (далі - Розробник).
Розробник здійснює розроблення Схеми самостійно або виступає замовником розроблення Схеми на договірних засадах.
При цьому, пунктами 2 та 3 розділу 2 Порядку №57 передбачені етапи розроблення відповідної схеми як безпосередньо органом місцевого самоврядування так суб'єктами господарювання, а саме те, що розроблення Схеми здійснюється самостійно Розробником за такими етапами: прийняття рішення про розроблення Схеми; складання завдання на розроблення Схеми згідно з ДБН Б.2.2-6:2013; формування вихідних даних на розроблення Схеми згідно з ДБН Б.2.2-6:2013; розроблення Схеми у складі текстових і графічних матеріалів; згідно з ДБН Б.2.2-62013.
У разі якщо Розробник виступає замовником розроблення Схеми (далі - Замовник), й розроблення здійснюється суб'єктом господарювання, який має досвід роботи у сфері поводження з відходами (далі - Виконавець), на підставі договору за такими етапами: прийняття Замовником рішення про розроблення Схеми; складання Замовником завдання на розроблення Схеми згідно з ДБН.Б.2.2-6:2013; формування Замовником вихідних даних на розроблення Схеми згідно 3 ДБН Б.2.2-6:2013; визначення виконавця на конкурсних засадах та укладання з ним договору; розроблення Виконавцем Схеми у складі текстових і графічних матеріалів згідно з ДБН Б.2.2-6:2013.
Таким чином, першим етапом для розроблення Схеми є прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування.
Як встановив суд, відповідач визнає позов та зобов'язується вчинити дії щодо розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Відповідно до частини 1 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно з частиною 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Частиною 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Таким чином, оскільки позивач визнає позов, а обставини, з приводу якого подано позову, не підлягають доказуванню і суд не має сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, суд робить висновок, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 2 102 гривні. Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області (індекс 76000, вулиця Василіянок, будинок 48, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 03530483) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу (індекс 76014, вулиця Академіка Сахарова, будинок 23-А, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 42702233) до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (індекс 78001, вулиця Макуха, будинок 2, місто Тлумач, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04054234) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області в частині виконання вимог законодавства про відходи щодо розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів.
Зобов'язати Тлумацьку міську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів: міста Тлумач, сіл Бортники, Братишів, Вікняни, Гринівці, Грушка, Гостів, Колінці, Королівка, Кутище, Надорожна, Нижнів, Олеша, Остриня, Палагичі, Петрилів, Прибилів, Пужники, Тарасівка Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.