28 листопада 2022 року Справа № 280/6607/22 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., ознайомившись зі скаргою ОСОБА_1 на дії держаного виконавця Вознесенівського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), стягувач Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області про скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження
ОСОБА_1 звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду зі «скаргою на дії державного виконавця», у якій просить суд: скасувати постанову державного виконавця Вознесенівського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від невідомої дати про відкриття провадження за № 70290555 відносно ОСОБА_1 на підставі виконавчого листа № 280/1218/22, виданого 21.09.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом.
26.09.2022 дану скаргу зареєстровано як позовну заяву, за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у справі визначено суддю Стрельнікову Н..В.
Відповідно до ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до форми та змісту позовної заяви викладені у ст.ст.160, 161, 172 КАС України.
У відповідності до п.3 ч.1 ст. 171 КАС України суддею з'ясовано, що подана скарга не відповідає вимогам, встановленим ст.ст.160 та 161 КАС України, з таких підстав.
В силу норм ч.2 ст.9, ч.1 ст.168 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Згідно з ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З урахуванням наведеного, у разі незгоди сторони виконавчого провадження з рішеннями, діями чи бездіяльністю державного виконавця відповідні рішення, дії чи бездіяльність можуть бути оскаржені до адміністративного суду шляхом подання позовної заяви. Звернення до адміністративного суду зі скаргою в даному випадку нормами КАС України не передбачено.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
За змістом ст.ст. 42, 46 КАС України учасниками справи є сторони (позивач та відповідач), треті особи.
Таким чином, подану скаргу необхідно привести у відповідність до приписів КАС України щодо форми звернення до адміністративного суду, визначити сторін та, за необхідності, інших учасників справи.
Крім того, суддя звертає увагу, що згідно оскаржуваної постанови вірне найменування є Головне управління ДПС у Запорізькій області, ЄДРПОУ якого «ВП: 44118663», а не Головне управління Держаної податкової служби у Запорізькій області, як помилково зазначає ОСОБА_1 .
Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У скарзі заявлено вимогу про скасування постанови державного виконавця Вознесенівського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від невідомої дати про відкриття провадження за № 70290555 відносно ОСОБА_1 на підставі виконавчого листа № 280/1218/22, виданого 21.09.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом, однак в матеріалах справи наявна копія вказаної постанови на якій вказан QR-код, використавши який, згідно даних Автоматизованої системи виконавчого провадження (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors «Доступ сторін до виконавчого провадження» вбачається, що оскаржувана постанова винесена 11.11.2022.
Крім того, вказану інформацію можливо отримати і в розділі «Пошук за даними АСВП» Автоматизованої системи виконавчого провадження (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) зазначивши ПІБ та номер ВП.
Отже, позивачу слід уточнити позовні вимоги в частині зазначення дати спірної постанови.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.287 КАС України позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Оскаржувана постанова прийнята 11.11.2022, натомість до адміністративного суду скаржник звернувся 22.11.2022.
Частиною 6 ст.161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
До позову не додано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171, 287 КАС України, суддя
Скаргу ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позову можуть бути усунені шляхом:
-подання до суду позовної заяви (адміністративного позову), приведеної у відповідність до приписів КАС України щодо форми звернення до адміністративного суду, з визначенням сторін (за необхідності - інших учасників справи);
- уточнення позовної вимоги в частині зазначення дати оскаржуваної постанови;
- заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом із зазначенням причин та наданням доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу (ч.3 ст.169 КАС України) .
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Стрельнікова