Рішення від 28.11.2022 по справі 260/4327/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року м. Ужгород№ 260/4327/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Мукачівської окружної прокуратури (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. А.Лінтура, буд. 15) в інтересах держави до Жденіївської селищної ради Мукачівського району (89120, Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Жденієво, вул. Шевченка, буд. 141, код ЄДРПОУ 04349366) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Мукачівська окружна прокуратура звернулася в інтересах держави до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жденіївської селищної ради Мукачівського району, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу с. Підполоззя за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області.

2. Зобов'язати Жденіївську селищну раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу с. Підполоззя, 56, загальною площею 165 кв.м., вартістю 150478,00 грн., що знаходиться за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що на території Жденіївської селищної ради Мукачівського району за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області знаходиться (сільський) клуб с. Підполоззя. Відповідно до рішення ХІІ сесії VIII скликання Жденіївської селищної ради від 07.10.2021 №323 вирішено передати згідно акту приймання-передачі основних засобів - клубу с. Підполоззя із комунальної власності Жденіївської селищної ради в оперативне управління та на баланс відділу освіти, культури, молоді та спорту Жденіївської селищної ради. Ринкова вартість нежитлової будівлі клубу, загальною площею 165 кв.м, який знаходиться на території Жденіївської селищної ради за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області, згідно з висновком про вартість об'єкта оцінки від 02.09.2022 становить 1502478,00 грн. Будівля вказаного закладу культури всупереч вимог законодавства використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів. Таким чином, Жденіївською селищною радою, як власником та вищим органом управління закладів культури на території об'єднаної територіальної громади, протягом тривалого часу не вжито жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю (сільського) клубу с. Підполоззя, що свідчить про протиправну бездіяльність, створює передумови для зловживань при розпорядженні відповідними об'єктами і ризики для нормального функціонування закладу культури та розвитку культурного дозвілля жителів села, а також, може привести до негативних наслідків, таких як руйнування будівлі та/або незаконне відчуження нерухомого майна. Вказане свідчить про протиправну бездіяльність органу місцевого самоврядування.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 31 жовтня 2022 року, не надано та не повідомлено суду причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що на території Жденіївської селищної ради за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області знаходиться (сільський) клуб с. Підполоззя.

Відповідно до рішення XII сесії VII І скликання Жденіївської селищної ради від 07.10.2021 № 32.3і вирішено передати згідно акту приймання-передачі основних засобів - клубу с. Підполоззя із комунальної власності Жденіївської селищної ради в оперативне управління та на баланс відділу освіти, культури, молоді та спорту Жденіївської селищної ради (надалі - Відділ).

Ринкова вартість нежитлової будівлі клубу, загальною площею 165 кв.м., який знаходиться на території Жденіївської селищної ради за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області, згідно з висновком про вартість об'єкта оцінки від 02.09.2022 становить 1502478,00 гри.

Будівля вказаного закладу культури всупереч вимог законодавства використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Жденіївської селищної ради (надалі - Положення), затвердженого рішенням IV сесії VIII скликання селищної ради від 29.01.2021 № 86, метою Відділу є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина через систему багагопрофільної, різнорівневої дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, культури, спорту, туризму, забезпечення реалізації місцевої та державної політики з питань дітей, молоді та спорту, надання населенню якісних послуг в сфері фізичної культури шляхом виконання відповідних державних і місцевих програм, через мережу комунальних підприємств, установ і закладів для задоволення потреб та інтересів Жденіївської громади.

Згідно з пунктом 8.5 Положення, майно, яке знаходиться на балансі Відділу, є комунальною власністю Жденіївської сільської ради та перебуває в оперативному управлінні Відділу.

Відповідно до листа Жденіївської селищної ради № 512 від 26.08.2022, заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на будівлю сільського клубу, який розташований за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області не вживалися.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо права власності на сільський клуб, розташований за адресою с. Підполоззя, 56, Мукачівського району Закарпатської області відсутні.

Вважаючи протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради, як власника та вищого органу управління закладів культури на території об'єднаної територіальної громади, яка полягає у невжитті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу с. Підполоззя протягом тривалого часу позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 29 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Жденіївської селищної ради (надалі - Положення), затвердженого рішенням IV сесії VIII скликання селищної ради від 29.01.2021 № 86, метою Відділу є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина через систему багагопрофільної, різнорівневої дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, культури, спорту, туризму, забезпечення реалізації місцевої та державної політики з питань дітей, молоді та спорту, надання населенню якісних послуг в сфері фізичної культури шляхом виконання відповідних державних і місцевих програм, через мережу комунальних підприємств, установ і закладів для задоволення потреб та інтересів Жденіївської громади.

Згідно з пунктом 8.5 Положення, майно, яке знаходиться на балансі Відділу, є комунальною власністю Жденіївської сільської ради та перебуває в оперативному управлінні Відділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 №1775 «Про нормативи забезпечення населення клубними закладами» передбачено, що на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад. Кількість місць у ньому визначається відповідно до сумарної чисельності населення всіх населених пунктів, що знаходяться на території ради, та наведеного нормативу. До закладів культури клубного типу належать сільські, селищні, міські, районні, обласні будинки і палаци культури, клуби, народні доми, клуби технічної та художньої творчості, клуби-бібліотеки, центри дозвілля, клуби-кафе, культурно-спортивні центри тощо.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про культуру» об'єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам'ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності.

Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України «Про культуру» базова мережа закладів культури формується органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з дотриманням вимог державних соціальних нормативів у сфері обслуговування закладами культури, передбачених Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», та мінімальних стандартів забезпечення населення культурними послугами.

Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про культуру» до базової мережі закладів у сфері культури місцевого рівня належать комунальні заклади культури (бібліотеки, музеї, галереї, заповідники, виставкові зали, театри, філармонії, концертні організації, мистецькі колективи, кінотеатри, кіновідеопрокатні підприємства, об'єднання, палаци і будинки культури, інші клубні заклади, студії, центри народної творчості, центри народної культури, центри культурних послуг, парки культури та відпочинку тощо), заклади освіти сфери культури (мистецькі школи, мистецькі ліцеї, фахові мистецькі коледжі, заклади вищої мистецької освіти).

Відповідно до статті 12 Закону України «Про культуру» суб'єктами діяльності у сфері культури є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління закладами культури, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, а також створення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю.

Відповідно до частин 1, 3 статті 182 Цивільного кодексу України державна реєстрація прав на нерухомість право власності та інші речові права па нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з частиною 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

У відповідності до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно.

В той же час, як встановлено судом, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості щодо права власності на сільський клуб, розташований за адресою с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області відсутні (а.с. 19).

Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження вжиття заходів щодо належного оформлення права комунальної власності на нерухоме майно сільський клуб, розташованого за адресою с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області та здійснення державної реєстрації вказаних прав.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що така бездіяльність відповідача є протиправною та вважає за необхідне зобов'язати Жденіївську селищну раду Мукачівського району вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу будівлю клубу с. Підполоззя, загальною площею 165 кв.м, що знаходиться за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи визнання позову відповідачем, а також те що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Мукачівської окружної прокуратури (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. А.Лінтура, буд. 15) в інтересах держави до Жденіївської селищної ради Мукачівського району (89120, Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Жденієво, вул. Шевченка, буд. 141, код ЄДРПОУ 04349366) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради Мукачівського району щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу с. Підполоззя за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області.

Зобов'язати Жденіївську селищну раду Мукачівського району вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю клубу с. Підполоззя, загальною площею 165 кв.м, що знаходиться за адресою: с. Підполоззя, 56, Мукачівського району, Закарпатської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич