ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"28" листопада 2022 р. Справа № 300/4739/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.11.2021 за № 0767203-2405-0915, рішення про результати розгляду скарги від 26.09.2022 за № 7345/К/99-00-06-01-04-09, -
ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України, згідно якого просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області № 0767203-2405-0915 від 02.11.2021;
- визнати протиправними дії Державної податкової служби України та скасувати рішення Державної податкової служби України від 26.09.2022 № 7345/К/99-00-06-01-04-09.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 6 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Однак, в порушення зазначеної норми законодавства, ОСОБА_2 як представником, який подав та підписав позовну заяву в інтересах ОСОБА_1 не вказано в позовній заяві власного реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта громадянина України.
Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт 4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункт 5).
Проте, як слідує з прохальної частини позовної заяви, Савчуком Р.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 не зазначено якими саме діями Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та Державної податкової служби України порушені права позивача, його свободи або законні інтереси та про захист яких просить суд.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Втім, всупереч наведеної правової норми, Савчуком Р.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 не долучено до позовної заяви належних доказів про сплату судового збору, оскільки квитанція, яка міститься в матеріалах позову свідчить про сплату судового збору в неналежному розмірі.
З урахуванням вимог частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Із змісту позовної заяви слідує, що Савчук Р.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії, а також скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.11.2021 за № 0767203-2405-0915, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2018-2020 роки в загальній сумі 9172,81 грн. та рішення про результати розгляду скарги від 26.09.2022 за № 7345/К/99-00-06-01-04-09, яким скаргу фізичної особи-платника податку ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ППР ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 02.11.2021 № 0767203-2405-0915 - без змін.
Таким чином, звернена до суду вимога в частині скасування рішення (податкового повідомлення-рішення від 02.11.2021 за № 0767203-2405-0915) відповідача - суб'єкта владних повноважень (Головного управління ДПС в Івано-Франківській області), безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача ( ОСОБА_1 ), є майновою, а позовні вимоги про визнання протиправними дій та скасування рішення про результати розгляду скарги від 26.09.2022 за № 7345/К/99-00-06-01-04-09, носять немайновий характер.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", який вступив в дію з 01.01.2022, установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2022 року складає 2481,00 грн.
Отже, розмір судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 992,40 грн.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 1 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Суд зазначає, що Савчуком Р.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 заявлено чотири позовні вимоги, дві з яких (про визнання протиправними дій), є похідними.
Таким чином, дана позовна заява містить дві позовні вимоги, які є об'єктом сплати судового збору.
Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими Савчуком Р.Р. в інтересах ОСОБА_1 позовними вимогами становить 1984,80 грн., а саме позовні вимоги майнового характеру (із розрахунку ціни позову 9172,81 грн.) - 992,40 грн. та немайнового характеру - 992,40 грн., проте, згідно квитанції АТ "Укрпошта" від 18.11.2022, позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі, а саме лиш в сумі 992,40 грн.
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд доводить до відома, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.11.2021 за № 0767203-2405-0915, рішення про результати розгляду скарги від 26.09.2022 за № 7345/К/99-00-06-01-04-09 - залишити без руху.
Надати представнику позивача десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом: вказання власного реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта громадянина України; визначення змісту позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та Державної податкової служби України; подання документа про сплату судового збору в повному обсязі.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Матуляк Я.П.