Рішення від 23.11.2022 по справі 672/454/22

Справа№672/454/22

Провадження №2-а/672/8/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2022 року м. Городок

Городоцький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Пономаренко Л.Е.,

за участю секретаря судового засідання Ратушняк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку Хмельницької області в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправними та скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправними та скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України.

В обґрунтування адміністративного позову позивач посилається на те, що постановами старшого державного інспектора відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті:серія ВМ № 00007575 від 12.01.2022, серія ВМ № 00007725 від 12.01.2022, серія ВМ №00006016 від 05.01.2022, серія ВМ №00005908 від 05.01.2022, серія ВМ №00006288 від 06.01.2022, серія ВМ №00005902 від 05.01.2022, серія ВМ №00005940 від 05.01.2022, серія ВМ №00005811 від 05.01.2022, серія ВМ №00005912 від 05.01.2022, серія ВМ №00005905 від 05.01.2022, серія ВМ №00005907 від 05.01.2022, серія ВМ №00005820 від 05.01.2022, серія ВМ №00007740 від 12.01.2022, серія ВМ №00007733 від 12.01.2022, серія ВМ №00007738 від 12.01.2022, серія ВМ №00007724 від 12.01.2022, серія ВМ №00007704 від 12.01.2022, серія ВМ №00007727 від 12.01.2022, серія ВМ №00007707 від 12.01.2022, серія ВМ №00007705 від 12.01.2022, серія ВМ №00007703 від 12.01.2022, серія ВМ №00007700 від 12.01.2022 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.- по постановах: серія ВМ №00006016 від 05.01.2022, серія ВМ №00006288 від 06.01.2022, серія ВМ №00005820 від 05.01.2022; 17000 грн. штрафу по постановах: серія ВМ № 00007575 від 12.01.2022, серія ВМ № 00007725 від 12.01.2022, серія ВМ №00005908 від 05.01.2022, серія ВМ №00005902 від 05.01.2022, серія ВМ №00005940 від 05.01.2022, серія ВМ №00005811 від 05.01.2022, серія ВМ №00005912 від 05.01.2022, серія ВМ №00005905 від 05.01.2022, серія ВМ №00005907 від 05.01.2022, серія ВМ №00007740 від 12.01.2022, серія ВМ №00007733 від 12.01.2022, серія ВМ №00007738 від 12.01.2022, серія ВМ №00007724 від 12.01.2022, серія ВМ №00007727 від 12.01.2022; 34000 грн. штрафу по постановах: серія ВМ №00007704 від 12.01.2022, серія ВМ №00007707 від 12.01.2022, серія ВМ №00007705 від 12.01.2022, серія ВМ №00007703 від 12.01.2022, 51000 грн. штрафу по постанові серія ВМ №00007700 від 12.01.2022.

При винесенні оскаржуваних постанов не було враховано, що ТОВ «АВТОМІК-УКРСОФТРАНС» надавались послуги з перевезення вантажу, що підтверджується товарно-транспортними накладними, заявками на перевезення. Крім того, під час перевезення використовувався причіп/напівпричіп, що не знайшло свого відображення в постановах. В постанові не міститься вся передбачена вимогами чинного законодавства інформація: марка, модель, державний номерний знак напівпричепу, категорія та тип транспортного засобу, його повна маса, ширину та висоту, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу. Не міститься відомостей щодо порядку розрахунку маси вантажу

Одночасно позивачем надано клопотання про поновлення строку оскарження постанов, який обґрунтовано тим, що про наявність оскаржуваних постанов йому стало відомо лише в травні 2022 року і тільки 01.06.2022 мав змогу ознайомитись з ними шляхом ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження. 07.06.2022 через підсистему "Електронний суд" було подано позовну заяву про визнання протиправними та скасування усіх прийнятих відповідачем постанов, проте 13.06.2022, ухвалою Городоцького районного суду Хмельницької області по справі №672/675/22 позовну заяву ОСОБА_1 було повернуто. Повторно позивач звернувся до суду 23.06.2022 і, з посиланням на дію в Україні воєнного стану, вважає поважною причиною для поновлення строків.

В судове засідання представник позивача не з'явився, попередньо подав заяву про розгляд справи у відсутності сторони позивача та підтримання позовних вимог

В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив, попередньо подав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити. Свою позицію обґрунтовує наявністю події адміністративного правопорушення, дотриманням при складанні постанов чинного законодавства, на підтвердження надані докази фіксації вчинення правопорушення.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

У зв'язку з неявкою у судове засідання учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Що стосується пропущеного позивачем строку на звернення до суду за захистом своїх прав, суд вважає, що є підстави для його поновлення, так як тривалий час позивач не отримував винесені постанови, з оскаржуваними постановами позивач ознайомився 01.06.2022, а 07.06.2022 через підсистему "Електронний суд" було подано позовну заяву про визнання протиправними та скасування усіх прийнятих відповідачем постанов, проте 13.06.2022, ухвалою Городоцького районного суду Хмельницької області по справі №672/675/22 позовну заяву ОСОБА_1 було повернуто (https://reestr.court.gov.ua/Review/104762838).

Частиною 1 ст.6 Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Враховуючи, що на момент звернення до суду в Україні діяв воєнний стан, а пропуск строку був незначним, суд вважає можливим поновити строк оскарження постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено, що транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу: спеціалізований сідловий тягяч-Е, належить на праві власності ТзОВ "Автомік Укрсофтранс".

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007575 від 12.01.2022 вбачається, що 13.11.2021 року о 16 год. 35 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,2% (7,669тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 16,6% (8,56 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007725 від 12.01.2022 вбачається, що 02.12.2021 року о 10 год. 10 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,2% (8,542тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 13,6% (7,763 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00006016 від 05.01.2022 вбачається, що 05.11.2021 року о 16 год. 30 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 7,9% (6,276 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005908 від 05.01.2022 вбачається, що 13.12.2021 року о 14 год. 14 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,6% (9,639тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 19,8% (9,382 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00006288 від 06.01.2022 вбачається, що 08.11.2021 року о 10 год. 16 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,5% (6,694 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005902 від 05.01.2022 вбачається, що 20.12.2021 року о 13 год. 19 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 6.1% (7,176тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 11,5% (7,223 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005940 від 05.01.2022 вбачається, що 06.11.2021 року о 10 год. 23 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 10,2% (6,865 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005811 від 05.01.2022 вбачається, що 09.11.2021 року о 14 год. 53 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,7% (7,874тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 13,8% (7,806 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005912 від 05.01.2022 вбачається, що 03.12.2021 року о 11 год. 48 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,8% (8,812тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 17,9% (8,881 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005905 від 05.01.2022 вбачається, що 16.12.2021 року о 14 год. 13 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,9% (8,44тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 15,4% (8,243 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005907 від 05.01.2022 вбачається, що 14.12.2021 року о 15 год. 44 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,7% (7,904тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 14% (7,879 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00005820 від 05.01.2022 вбачається, що 30.12.2021 року о 8 год. 18 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 5,7% (5,692 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007740 від 12.01.2022 вбачається, що 19.11.2021 року о 9 год. 55 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,7% (7,87тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 15,8% (8,329 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007733 від 12.01.2022 вбачається, що 24.11.2021 року о 16 год. 07 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,4% (8,636тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 18,6% (9,063 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007738 від 12.01.2022 вбачається, що 19.11.2021 року о 15 год. 45 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 10,2% (8,991тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 17,6% (8,803 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007724 від 12.01.2022 вбачається, що 17.12.2021 року о 13 год. 18 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,1% (7,18тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 12% (7,353 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007704 від 12.01.2022 вбачається, що 24.11.2021 року о 10 год. 13 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 14,9% (11,096тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 23,2% (10,29 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007727 від 12.01.2022 вбачається, що 30.11.2021 року о 10 год. 01 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,4% (8,218тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 13,3% (7,697 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007707 від 12.01.2022 вбачається, що 20.11.2021 року о 10 год. 06 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 12,9% (10,215тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 20,8% (9,649 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007705 від 12.01.2022 вбачається, що 22.11.2021 року о 10 год. 06 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,7% (12,349тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 25,5% (10,892 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007703 від 12.01.2022 вбачається, що 01.12.2021 року о 10 год. 14 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,8% (8,81тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 20,2% (9,483 тон).

Зі змісту постанови серія ВМ № 00007700 від 12.01.2022 вбачається, що 26.11.2021 року о 10 год. 26 хв. за адресою Н-25 км 274+300 Хмельницька область зафіксовано транспортний засіб VOLVO FM 450, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України. Перевищення загальної маси транспортного засобу на 21,9% (14,212тон), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 31,8% (12,528 тон).

Як встановлено судом, фіксація адміністративного правопорушення була здійснена вимірювальним обладнанням автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі типу Q-FREE HI TRAC TMU4 WIM, (сертифікат відповідності UA.TR.001.35-357-21 чинний до 16.06.2031).

Згідно з частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабміну України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі понад 16 т, строєні осі понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі понад 18 т, строєні осі понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Стаття 132-1 ч.2 КУпАП визначає відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами в залежності від виявленого відсоткового перевищення норм.

У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги (п.17 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. №1174).

Допустима похибка вимірювання вагового комплексу складає 10 % щодо визначення загальної маси транспортного засобу, та 16% щодо навантаження на осі, що передбачено ДСТУ OIML R 134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь. Загальні технічні вимоги та методи випробування»

Відповідно до пункту 16 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2019 №1174 (Порядок №1174) посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом.

Згідно п.11 Порядку №1174 автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.2 Порядку №1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі (далі - система) - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.

Положеннями п. 4 Порядку №1174 визначено, що основними функціями системи, зокрема є: створення метаданих, інформаційних файлів та їх передача телекомунікаційними мережами до інформаційно-телекомунікаційної системи для подальшого оброблення і зберігання; перевірка цілісності та достовірності, а також надійне зберігання інформаційних файлів та метаданих, отриманих від автоматичних пунктів; автоматизований аналіз метаданих та інформаційних файлів, отриманих від автоматичних пунктів; автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства; забезпечення послідовності дій уповноваженої посадової особи Укртрансбезпеки щодо розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі.

. Згідно п.7 Порядку №1174 фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.

Відповідно до положень п.12 Порядку №1174 автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно- телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

Згідно з ч.2 ст.258 КУпАП, протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).

Тобто, основним доказом у приведених випадках є показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, працюючими в автоматичному режимі, внесені до автоматично сформованої постанови.

Слід звернути увагу, що технічні засоби фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі відповідають вимогам Технічним регламентам засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 163, на підтвердження чого відповідачем надано копії сертифікатів перевірки типу, копії сертифікатів відповідності, а також копію експертного висновку.

Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність. Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих. Метадані повинні містити дані про засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Суд відхиляє доводи позивача, що в постановах не вказано марка, модель, державний номерний знак причепу, тип транспортного засобу, повна маса транспортного засобу, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на осі, сукупність осей), фактична міжосьова відстань, фактична шинність (кількість коліс) на вісі, а також допустимі вагові параметри в загальному та по осях для відповідної ділянки дороги, адже в постановах викладена суть правопорушення та чітко зазначено про рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених п. 22.5 ПДР України.

При цьому, не зазначення вказаних позивачем параметрів не спростовує суті вчиненого правопорушення - рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених п. 22.5 ПДР України.

Дані товарно-транспортних накладних, надані позивачем на підтвердження відсутності порушення суд до уваги не приймає, так як ними не можуть спростовуватися дані автоматичних вагових комплексів, вони не є належними, допустимими і достатніми доказами того, що вага транспортного засобу на момент проїзду зважувального комплексу була меншою від встановленої. Відтак такі докази не можуть вважатися достовірними і підтверджувати вагу транспортного засобу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що подія та склад адміністративного правопорушення, які є обов'язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності, належним чином встановлені та відображені у оскаржуваних постановах.

Оскаржувані постанови відповідають вимогам Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МІУ від 27.09.2021 №512 (далі Інструкція), оскільки Інструкцією затверджено лише форму, а не вимоги до змісту постанови. Дана форма визначає перелік інформаційних даних, які можуть міститися в постанові, в залежності від обставин вчинення порушення.

Винесені відповідачем постанови в повній мірі відповідають формі, затвердженій додатком 1 Інструкції.

Та обставина, що належний очолюваному позивачем товариству транспортний засіб здійснював рух автомобільними дорогами загального користування та перевозив вантаж з перевищенням нормативних параметрів, визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України без отримання на те спеціального дозволу, формує в його (позивача) діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132- 1 КУпАП.

У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

А тому суд вважає доведеним наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та відсутність будь-яких порушень старшим державним інспектором при розгляді справи, що в свою чергу підтверджує, що постанови: серії ВМ № 00007575 від 12.01.2022, серії ВМ № 00007725 від 12.01.2022, серії ВМ №00006016 від 05.01.2022, серії ВМ №00005908 від 05.01.2022, серії ВМ №00006288 від 06.01.2022, серії ВМ №00005902 від 05.01.2022, серії ВМ №00005940 від 05.01.2022, серії ВМ №00005811 від 05.01.2022, серії ВМ №00005912 від 05.01.2022, серії ВМ №00005905 від 05.01.2022, серії ВМ №00005907 від 05.01.2022, серії ВМ №00005820 від 05.01.2022, серії ВМ №00007740 від 12.01.2022, серії ВМ №00007733 від 12.01.2022, серії ВМ №00007738 від 12.01.2022, серії ВМ №00007724 від 12.01.2022, серії ВМ №00007704 від 12.01.2022, серії ВМ №00007727 від 12.01.2022, серії ВМ №00007707 від 12.01.2022, серії ВМ №00007705 від 12.01.2022, серії ВМ №00007703 від 12.01.2022, серії ВМ №00007700 від 12.01.2022 винесені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені КУпАП, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, неупереджено, добросовісно, розсудливо та своєчасно, зміст постанови відповідає вимогам ст.ст. 283-284 КУпАП, а адміністративне стягнення накладено в межах санкції вказаної статті.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 244-246, 286 КАС України,

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправними та скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи безпосередньо до Сьомого адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: с.Нове Поріччя Хмельницький район Хмельницька область, 32045.

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), ЄДРПОУ 39816845, місце знаходження: пр.Перемоги, буд.14 м.Київ 01135.

Суддя Л.Е.Пономаренко.